Kilka dni temu 70-letni mężczyzna, William Bryan zmarł na stole operacyjnym podczas zabiegu. Jego rodzina podkreśla, że do tej tragedii doszło przez błąd lekarzy. Ci mieli pomylić śledzionę z wątrobą. Władze placówki, w której przeprowadzony został zabieg, opublikowały już oświadczenie.
Owłosienie kobiecego ciała jest kwestią indywidualną. Jedne panie mają te włoski jasne i delikatne, zwłaszcza blondynki, a inne – ciemne i dość gęste. To może być "taka uroda", ale też genetyka, hormony i wiele innych czynników.Bywa jednak, że włosy rosną wyjątkowo intensywnie i to w miejscach dość nietypowych, jak przedramiona, czy twarz. Jeśli do tego dochodzą inne, pozornie niezwiązane ze sobą objawy, jak częste niestrawności, uczucie zmęczenia, a nawet niemożność zajścia w ciążę, wtedy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tu może chodzić o poważną chorobę, jaką jest zespół policystycznych jajników (PCOS).
Paulina Sykut-Jeżyna chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami z internautami. Gwiazda Polsatu tym razem odniosła się do swojego zdrowia. Jak się okazuje, Sykut-Jeżyna już od dzieciństwa boryka się z uporczywymi bólami. Prezenterka postanowiła napisać kilka słów w sieci odnośnie swojej choroby - migreny. Zrobiła to w związku z przypadającym 12 września Europejskim Dniem Migreny.
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy. Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%.
Jesień to czas wzmożonych infekcji. Jedną z chorób, których obawiamy się w tym okresie najbardziej, jest COVID-19. Nie poszedł on w niepamięć zaraz po zakończeniu pandemii, ale wciąż istnieje.W gabinetach lekarskich cały czas pojawiają się pacjenci z objawami covidu. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tendencja wcale nie jest malejąca, chorych wręcz przybywa.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest przewlekłą chorobą zapalną m.in. stawów kręgosłupa. Głównymi objawami klinicznymi są ból pleców, ograniczenie sprawności motorycznej i postępująca sztywność kręgosłupa.Przebieg tego schorzenia zazwyczaj jest powolny, natomiast nasilenie zmienne. Początek choroby jest zwykle niezauważalny. Na ZZSK częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Agata Skwarek-Szewczyk, lekarz reumatolog i internista w swoich mediach społecznościowych wyjaśnia, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić?
Miażdżyca nóg to przewlekła i postępująca choroba naczyń tętniczych. Może przez lata nie dawać żadnych objawów, choć w niektórych postaciach dolegliwości się pojawią i będą bardzo przykre i utrudniające życie. Jak rozpoznać różne odmiany miażdżycy i skutecznie ją leczyć? Odpowiadamy.Wyniki badań z 2021 roku opublikowane w "American Heart Association Journals" są zatrważające. Okazuje się, że miażdżyca dotyka 236 milionów ludzi na całym świecie. Nie warto jej bagatelizować, ponieważ skutki mogą być opłakane. Zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i innych poważnych schorzeń.
Troska o zdrowie jest bardzo ważna, o ile mieści się w pewnych granicach. Gdy przybiera obsesyjny charakter, podszyty stałym lękiem o własne życie, warto skonsultować się ze specjalistą.Hipochondria, zwana także zaburzeniem somatycznym, to stan, w którym dana osoba nadmiernie martwi się o swoje zdrowie, interpretując normalne funkcje organizmu jako objaw poważnych chorób. Zazwyczaj doszukuje się w swoim ciele przynajmniej jednej, a czasem kilku poważnych schorzeń, a sama świadomość ewentualnej dysfunkcji może wręcz zatruwać jej życie. Oto jej 5 typowych objawów.
Drganie powieki, czyli tzw. skacząca powieka oznacza szybkie i mimowolne, powtarzające się ruchy powieki. Są one spowodowane skurczami mięśnia okrężnego oka. Mięsień ten odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek, a drganie najczęściej dotyczy powieki górnej. Drgająca może być również powieka dolna. Jak wyjaśnia dr n. med. Monika Czerska, neurolog, drganie powieki górnej, znane jako miozofasciitis powiek, może być wynikiem kilku czynników. Jakie są najczęstsze przyczyny drgania powieki oraz jak je złagodzić?
