Choroby nerek zazwyczaj rozwijają się bardzo cicho, nie dając wyraźnych objawów. Są jednak pewne symptomy, które mogą na nie wskazywać. Szczegóły w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, internista i nefrolog.
Wielu Polaków suplementuje witaminę D i dobrze – w naszym klimacie to bardzo wskazane. Należy jednak pamiętać o tym, aby zażywać odpowiednie dawki substancji, bo kiedy z nią przesadzimy, możemy stracić zdrowie na zawsze. Tak było w przypadku 56-latki, która leczyła się witaminą D.
Powracające swędzenie skóry i jej suchość to objawy, które powinny nas zaniepokoić – szczególnie jeśli trwa to już dłuższy czas. Okazuje się, że mogą być to pierwsze objawy poważnej choroby. Warto więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.Choroba nerek na początku nie daje żadnych konkretnych objawów. Dlatego tak ważne jest, by stale przyglądać się swojemu organizmowi i reagować jak najszybciej, gdy coś nas zaniepokoi. Poniższe objawy powinny być dla nas impulsem do działania.
To był prawdopodobnie jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie zabiegów, jaki obecnie przeprowadza się w naszym kraju w ramach badań przedklinicznych i klinicznych – tak o operacji autotransplantacji nerki mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół pod jego kierownictwem przeszczepił narząd, który przez około 30 minut pozostawał bez krążenia a następnie przechowywany był przez 12 godzin w temperaturze nieco tylko niższej od normalnej temperatury ciała. Bez użycia krwi.
Na igrzyskach w Tokio gimnastyczka Sunisa Lee zdobyła złoty medal dla drużyny USA, a teraz chce bronić tytułu na igrzyskach w Paryżu. Dwa lata po sukcesie w Tokio, u 21-latki zdiagnozowano poważną chorobę nerek.Mimo poważnego schorzenia Lee wystąpi na tym ważnym sportowym wydarzeniu. Mimo że wiele razy chciała się poddać, w jednym z najnowszych wywiadów zdradziła, że dostanie się do zespołu, to dla niej “absolutnie szalone uczucie”.
Niewydolność nerek jest podstępną chorobą i występuje częściej, niż cukrzyca. Średnio na ok. pięćdziesięciu pacjentów, zgłaszających się każdego dnia do lekarza rodzinnego ma niewydolność nerek. Może rozwijać się bardzo długo, nawet 20 czy 30 lat, nie dając żadnych alarmujących objawów. Prof. Ryszard Gellert zdradził, jakie są te najczęstsze.