Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Te nowotwory są groźniejsze niż czerniak. Wyglądają niewinnie
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 23.05.2025 15:46

Te nowotwory są groźniejsze niż czerniak. Wyglądają niewinnie

Te nowotwory są groźniejsze niż czerniak. Wyglądają niewinnie
fot.zoranm/Getty Images Signature

Choć wszyscy obawiamy się czerniaka, to istnieją inne, znacznie bardziej groźne nowotwory skóry. Wyglądają niewinne, a wiążą się z ogromnym niebezpieczeństwem. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Nowotwory skóry – statystyki. Czerniak nie jest jedynym zagrożeniem

Nowotwory skóry, zwłaszcza niebarwnikowe, są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi u ludzi. W Polsce każdego roku na raka skóry zachorowuje 14 tys. osób. Niepokojące jest, że według szacunków liczba ta może wynosić nawet 40-50 tys.

Co ciekawe, w 2020 roku w naszym kraju na czerniaka zachorowało blisko 3300 osób, a na inne nowotwory złośliwe skóry (rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy) prawie 10800 osób. Doskonale ilustruje to ogromne ryzyko

Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycy Gigantyczne pieniądze z ZUS po waloryzacji. Emeryci nie wierzą własnym oczom

Jak wygląda czerniak?

Charakterystyczne objawy czerniaka to: 

  • owrzodzenie,
  • świąd,
  • krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia,
  • zmiana kształtu zmiany.
Projekt bez nazwy - 2025-05-23T142031.266.png
fot.pixelshot/canva, Warto badać zmiany skórne regularnie

Objawy raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aż 75% przypadków raka skóry stanowi rak podstawnokomórkowy (BCC). Najczęściej rozwija się on w skórze powiek, czoła, nosa, policzków, nigdy na stopach, dłoniach czy błonach śluzowych. Rak płaskonabłonkowy skóry (SCC) rozwija się w komórkach warstwy naskórka i również obejmuje części ciała poddawane ekspozycji na promieniowanie UV.

Projekt bez nazwy - 2025-05-23T142145.733.png
fot.Nasekom/Getty Images, Takie zmiany są niepokojące

Sygnałem rozwoju raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry bywają rany, które nie goją się w ciągu kilku tygodni. Charakterystyczne są także zmiany przypominające strupy lub owrzodzenia, które mogą krwawić i wydzielać płyny. 

Do innych objawów raka płaskonabłonkowego  zaliczamy też czerwone, łuszczące się plamy na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące. Zdarza się, że te objawy są mylone z łuszczycą lub wypryskiem. Jeśli leczenie dermatologiczne jest nieskuteczne, konieczna jest dalsza diagnostyka. Z kolei rak podstawnokomórkowy może objawiać się pojawieniem się twardych guzków - zwłaszcza w miejscach nietypowych, takich jak skóra pod paznokciami.