Śmierć od zawsze wywołuje nie tylko strach, ale również jest tematem, o którym chętnie dyskutują naukowcy. Ci są przekonani, że istnieje specyficzny zapach, który możemy wyczuć, gdy zbliżamy się do końca naszego życia.Jak się okazuje, ten zapach jest wyczuwany tylko i wyłącznie przez osoby, które odchodzą. Jak wyjaśniają naukowcy, najczęściej ten zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny.
Izabela Leszczyna, minister zdrowia zapowiedziała, że od przyszłego roku będzie możliwa refundacja szczepień przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży. Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że podjęła decyzję o zmianie rozporządzenia, które spowoduje, że kobiety w ciąży będą miały dostępną szczepionkę przeciw krztuścowi - w takiej formule jak dzieci - czyli bezpłatnie.
Dużo mówi się o przenoszonej przez kleszcze boreliozie i wydaje się, że sporo już na ten temat wiemy. Jednak jest to nie tylko groźna choroba, ale i niezwykle podstępna. Niestety, nie zawsze przebiega według książkowego schematu i, w głównej mierze, dlatego stwarza czasem spore problemy, nawet diagnostom.Objawy boreliozy bywają nietypowe. U każdego człowieka trochę inne. Warto poszerzać wiedzę w tym zakresie, by nie stracić czujności. W tej chorobie liczy się czas – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym będzie ono prostsze.
13-letnia Ola, cierpiąca na rzadką chorobę genetyczną – hipofosfatazję, dzięki dostępowi do nowoczesnej terapii, spełnia swoje marzenia o bieganiu i tańcu. Niestety, większość jej rówieśników z tą chorobą nie ma takiej możliwości, ponieważ leczenie nie jest refundowane. Mama dziewczynki ma w związku z tym ważny apel.
Jest od lat związany jest z zespołem Boys, który na przestrzeni lat wylansował mnóstwo przebojów disco-polo. W ostatnim czasie trafił do szpitala. Chodzi o Marcina Millera, który pokazał na swoich social mediach, jak zwija się bólu. Co mu dolega i jak się czuje?
Stan Borys od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi. U muzyka stwierdzono udar niedokrwienny, który doprowadził z kolei do zaburzeń pola widzenia. Teraz Stan Borys po raz kolejny trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Co dokładnie się stało?
Uczucie ciężkości nóg jest problemem, którego nie należy lekceważyć-ostrzegają lekarze. To uczucie powstaje pod wpływem zastoju krwi w żyłach, co może świadczyć o ich chwilowej niewydolności. W momencie, gdy prowadzony tryb życia sprzyja powtarzalności tych sytuacji, dochodzi do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, która określana jest powszechnie jako żylaki. Lekarz dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego wymienia główne przyczyny.
Gdy jest gorąco, chce nam się pić bardziej i częściej, i to całkowicie naturalne. Latem trzeba porządnie się nawadniać, dlatego wielu z nas pije o wiele więcej wody, niż przez resztę roku. Bywa jednak, że mimo wypijania sporych ilości płynów, wciąż jest nam mało.Takie wzmożone pragnienie powinno nas zaalarmować. Może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się jakaś choroba. Często chodzi o cukrzycę, jednak powodów nadmiernego pragnienia jest znacznie więcej.
Na cukrzycę typu 1 na całym świecie chorują miliony ludzi. Naukowcy odkryli nową insulinę, którą nie bez powodu ochrzcili „świętym graalem”. Okazuje się, że może odmienić los pacjentów zmagających się z tą chorobą, a w przyszłości może nawet wyleczyć cukrzycę. Nowa insulina ma ułatwić cukrzykom codzienne funkcjonowanie. Nie będą musieli już wkładać tyle wysiłku w kontrolowanie poziomu cukru. Skończy się też robienie zastrzyków kilka razy dziennie. Jak będzie działać nowa insulina? Sprawdźmy.
