Mandaryna i jej córka Fabienne wzięły udział w najnowszym sezonie "Azja Express". Na wizji padło wyznanie dotyczące choroby. Okazuje się, że Mandaryna cierpi na nią od lat. Córka jest dla niej ogromnym wsparciem. Mandaryna choruje na cukrzycę, która dotyka wielu Polaków. Według danych GUS, w 2022 r. w Polsce 3,1 mln osób z cukrzycą skorzystało z usług publicznej ochrony zdrowia. Szacuje się jednak, że aż milion osób w naszym kraju wciąż nie wie, że ma cukrzycę. Jest to około 8 proc. społeczeństwa.
Wielu z nas je na co dzień wieprzowinę. Nie zdajmy sobie jednak sprawy z tego, jak ważne jest, by odpowiednio ją przygotować. Lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali pokazał, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas, gdy zjemy niedosmażone mięso.Jedzenie surowego mięsa wieprzowego może narazić nas na przykre konsekwencje. Powinniśmy więc unikać go jak ognia i sprawdzać, czy smażone, gotowane lub pieczone przez nas kawałki mięsa na pewno są gotowe do spożycia. Jeśli tego nie zrobimy, może to odbić się na naszym zdrowiu.
Rok temu na planie serialu „Klan” aktorce Aldonie Orman pękł w głowie tętniak. Dzięki szybkiej reakcji współpracowników, jej życie udało się uratować. Mimo trudnego okresu, wróciła do telewizji i tak dziś wygląda. Ile ludzi ma tętniaka? Badania nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują, że występowania niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych ocenia się na ok. 5% dorosłej populacji. W praktyce jest to niezwykle niepokojące, gdyż oznacza to, że nawet co 20 dorosły może mieć niepękniętego tętniaka naczyń mózgowych.
Ozempic stał się niezwykle popularnym środkiem, zwłaszcza wśród influencerek, które chcą schudnąć. 58-letnia Amerykanka Christie Martin już po kilku miesiącach stosowania leku schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła jednak dziwny skutek uboczny Ozempicu. O czym konkretnie mowa?
Łuszczyca zwykła to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry, która dotyka mniej więcej, 2-4 proc. populacji. Może występować w każdym wieku i u obu płci, natomiast rozwój zmian chorobowych uzależniony jest m.in. od czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.U około 2/3 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zmiany skórne wyprzedzają pojawienie się choroby. Agata Skwarek-Szewczyk - reumatolog i internista zdradza, czy można zachorować na Łuszczycowe Zapalenie Stawów przy łuszczycy?
Dwa i pół tygodnia po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu ruszyły w stolicy Francji Igrzyska Paraolimpijskie. W zawodach zaprezentują się oczywiście reprezentanci oraz reprezentantki naszego kraju. Natalia Partyka, reprezentantka tenisa stołowego wymieniana jest jako jedna z faworytek tegorocznych zawodów.Natalia Partyka, która urodziła się bez prawego przedramienia, już po raz siódmy rywalizować będzie na igrzyskach paraolimpijskich. Poznajcie jej historię.
Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy choroby serca możemy zauważyć w… toalecie. Zdaniem ekspertów, jeśli borykamy się z takim problemem, wykonując czynności fizjologiczne, może być to znak, by pójść do lekarza. Jak podaje portal politykazdrowotna.com, za 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Według ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Warto więc przyjrzeć się swojemu organizmowi, by móc w porę zadziałać.
Jak wskazują dane WHO co roku przybywa ok. 2 mln przypadków zachorowalności na nowotwory płuc, z kolei w Polsce diagnozuje się ok. 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Zazwyczaj rak płuc dotyczy osób po 40. roku życia, lecz szczyt rozwoju osiąga u osób po 70. roku życia.Rak płuc potrafi być wykrywany w zaawansowanym stadium. Rozwijający się w płucach nowotwór może sprawić, że chore osoby mogą odczuwać specyficzne wrażenia smakowe. Absolutnie nie powinny być one ignorowane. Zobaczcie szczegóły.
