Nigdy tego nie rób przed kąpielą w wakacje. To wręcz proszenie się o tragedię
O tym, że picie alkoholu i pływanie nie powinno iść w parze, wie większość z nas. Jednak lista czynności, których nie powinno się wykonywać przed wejściem do wody i podczas wypoczynku nad wodą, jest dłuższa. A na jej szczycie, oprócz wspomnianego picia alkoholu, znajdują się też czynności, bez których większość nas nie wyobraża sobie wypoczynku nad wodą! O czym mowa? Odpowiedź wielu zaskoczy. O opinię poprosiliśmy eksperta.
Uważaj na to, co jesz i pijesz
Nieodłączną częścią wypoczynku nad wodą jest jedzenie. Jednak nie wszystkie przekąski i napoje nadają się, by spożywać je akurat w tym miejscu. Przede wszystkim do wody nie należy wchodzić po obfitym posiłku. Następstwem tego będzie nie tylko pogorszenie samopoczucia, ale i obniżenie sprawności, co jest szczególnie niebezpieczne podczas pływania i może spowodować nieszczęśliwy wypadek.
Zawsze warto przypominać, by podczas wypoczynku nad wodą nie pić alkoholu. Wypicie nawet niewielkiej ilości zaburza percepcję. W rezultacie osoba taka nie jest w stanie ocenić np. czy dane miejsce jest bezpieczne do kąpieli, jaki panuje poziom wody itp. Co więcej, po wypiciu alkoholu również mniej sprawnie się pływa i manewruje w wodzie – i może to stanowić zarówno zagrożenie dla naszego życia, jak i życia innych osób. Alkohol wyłącza instynkty!
Jeśli jesteś na dłuższym wyjeździe wakacyjnym, zawsze miej ze sobą węgiel aktywny, pomocny w leczeniu biegunki:
„Kluczowym elementem w leczeniu biegunki jest adsorbent, taki jak węgiel aktywny, Enterosgel czy Smecta. Adsorbent pomaga związać toksyny w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich wydalenie z organizmu. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym i poprosić o wypisanie antybiotyku na wypadek potrzeby". – powiedziała dietetyk kliniczny mgr Karolinę Uszyńską - Pietraszko
Jak uniknąć biegunki na wakacjach? Co robić, a czego unikać? Dietetyk radzi Tam gromadzą się zarazki! Dietetyk ostrzega przed najgorszym sposobem jedzenia warzywNie wchodź do wody, gdy jesteś chory lub rozgrzany
Osoby chore i osłabione nie powinny wchodzić do wody. Gdy organizm jest w tym stanie, obniża się też jego wydolność i sprawność, co stanowi potencjalne zagrożenie życia. Choroba osłabia też percepcję, więc z jej powodu łatwiej o podejmowanie nieprzemyślanych decyzji.
Wejście do wody w upalny dzień, gdy ciało jest nagrzane, może spowodować szok termiczny i skurcz mięśni. Przed wejściem do wody powinno się ok. 15 minut przebywać w zacienionym miejscu. Do wody nie należy wbiegać, lecz wchodzić powoli – powoli zanurzaj dłonie, stopy, schłódź okolice karku i klatki piersiowej.
Nie skacz „na główkę”
Każdego roku w okresie letnim słyszymy o wypadkach spowodowanych skokiem „na główkę”. Akrobacja tego rodzaju stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, gdy miejsce skoku jest niesprawdzone – zagrożeniem jest nie tylko niski poziom wody, ale też belki, kamienie itp. przeszkody znajdujące się na dnie. W wyniku skoku „na główkę” i uderzenia w jedną z nich, może dojść zarówno do niewielkich skręceń i naciągnięć mięśni, ale też i złamań, nawet złamania kręgosłupa z przemieszczeniem i uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Nie kąp się w niesprawdzonych kąpieliskach
Do wypoczynku nad wodą powinno się wybierać strzeżone i sprawdzone kąpieliska. Korzystanie z tzw. dzikich kąpielisk, może być niebezpieczne ze względu, że nie są strzeżone przez ratownika i nie ma się pewności, co znajduje się na dnie. Sprawdzone kąpielisko rozpoznasz po fladze – białej lub zielonej.
Na kąpielisku powinny być znaki wodne.
• Boja biała – wyznacza strefę dla dzieci, brodzik do 40 cm.
• Boja czerwona – wyznacza strefę dla dorosłych, którzy nie umieją pływać, woda w tym miejscu nie przekracza 120 cm.
• Boja żółta – w tym miejscu głębokość wody może przekraczać nawet 4 metry.
Warto również stosować się do tych zasad:
• nie pływaj w godzinach nocnych i wieczornych,
• unikaj miejsc, gdzie panuje prąd wsteczny,
• nie pływaj gdy pada deszcz i zbliża się burza,
• nie przebywaj w mocno nasłonecznionych miejscach,
• zawsze zakrywaj głowę,
• nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu,
• reaguj, gdy widzisz niewłaściwe lub niebezpieczne zachowania.