Mandaryna i jej córka Fabienne wzięły udział w najnowszym sezonie "Azja Express". Na wizji padło wyznanie dotyczące choroby. Okazuje się, że Mandaryna cierpi na nią od lat. Córka jest dla niej ogromnym wsparciem. Mandaryna choruje na cukrzycę, która dotyka wielu Polaków. Według danych GUS, w 2022 r. w Polsce 3,1 mln osób z cukrzycą skorzystało z usług publicznej ochrony zdrowia. Szacuje się jednak, że aż milion osób w naszym kraju wciąż nie wie, że ma cukrzycę. Jest to około 8 proc. społeczeństwa.
Wielu z nas je na co dzień wieprzowinę. Nie zdajmy sobie jednak sprawy z tego, jak ważne jest, by odpowiednio ją przygotować. Lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali pokazał, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas, gdy zjemy niedosmażone mięso.Jedzenie surowego mięsa wieprzowego może narazić nas na przykre konsekwencje. Powinniśmy więc unikać go jak ognia i sprawdzać, czy smażone, gotowane lub pieczone przez nas kawałki mięsa na pewno są gotowe do spożycia. Jeśli tego nie zrobimy, może to odbić się na naszym zdrowiu.
Rok temu na planie serialu „Klan” aktorce Aldonie Orman pękł w głowie tętniak. Dzięki szybkiej reakcji współpracowników, jej życie udało się uratować. Mimo trudnego okresu, wróciła do telewizji i tak dziś wygląda. Ile ludzi ma tętniaka? Badania nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują, że występowania niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych ocenia się na ok. 5% dorosłej populacji. W praktyce jest to niezwykle niepokojące, gdyż oznacza to, że nawet co 20 dorosły może mieć niepękniętego tętniaka naczyń mózgowych.
Ozempic stał się niezwykle popularnym środkiem, zwłaszcza wśród influencerek, które chcą schudnąć. 58-letnia Amerykanka Christie Martin już po kilku miesiącach stosowania leku schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła jednak dziwny skutek uboczny Ozempicu. O czym konkretnie mowa?
Łuszczyca zwykła to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry, która dotyka mniej więcej, 2-4 proc. populacji. Może występować w każdym wieku i u obu płci, natomiast rozwój zmian chorobowych uzależniony jest m.in. od czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.U około 2/3 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zmiany skórne wyprzedzają pojawienie się choroby. Agata Skwarek-Szewczyk - reumatolog i internista zdradza, czy można zachorować na Łuszczycowe Zapalenie Stawów przy łuszczycy?
Dwa i pół tygodnia po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu ruszyły w stolicy Francji Igrzyska Paraolimpijskie. W zawodach zaprezentują się oczywiście reprezentanci oraz reprezentantki naszego kraju. Natalia Partyka, reprezentantka tenisa stołowego wymieniana jest jako jedna z faworytek tegorocznych zawodów.Natalia Partyka, która urodziła się bez prawego przedramienia, już po raz siódmy rywalizować będzie na igrzyskach paraolimpijskich. Poznajcie jej historię.
Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy choroby serca możemy zauważyć w… toalecie. Zdaniem ekspertów, jeśli borykamy się z takim problemem, wykonując czynności fizjologiczne, może być to znak, by pójść do lekarza. Jak podaje portal politykazdrowotna.com, za 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Według ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Warto więc przyjrzeć się swojemu organizmowi, by móc w porę zadziałać.
Jak wskazują dane WHO co roku przybywa ok. 2 mln przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, z kolei w Polsce diagnozuje się ok. 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Zazwyczaj rak płuc dotyczy osób po 40. roku życia, lecz szczyt rozwoju osiąga u osób po 70. roku życia.Rak płuc potrafi być wykrywany w zaawansowanym stadium. Rozwijający się w płucach nowotwór może sprawić, że chore osoby mogą odczuwać specyficzne wrażenia smakowe. Absolutnie nie powinny być one ignorowane. Zobaczcie szczegóły.
W niedzielę brytyjskie służby meteorologiczne Met Office ostrzegły przed chmurą dwutlenku siarki, która pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi. Dziś ma ona przepływać także nad Polską.Czy jest się czego bać? Większe nagromadzenie tego gazu w powietrzu może powodować podrażnienia dróg oddechowych, problemów z oddychaniem, czy zaczerwienienia oczu. Na szczęście, opisywana chmura, zdaniem specjalistów, nie powinna znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.