W niedzielę brytyjskie służby meteorologiczne Met Office ostrzegły przed chmurą dwutlenku siarki, która pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi. Dziś ma ona przepływać także nad Polską.Czy jest się czego bać? Większe nagromadzenie tego gazu w powietrzu może powodować podrażnienia dróg oddechowych, problemów z oddychaniem, czy zaczerwienienia oczu. Na szczęście, opisywana chmura, zdaniem specjalistów, nie powinna znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Umieranie to nie zawsze tylko jedna krótka chwila. Czasem jest to cały proces, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni. To niezwykle trudny czas – zarówno dla osoby chorej, jak i jej bliskich. Oto objawy zbliżającej się śmierci, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Po czym poznać, że śmierć jest blisko? Warto to wiedzieć, by móc zapewnić bliskiej osobie godne odejście w jak najbardziej komfortowych warunkach. Te sygnały wysyła organizm, by poinformować, że koniec jest nieuchronny. Oto pięć objawów, które wskazują, że śmierć nadchodzi.
Wiele osób może być zdziwionych tym, że osoby z nowotworem wydzielają specyficzną woń. Nie warto więc ignorować brzydkich zapachów, które wydziela nasze ciało, bo przyczyna może być naprawdę poważna. Co powinno nas zaniepokoić? Podpowiadamy.Choć brzydki zapach jest zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, to wcale nie musi tak być. W taki sposób może dawać nam sygnały nasz organizm, informując, że dzieje się coś złego. Oto, w jakich sytuacjach, należy zgłosić się do lekarza.
Świat jest pełen dziwnych przypadków medycznych, które potrafią wywołać zdziwienie na naszych twarzach. Jakiś czas temu media obiegła informacja o tym, że 40-letnia kobieta zachorowała kilka dni po spożyciu kupionej na targu ryby - tilapii. I choć to historia z przeszłości, warto ją odświeżyć, by przestrzec innych.Jak się okazało, ryba była skażona, a 40-letniej Laurze Barajas lekarze musieli amputować wszystkie kończyny. Jak do tego doszło?
Wiele osób zdążyło już zapomnieć o COVID-19. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował jednak, że narasta fala zachorowań. W związku z tym zaleca ostrożność w kwestii większej dbałości o higienę i noszenie maseczek. We wtorek 20 sierpnia odbyły się obrady Ministerstwa Zdrowia, w których uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Wśród tematów, które podjęto, wzięto na tapet m.in. COVID-19.
Zakrzepica jest podstępną chorobą, gdyż może rozwijać się po cichu, kompletnie nie dając żadnych objawów. Jednak te najważniejsze objawy choroby są łatwo rozpoznawalne, gdyż łatwo można je dostrzec na nogach. Objawy zakrzepicy żył głębokich to ból lub obrzęk nóg. Zakrzepica żył kończyn dolnych oznacza wytworzenie się skrzepu w żyłach głębokich nóg.Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne - zdarza się, że może dojść do zatoru tętnicy płucnej oraz zgonu. Szacuje się, że co roku w Europie ok. pół miliona osób umiera właśnie z powodu tego schorzenia. Doktor Maciej Antkiewicz z kliniki Ars Estetica opowiedział o przyczynach zakrzepicy kończyn dolnych.
Wiele osób budzi się rano z mokrą plamą na poduszce. Wszystko przez to, że ślina nieustannie produkowana jest przez nasz organizm. Oczywiście w większości przypadków jest to zupełnie normalne i nie powinno być powodów do niepokoju, lecz są pewne sytuacje, gdzie może oznaczać to rozmaite choroby. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Pasożyty jelitowe to bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. W końcu kto z nas nie chce mieć pewności, że jego organizm jest wolny od osobników, które potrafią zrujnować zdrowie? Warto więc każdego dnia pić ten napój, który można w łatwy sposób samodzielnie przygotować. Zapewni zdrowe jelita wolne od pasożytów.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ludzkim organizmie może żyć nawet 300 różnych pasożytów. Znajdują się na skórze, we włosach, mięśniach, stawach, oczach, a nawet krwi, mózgu oraz w jelitach. Po czym poznać, że ma się pasożyty? Podpowiadamy.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że mpox, nowa odmiana małpiej ospy, stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jak tłumaczy WHO, konieczne jest podjęcie działań, które powstrzymają powstawanie kolejnych ognisk choroby i pomogą ratować życie. Mpox – nowy szczep wirusa – jest bardziej agresywny. Choroba jest na tyle niebezpieczna, że zyskała status PHEIC, co jest najwyższym stopniem alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym. Pojawiła się też w Europie.
