Te nowotwory są groźniejsze niż czerniak. Wyglądają niewinnie

Choć wszyscy obawiamy się czerniaka, to istnieją inne, znacznie bardziej groźne nowotwory skóry. Wyglądają niewinne, a wiążą się z ogromnym niebezpieczeństwem. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Nowotwory skóry – statystyki. Czerniak nie jest jedynym zagrożeniem
Nowotwory skóry, zwłaszcza niebarwnikowe, są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi u ludzi. W Polsce każdego roku na raka skóry zachorowuje 14 tys. osób. Niepokojące jest, że według szacunków liczba ta może wynosić nawet 40-50 tys.
Co ciekawe, w 2020 roku w naszym kraju na czerniaka zachorowało blisko 3300 osób, a na inne nowotwory złośliwe skóry (rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy) prawie 10800 osób. Doskonale ilustruje to ogromne ryzyko.
Jak wygląda czerniak?
Charakterystyczne objawy czerniaka to:
- owrzodzenie,
- świąd,
- krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia,
- zmiana kształtu zmiany.

Objawy raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aż 75% przypadków raka skóry stanowi rak podstawnokomórkowy (BCC). Najczęściej rozwija się on w skórze powiek, czoła, nosa, policzków, nigdy na stopach, dłoniach czy błonach śluzowych. Rak płaskonabłonkowy skóry (SCC) rozwija się w komórkach warstwy naskórka i również obejmuje części ciała poddawane ekspozycji na promieniowanie UV.

Sygnałem rozwoju raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry bywają rany, które nie goją się w ciągu kilku tygodni. Charakterystyczne są także zmiany przypominające strupy lub owrzodzenia, które mogą krwawić i wydzielać płyny.
Do innych objawów raka płaskonabłonkowego zaliczamy też czerwone, łuszczące się plamy na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące. Zdarza się, że te objawy są mylone z łuszczycą lub wypryskiem. Jeśli leczenie dermatologiczne jest nieskuteczne, konieczna jest dalsza diagnostyka. Z kolei rak podstawnokomórkowy może objawiać się pojawieniem się twardych guzków - zwłaszcza w miejscach nietypowych, takich jak skóra pod paznokciami.



































