Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te nawyki podkręcą Twój metabolizm! Nawet jeśli już jesteś po 40. roku życia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.08.2023 19:21

Te nawyki podkręcą Twój metabolizm! Nawet jeśli już jesteś po 40. roku życia

kobieta
canva

Po czterdziestce metabolizm spowalnia – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Świadomość tego powoduje, że wiele osób, które weszły w 4. dekadę życia, nierzadko porzuca marzenie o szczupłej sylwetce. Jednak wciąż można wiele zrobić! Tempo metabolizmu nadal można przyspieszyć, a te nawyki się do tego przyczynią. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę.


 

Zadbaj o aktywność fizyczną

W pierwszej kolejności należy nie zaniedbywać aktywności fizycznej. Metabolizm przyspieszy już wtedy, gdy zaczniemy poświęcać  45 minut 3 razy w tygodniu na wybraną aktywność – najlepiej jednak jest ćwiczyć codziennie. Mimo wszystko trzeba pamiętać o umiarze, szczególnie gdy jest się początkującym. Dzięki ćwiczeniom wyzwalają się endorfiny. Jeśli wybierzesz sport, który lubisz w szczególności, endorfin wydzieli się jeszcze więcej! Warte rozważanie są: 

  • pływanie, 
  • nordic walking, 
  • taniec,
  • jazda rowerem.

Projekt bez nazwy - 2023-08-22T164037.777.png
 

Te objawy mogą zagrażać życiu. Tak organizm ostrzega przed odwodnieniem Trzy największe mity na temat kaca, w które wierzymy. To przez nie jest gorszy i może trwać dłużej

Zadbaj o dietę

Dieta przyspieszająca metabolizm to nie jest dieta eliminacyjna czy głodówka. Jej założeniem jest dostarczenie organizmowi tłuszczów, białek i węglowodanów złożonych we właściwych proporcjach. Warto też dostarczać ciału witaminy z grupy B, magnez i cynk. Pomocne okażą się także zioła np. bazylia, czarny pieprz, cynamon oregano.

Pamiętaj o śniadaniach! To ważny posiłek dnia: „Śniadanie powinno być zbilansowane, jak każdy inny posiłek. Najważniejsze, aby zawierało w sobie zdrowe źródła białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiedniej proporcji. W codziennym żywieniu dla zdrowych osób, które nie mają żadnych chorób, powinniśmy spożywać od 10 do 15% białka w całej diecie. Jeżeli chodzi o węglowodany to do 60%. Reszta to będą tłuszcze. Pamiętajmy, żeby w każdym naszym posiłku był dodatek tłuszczu, białka i węglowodanów, co dostarczy nam wiele minerałów i witamin”. - powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyczka i psychodietetyczka.


 

Nawadniaj organizm

Ludzki organizm w znacznej części składa się z wody. Dlatego nawadnianie jest niezbędne, by poszczególne jego procesy, w tym metabolizm, funkcjonowały prawidłowo. Picie wody poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego – najlepiej pić wodę mineralną, zamiast wód smakowych. Jednak jeśli zwykła woda mineralna Ci nie smakuje, dodaj do niej np. cytrynę lub miętę.

Organizm dobrze nawadnia także zielona herbata. Oprócz tego znajdują się w niej składniki nasilające termogenezę, czyli zespół procesów biorących udział w wytworzeniu ciepła potrzebnego dla utrzymania stałej temperatury ciała i spalania kalorii.

Zadbaj o zdrowy sen

Osoby prowadzące stały tryb życia, czyli spożywające posiłki o tej samej porze, kładące się spać i wstające o zbliżonych godzinach, mają lepszy metabolizm. Zaniedbania w tej sferze nie tylko odbiją się na metabolizmie, ale też spowodują pogorszenie samopoczucia. Bez snu organizm nie może się regenerować.

  • Dorośli między 18. a 54. rokiem życia potrzebują od 7 do 9 godzin snu.
Polecane