Ciała obce w przełyku to przedmioty, które po przedostaniu się do światła przełyku zostają zawieszone na jego ścianie lub też nie są w stanie go przejść z uwagi na swoją wielkość oraz kształt. Najczęstszymi miejscami zatrzymywania się ciał obcych w przełyku są fizjologiczne zwężenia przełyku. Dominuje pierwsze zwężenie, czyli okolica ust przełyku.Obecność ciała obcego w przełyku to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji pacjentów na oddziałach laryngologii. Dr hab.n.med. Mirosław Szczepański, laryngolog za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, co lekarze znajdują najczęściej u pacjentów dorosłych lub też u dzieci w drogach oddechowych i górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Krwotok z nosa może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi powodami są urazy bądź też przyjmowane leki. Z kolei częste, zwłaszcza codzienne krwotoki z nosa czy też krwawienia pozornie bez powodu, powinny niepokoić. Częste krwotoki z nosa mogą oznaczać objawy poważniejszych schorzeń.Anestezjolog Krzysztof Wernicki za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, co zrobić, by zatamować krwawienie z nosa.
Olga Bończyk gościła w programie Mateusza Szymkowiaka ze Świata Gwiazd, w którym otworzyła się na temat chorych rodziców. Zarówno mama, jak i tato aktorki byli niesłyszący, w związku z czym Olga opanowała język migowy już w dzieciństwie. Bończyk opowiedziała też o śmierci swojej rodzicielki, która zmagała się z chorobą nowotworową.
Tajemnicą nie jest, że bardzo często to seniorzy są w grupie ryzyka rozmaitych chorób. Tak dzieje się również w przypadku półpaśca i występującej po nim neuralgii popółpaścowej. Okazuje się, że na to schorzenie jest dostępna szczepionka, jednak nie dla wszystkich jest refundowana. Kwota, jaką trzeba za nią zapłacić, dla wielu jest nie do przejścia.
Przed dziesięcioma laty Amy Poole urodziła syna, do którego szybko przylgnął przydomek „Pinokio”. Autorzy krzywdzącego przezwiska twierdzili, że pasuje do dziecka jak ulał ze względu na nos chłopca. Matka dziecka przez lata mierzyła się z przykrymi komentarzami. Teraz chłopiec już tak nie wygląda.Nowo narodzone dzieci dotykają przeróżne wady. W wielu przypadkach objawiają się również przez wygląd. A okrucieństwo ludzi często nie ma granic. Są wyśmiewane zarówno przez rówieśników, jak i dorosłych. Warto w takich sytuacjach reagować na krzywdę i nie przechodzić obojętnie, zezwalając na nieuprzejme zachowanie.
Zatorowość płucna jest kardiologiczną dolegliwością, która może stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga bardzo szybkiej interwencji lekarskiej, w związku z czym nigdy nie można bagatelizować objawów. O tym jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie, opowiedział specjalista, kardiolog inwazyjny dr n. med Przemysław Kwasiborski.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zagrożeniem, które stawia przed ludzkością niebezpieczna bakteria oporna na antybiotyki. Klebsiella pneumoniae, określana mianem patogenu "wysokiego ryzyka" może wywołać kolejną pandemię.Na liście chorób, jakie powoduje ta bakteria, jest, m.in., zapalenie płuc, zapalenie układu pokarmowego, moczowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Rybia łuska arlekinowa to genetyczna choroba skóry, która dotyka głównie noworodki. Całe ciało chorego pokryte jest zrogowaciałym naskórkiem, który przypomina łuskę. Pękanie i rozszczepianie się skóry powoduje ból i utrudnia normalne funkcjonowanie.Zespół arlekina nie jest w pełni uleczalny i wymaga leczenia miejscowego. Konieczne jest ciągłe monitorowanie pacjenta i stanu jego skóry oraz stosowanie ochrony, by nie doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Jakie są przyczyny tej choroby i co powinni robić rodzice, których dziecko dotknęła ta choroba?
“Ta choroba może prowadzić do “różnych groźnych powikłań”, a pacjenci zgłaszają się z nią za późno” - ostrzega lekarz, dr Adam Zieliński, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Mowa o przewlekłej chorobie żylnej, która w różnym stopniu zaawansowania może dotykać nawet połowę dorosłych osób. Co sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby żylnej?
O zasiłku pielęgnacyjnym słyszało mnóstwo osób. To dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uprawnionymi do otrzymywnia tego zasiłku są osoby chore na cukrzycę typu 1. Jego wysokość to 215, 84 zł miesięcznie i jest ono przyznawane na czas nieokreślony, ale też wypłacane bez względu na dochód gospodarstwa domowego. Czym wyróżnia się cukrzyca typu 1?