Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak postępują onkolodzy, by uniknąć raka. Poznaj ich 3 fundamentalne zasady
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.08.2023 10:33

Tak postępują onkolodzy, by uniknąć raka. Poznaj ich 3 fundamentalne zasady

onkolog
canva

Choroba nowotworowa nie wybiera. Zachorować na nią może zarówno ekspedientka pracująca w sklepie, jak i sam lekarz zajmujący się leczeniem tego rodzaju chorób czyli onkolog. Jednak onkolodzy z wiadomych względów mają większą wiedzę dotyczącą zapobiegania nowotworom. Co więc robią, by nie zachorować? Mamy odpowiedź. To nic skomplikowanego. Poznaj te 3 proste zasady! O opinię poprosiliśmy onkologa.

Po pierwsze – dieta i aktywność fizyczna

Ryzyko zachorowania na raka zwiększa nadmierne spożywanie białka, tłuszczu (w szczególności zwierzęcego), mięsa czerwonego i nadużywanie alkoholu. Produkty spożywcze, które również mogą okazać się rakotwórczymi, są:
   • fast foody, 
   • napoje gazowane,
   • produkty instant, 
   • owoce w syropach, 
   • parówki.

Mianem diety antyrakowej można nazwać dietę śródziemnomorską, wyjątkowo docenianą przez onkologów. Jednym z jej założeń jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa, jajek, tłustego nabiału, soli i smalcu. W jadłospisie nie powinno z kolei zabraknąć:

   • chudego mięsa,
   • ryb,
   • owoców morza,
   • nasion i orzechów,
   • produktów zbożowych o niskim indeksie glikemicznym.

Aktywność fizyczna to także „lek” antyrakowy. Zaleca się, by każdego dnia ćwiczyć przez minimum 30 minut. Optymalnie na ruch powinniśmy poświęcać 60 minut dziennie. Ważne, by ćwiczenia były dostosowane do wydolności organizmu.

Czynnikami modyfikowalnymi, na które mamy wpływ to przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Ruch i zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa! Powinniśmy spożywać dużo warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty, unikać z kolei czerwonego mięsa i produktów wysoko przetworzonych. Niedobory pewnych składników pokarmowych mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów układu pokarmowego, co zostało potwierdzone badaniami. Mowa tutaj o witaminie D, wapniu i kwasie foliowym”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Projekt bez nazwy - 2023-08-18T163216.553.png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Po drugie – rozładowywanie stresu

Stres to cichy zabójca. W zdrowej dawce jest potrzebny, byśmy mogli funkcjonować, lecz w nadmiarze szkodzi. Organizm lubi spokój. Naukowcy wielokrotnie potwierdzali, że chroniczny stres może zwiększać ryzyko pojawienia się przerzutów nowotworowych. Dlatego każdy powinien znaleźć sposób na rozładowanie napięcia i zmniejszenie negatywnych bodźców.

Warto by każdy z nas miał swoją metodę, która pomoże mu rozładować stres i jednocześnie nie będzie szkodliwa dla zdrowia. Świetnym pomysłem są wszelkie aktywności na świeżym powietrzu np. spacery, uprawianie ogródka, taniec itp. Pomocne mogą okazać się także praktyki duchowe takie jak modlitwa.

Po trzecie – badania kontrolne

Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie nowotworu we wczesnej fazie. Tym samym wcześniej można rozpocząć leczenia i całkowicie wyleczyć się z choroby. Corocznie warto więc wykonywać: 
   • badania krwi, 
   • badania moczu, 
   • badanie ciśnienia

Regularnie należy też badać stan uzębienia i co 5 lat wykonywać USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. 

Polecane