Ta maść z apteki świetnie działa na blizny potrądzikowe. Kosztuje 12 zł

Blizny po trądziku powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się zmian zapalnych na skórze. Mogą przybierać formę przebarwień, a także charakterystycznych wgłębień. Dla wielu osób to poważny problem dermatologiczny, który wpływa nie tylko na wygląd, ale też na pewność siebie.
Pozytywna wiadomość jest tak, że blizny potrądzikowe można leczyć. Poza specjalistycznymi lekami na receptę, do wyboru mamy inne kosmetyki, które nieźle radzą sobie z tymi problemami skórnymi. Prym wiedzie tu maść z bardzo skutecznym składnikiem złuszczającym.
Czym jest trądzik?
Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry, która pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, ale może występować także u dorosłych. Związana jest z nadmiernym wydzielaniem sebum, zatykaniem ujść gruczołów łojowych oraz namnażaniem się bakterii (Cutibacterium acnes). Objawia się wykwitami takimi jak:
- zaskórniki,
- krostki,
- grudki,
- torbiele ropne.
Warto wiedzieć, że pojedyncze pryszcze u nastolatków nie zawsze oznaczają trądzik. To mogą być incydentalne zmiany związane np. z dietą, stresem czy cyklem hormonalnym. Trądzik natomiast to stan przewlekły, który wymaga profesjonalnego leczenia i pielęgnacji.
Chcesz wiedzieć więcej o sposobach na pryszcze? Przeczytaj też: Maść cynkowa rozprawi się z pryszczami raz na zawsze. Oto sekret gładkiej cery za grosze!
Gigantyczne pieniądze z ZUS po waloryzacji. Emeryci nie wierzą własnym oczom Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycyDlaczego po trądziku zostają blizny?
U niektórych osób, po trądziku zostają blizny. To efekt nieprawidłowego gojenia się skóry po stanie zapalnym. Często powstają w wyniku intensywnego, głębokiego trądziku, zwłaszcza jeśli zmiany były wyciskane lub rozdrapywane. Skóra nie jest po prostu w stanie odtworzyć swojej pierwotnej struktury i w miejscu wyprysku tworzy się blizna.
Oczywiście, nie każdy, kto miał trądzik, musi mieć blizny. Wszystko zależy od rodzaju trądziku, indywidualnych predyspozycji skóry oraz sposobu leczenia. Blizny potrądzikowe mogą przybierać różną formę – od płytkich przebarwień (tzw. PIE, czyli czerwone i PIH – ciemne, w wyniku nadprodukcji melaniny), przez delikatne wgłębienia, po głębokie, zanikowe zmiany przypominające kratery. Właśnie na te zmiany może pomóc pewna niedroga maść z apteki.
Przeczytaj też: Maść za kilka złotych. Prostuje zmarszczki i leczy łuszczycę

Maść z kwasem glikolowym (AHA) – jak działa?
Kwas glikolowy to przedstawiciel alfa-hydroksykwasów (AHA), który słynie ze swojego działania złuszczającego i regenerującego. Jeśli chcesz popracować nad bliznami potrądzikowymi, wypróbuj maść z kwasem AHA, ponieważ:
- złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jaśniejsza,
- stymuluje produkcję kolagenu, co sprzyja regeneracji skóry i wygładzaniu blizn,
- redukuje przebarwienia,
- oczyszcza pory, zmniejsza więc ryzyko powstawania nowych wyprysków,
- zmniejsza wielkość rozszerzonych porów,
- działa przeciwbakteryjnie,
- poprawia wchłanianie innych składników aktywnych, a tym samy zwiększa skuteczność pielęgnacji.
Badania wykazały, że krem z AHA był skuteczny u 64,2% pacjentów z łagodnym do umiarkowanego trądzikiem, zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z innymi lekami.
Przeczytaj też: Niedoceniania maść za grosze z apteki. Rozprawi się z niedoskonałościami w kilka dni

Jak stosować maść z AHA?
Maść z kwasem glikolowym najlepiej stosować wieczorem, ponieważ może zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Niewielką ilość preparatu należy nanieść punktowo na blizny lub cienką warstwą na całą twarz (jeśli skóra jest przyzwyczajona do działania kwasów). Kurację warto rozpocząć od stosowania maści co 2-3 dni, a następnie – jeśli skóra dobrze reaguje – można zwiększyć tę częstotliwość.
Podczas stosowania maści z AHA konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna – w ciągu dnia należy aplikować krem z wysokim filtrem SPF, najlepiej 50+. W zależności od producenta, ceny takich maści mogą się różnić, ale wiele z nich dostępnych jest już za około 12-13 zł za tubkę. To nieduży wydatek, a może przynieść zaskakująco dobre efekty.
healthline.com/health/beauty-skin-care/alpha-hydroxy-acid, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20461041/





































