Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > choroby

Choroby

Guzki Heberdena: przyczyny, objawy, leczenie
23.11.2024 09:27 Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?

Dłonie starszych osób często są zniekształcone w charakterystyczny sposób. W okolicy palców, tuż przy ich końcach, pojawiają się niewielkie, twarde guzki. Te zmiany to mogą być guzki Heberdena. Czy to coś poważnego?Choć początkowo guzki wydają się jedynie problemem kosmetycznym, są to zmiany zwyrodnieniowe i z czasem mogą powodować ból, a także znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Skąd się biorą te guzki? Czy można je leczyć?

Psylocybina - badania w kontekście depresji
22.11.2024 23:31 Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Polscy psychiatrzy, Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha wraz z zespołem, otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na badanie kliniczne, które ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo psylocybiny podawanej w połączeniu z lekami z grupy SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) lub po ich odstawieniu u pacjentów z depresją lekooporną.Psylocybina to aktywny składnik grzybów halucynogennych. Choć generalnie to narkotyk, ostatnie doniesienia wskazują, że podawanie psylocybiny w kontrolowanych warunkach, połączone z terapią psychologiczną, może znacząco redukować objawy depresji.

AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
20.11.2024 11:00 AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”

Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.

Rak gruczołu krokowego
19.11.2024 10:57 Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria"

Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów. 

Aktorka Agnieszka Sienkiewicz
19.11.2024 09:07 "Depresja dziecięca to cichy wróg". Wywiad z aktorką Agnieszką Sienkiewicz

Dziecięca depresja, brak wsparcia ze strony państwowej służby zdrowia i rosnąca liczba samobójstw wśród dzieci – to tematy, które porusza Agnieszka Sienkiewicz, aktorka i ambasadorka fundacji Słonie na Balkonie. W rozmowie z Darią Siemion z portalu Pacjenci.pl opowiada o swojej współpracy z fundacją, osobistych doświadczeniach oraz o tym, dlaczego pomaganie dzieciom stało się jej życiową misją.

GIS
19.11.2024 08:25 GIS ostrzega. Zmutowany wirus wykryty w ściekach

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia w warszawskich ściekach (z prawobrzeżnej Warszawy) zmutowanego wirusa polio. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. GIS ma w planie dalsze badanie ścieków. 

Zwolnienie chorobowe a zwolnienie na dziecko
18.11.2024 14:46 Zwolnienie chorobowe i zwolnienie na dziecko to nie to samo L4. Jest kilka istotnych różnic

Gdy dopada nas choroba, choćby grypa, lub gdy choruje nasze dziecko, lekarz wystawia nam zwolnienie. Każde nazywamy L4 i za każde otrzymujemy 80 proc. wynagrodzenia. Z tego powodu możemy sądzić, że to takie same zwolnienia, choć wystawione z innego powodu.Jednak jest o wiele więcej różnic między zwolnieniem z powodu choroby a zwolnieniem na dziecko. Podstawową różnicą jest to, że to pierwsze jest zasiłkiem chorobowym, a drugie – opiekuńczym. Ale niuansów jest znacznie więcej.

Objawy zwiastujące migrenę
18.11.2024 10:30 Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, jaki dopada czasem każdego, np. po stresującym dniu. To złożona jednostka chorobowa, która może znacząco wpływać na jakość życia. Niektórzy ludzie miewają ataki tak silne, że na dłuższy czas są niemal wyłączeni z normalnego funkcjonowania.Choć migrena ma charakter napadowy, istnieją pewne wczesne sygnały, które mogą nas w pewien sposób ostrzegać przed tym, że się zbliża. Warto je znać, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zminimalizować negatywne skutki, jakie wiążą się z atakiem.

Śmierć, starość, eutanazja
18.11.2024 09:59 Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Sprzeczne stanowiska ws. eutanazji

Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Ostatnio głośno było o sprawie 28-letniej mieszkanki Holandii, która zdecydowała się na eutanazję, a także o polskiej artystce, która eutanazji dokonała w Szwajcarii. Coraz więcej mówi się o tym, że eutanazja powinna być legalna także i w Polsce.

Barbara Nawratowicz
18.11.2024 09:54 Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii

Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii - jej pogrzeb odbył się w październiku, przy czym do samego aktu eutanazji doszło w maju, w jej urodziny. Barbara Nawratowicz, polska artystka, założycielka słynnego kabaretu Piwnica pod Baranami przyleciała do Szwajcarii z Australii, gdzie wyprowadziła się z Polski. 

Starzenie się mózgu, test na inteligencję
16.11.2024 07:42 Przebadano11-latków sprzed prawie stu lat. Wykryto zależność między inteligencją a starzeniem się mózgu

Badania naukowców z Edynburga dowodzą, że starzenie się różnych części ciała może różnić się od starzenia się samego mózgu. Wskazuje na to poziomu zdolności poznawczych z okresu dziecięcego. Swoją analizę szkoccy naukowcy przeprowadzili na podstawie danych z badań, które przeprowadzono w Szkocji w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. 

Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Objawy nie tylko czuć, ale i widać
15.11.2024 14:18 Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Objawy nie tylko czuć, ale i widać

Wiele osób może zdziwić się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu można wyczuć nosem. Jest to jeden z sygnałów alarmowych, który powinien być dla nas impulsem do wizyty u lekarza. Na tym jednak nie koniec. Jak podaje polmed.pl, według szacunków ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, a zaledwie kilka procent jest świadomych i stosuje się do zaleceń lekarzy. Osoby, które bagatelizują objawy, narażają się na poważne problemy.

Woda
15.11.2024 11:24 Pilny komunikat Sanepidu. Groźna bakteria w wodzie źródlanej

Sanepid ostrzega przed zakupem wody źródlanej w sklepach. W dwóch partiach wody - zarówno gazowanej, jak i niegazowanej, wykryto bakterie coli, które mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jaka woda została wycofana - poznasz ją po numerze partii.

Paweł Gużyński
13.11.2024 16:51 Zakonnik o życiu int***m duchownych. "Ja muszę przeżyć ten impuls"

Dominikanin Paweł Gużyński był gościem w podcaście “WojewódzkiKędzierski”, gdzie wypowiadał się na wiele tematów, w tym także związanych z życiem intymnym. Przyznał, że towarzystwo kobiet wzbudza pewien impuls, ale musi on sobie z nim poradzić. Podkreśla też, że stawianie granic w relacjach jest bardzo ważne. 

Rak jelita grubego
13.11.2024 10:12 Nazywają go "rakiem bogatych". Oto przyczyna rozwoju choroby

Czynnikiem rozwoju tego nowotworu mogą być bakterie, które rozwijają się w organizmie na skutek niewłaściwej diety. A ta niewłaściwa dieta stosowana jest na ogół przez mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Mowa o nowotworze jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. 

Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny
13.11.2024 09:42 Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny

Jesień rozgościła się na dobre, a co za tym idzie, wystartował sezon chorobowy. Zatkane zatoki to problem, z którym w tym czasie boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim radzić? Oto najlepsze domowe sposoby na zatoki.Choć w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, to zdecydowanie warto działać, by zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Pomocne mogą być w tym nie tylko specyfiki z apteki, ale też domowe sposoby. Jak samemu poradzić sobie z zatkanymi zatokami? Podpowiadamy.

Rak jelita grubego, nowotwory
12.11.2024 14:25 Ten nowotwór jest plagą wśród Polaków. Te dwa proste nawyki zmniejszają ryzyko zachorowania

Nowotwór jelita grubego, czyli rak jelita grubego, rozwija się, gdy komórki błony śluzowej jelita grubego zaczynają się niekontrolowanie namnażać, tworząc guz. Przyczyny tej choroby są złożone i obejmują czynniki genetyczne, styl życia, a także pewne zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym. Co jest odpowiedzialne z jego powstanie?  Oto główne czynniki ryzyka i sposoby profilaktyki. Na co zwrócić uwagę?

Osteoporoza, łamliwe kości
12.11.2024 10:35 Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi

Osteoporoza  nazywana jest „cichą chorobą”, ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze objawy często pojawiają się dopiero przy złamaniu. W miarę postępu choroby kości stają się kruche i podatne na uszkodzenia, co prowadzi do poważnych urazów, często wymagających długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba osób z osteoporozą lub niską masą kostną znacząco wzrośnie, głównie z powodu starzejącej się populacji i rosnących czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Jakie są najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy? 

Rak płuc, badanie przesiewowe
11.11.2024 14:05 W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie

Badacze z MUSC Hollings Cancer Center sprawdzili świadomość odnośnie istnienia badań przesiewowych w związku z rakiem płuc. Jak się okazuje, 78 proc. pacjentów nigdy nie rozmawiało o jednej formie profilaktyki z lekarzem.W Polsce również istnieje możliwość wykonania badań przesiewowych w kierunku raka płuc, co jest istotne w profilaktyce tego nowotworu. Program obejmuje osoby spełniające określone kryteria, zazwyczaj związane z m.in. wiekiem. Będzie on dostępny do końca 2024 roku. Warto, by osoby w grupie ryzyka skonsultowały się z lekarzem i dowiedziały się, czy kwalifikują się do tego programu, ponieważ wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Nowotwory, choroba
09.11.2024 10:14 Znaczny wzrost liczby zgonów na nowotwory w skali świata. Specjaliści alarmują

Według prognoz opublikowanych w czasopiśmie JAMA Network Open, liczba zgonów spowodowanych nowotworami na świecie wzrośnie niemal dwukrotnie do 2050 roku. Eksperci przewidują, że w największym stopniu wzrost ten dotknie kraje o niskich i średnich dochodach, gdzie obecnie dostępność do diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia nowotworów jest ograniczona. W szczególności wzrost liczby zgonów będzie znaczący w krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Co należy do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy? 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
09.11.2024 09:12 Ta choroba jest 3. przyczyną zgonów na świecie. Dotyka 2 mln osób w Polsce

Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w okresie jesienno-zimowym mogą  występować znacznie częściej i stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów z tą chorobą.  Jesienno-zimowy okres może sprzyjać zaostrzeniom z kilku powodów, natomiast konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak ostrzegają eksperci, ta choroba może być bardzo groźna dla pacjentów. 

Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Przewiduje szereg zmian
07.11.2024 15:47 Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Rodziców czekają duże zmiany

Pojawił się nowy kalendarz szczepień na 2025 rok. Rodzice muszą przygotować się na małe, ale i duże zmiany. Ujawniamy, jakie szczepienia zawiera kalendarz na przyszły rok. Podpowiadamy też, co się zmieni. 

To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu
07.11.2024 12:25 To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu

Choroba zapalna jelit to choroba przewlekła. Nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, jednak istnieją terapie, które pomagają w jej kontrolowaniu. Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu całkiem niedawno odkryli nową przyczynę jej pojawiania się. Jak podaje „The Lancet”, naukowcy oszacowali, że w 2017 roku 6,8 milionów ludzi cierpiało z powodu chorób zapalnych jelit. Polska, Słowenia i Chorwacja był państwami z największą chorobowością w Europie Środkowej . Optymistyczną wiadomością jest fakt, że zmniejsza się odsetek umieralności.

Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
07.11.2024 10:00 Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej

Najpopularniejszym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej. Jest to oczywiście najbardziej charakterystyczny i najczęściej występujący objaw. Niewiele mówi się jednak o występowaniu innych symptomów. A na nie również należy zwrócić uwagę. Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, z powodu chorób układu krążenia, w tym zawału serca, zmarło 222 874 osób. To aż 45,3% wszystkich zgonów w Polsce.

Polacy wydają grube tysiące. Nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo
06.11.2024 12:45 Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty

Odżywianie jest jednym z filarów zdrowia. Od tego, co jemy, jakiej jakości żywność spożywamy, zależy nie tylko nasza sylwetka, ale i samopoczucie. A przede wszystkim – ogólna kondycja organizmu.  Bywa, że kiedy mamy nie najlepsze wyniki badań, słyszymy od lekarza, że powinniśmy jeść więcej surowych warzyw, albo mniej słodyczy i tłustych potraw.  Zmiana diety może zadziałać w tym kontekście wręcz spektakularnie. Ale... co to właściwie znaczy „zdrowe odżywianie”? Nie każdy jest w tej dziedzinie specjalistą! Ruszamy więc na konsultację do dietetyka, płacąc często duże sumy pieniędzy. A to samo przysługuje nam w ramach NFZ.

Farmaceuta - drugi lekarz
06.11.2024 08:07 Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Gdy łapie nas infekcja, zwykle pierwsze kroki kierujemy nie do lekarza, ale do apteki. Jeśli tylko się da, próbujemy sobie sami pomóc. Z jednej strony, to efekt trudności, na jakie napotykamy, próbując zapisać się do przychodni, ale z drugiej tego, że mamy, jako społeczeństwo, coraz większą wiedzę na temat leków.Co więcej, pacjent może w aptece dokładnie opisać swoje objawy, a farmaceuta, na tej podstawie, w wielu przypadkach, jest w stanie zaproponować mu odpowiednie leki. Jak opowiada nam farmaceutka, Edyta Bartoń-Bratek, takie porady są na porządku dziennym, a pacjenci dokładnie konsultują, które leki i w jaki sposób mają przyjmować. „To dowód na to, że buduje się w nich świadomość bezpiecznej farmakoterapii”. 

Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno
05.11.2024 13:32 Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno

Miażdżyca uważana była za chorobę osób starszych. Niestety, w ostatnich latach jest problemem zdrowotnym coraz młodszych osób. Jeśli widzisz te zmiany, natychmiast reaguj. Jeszcze nie jest za późno.Jak podaje portal mark-med.pl, według statystyk w Polsce na chorobę niedokrwienną serca spowodowaną miażdżycą choruje około milion osób. Z kolei w całej Europie choroba ta odpowiada za ponad 40% zgonów przed 75 rokiem życia. Z roku na rok wiek osób borykających się z miażdżycą zmniejsza się. 

Mama pięcioraczków z Horyńca usłyszała diagnozę. "Czułam pustkę w głowie"
05.11.2024 13:13 Mama pięcioraczków z Horyńca usłyszała diagnozę. "Czułam pustkę w głowie"

Losy rodziny Clarke śledzi wielu Polaków. Mama słynnych pięcioraczków z Horyńca postanowiła podzielić się w mediach społecznościowych relacją z ostatniej wizyty lekarskiej jednej ze swoich córek. Tym razem odbyła się w Bangkoku, stolicy Tajlandii.Rodzina Dominiki i Vincenta Clarke’ów zyskała popularność w 2023 r., kiedy na świat przyszły ich pięcioraczki. Dzieci urodziły się 12 lutego jako wcześniaki. Na świecie pojawiły się trzy dziewczynki i dwóch chłopców.