Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > choroby

Choroby

Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
10.12.2024 10:19 Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje

Zakrzepy są niezwykle groźne dla zdrowia, więc nie warto ich bagatelizować. Należy działać w każdy możliwy sposób. Pomóc mogą nie tylko leki, ale też odpowiednia dieta. Oto, co należy włączyć do diety, by jak najszybciej się ich pozbyć.W leczeniu zakrzepicy stosowane są leki przeciwzakrzepowe - zastrzyki z heparyną, leki rozrzedzające krew, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Lekarze mogą też zadecydować o konieczności operacyjnego usuwania skrzeplin.

Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza, a wyjaśnia, dlaczego tak jest
08.12.2024 14:12 Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza tylko wyjaśnia, dlaczego tak jest

Zjawiska nadprzyrodzone to od zawsze temat kontrowersyjny. Są osoby, które twierdzą, że ich doświadczają – widzą duchy, a nawet z nimi rozmawiają. Nauka ma wyjaśnienie tego stanu. I to niejedno. 

To znak, że masz chorą wątrobę. Poczujesz go na stopach
05.12.2024 15:45 To znak, że masz chorą wątrobę. Poczujesz go na stopach

Czujna obserwacja naszego ciała może przynieść nam wiele korzyści. Jeśli będziemy robić to prawidłowo i wiedzieć na co zwracać uwagę, możemy wykryć objawy poważnych chorób. Na przykład symptomów chorej wątroby należy szukać na stopach.Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Według szacunków, w Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje 308-422 tys. osób, a każdego roku z ich powodu umiera ok 6-7 tys.

Ostre zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie
05.12.2024 07:02 Ostre zapalenie trzustki. Jakie objawy daje chory narząd?

Ten mały, niepozorny narząd mieści się w górnej części jamy brzusznej, mniej więcej pośrodku, za żołądkiem. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Jeśli działa sprawnie, zapewnia dobre trawienie, a także prawidłowy poziom cukru we krwi.Kłopoty pojawiają się, kiedy trzustka choruje. Jednym z takich niepokojących stanów jest ostre zapalenie trzustki. Objawia się bólem brzucha, nudnościami, gorączką. A co może doprowadzić do tej choroby?

Nowa lista leków refundowanych
03.12.2024 13:26 Projekt listy leków refundowanych na styczeń już jest. Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi

Ministerstwo Zdrowia opublikowało już projekt obwieszczenia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2025.

Ból krtani
03.12.2024 10:06 To wczesny objaw raka krtani. Nigdy go nie ignoruj

Rak krtani to cichy i podstępny nowotwór, którego objawy łatwo przypisać innym, mniej poważnym schorzeniom. Oto jego pierwsze objawy, a także wyjaśnienie, jak wygląda diagnostyka i leczenie nowotworu krtani. 

Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości
03.12.2024 10:00 Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości

Nowotwory są coraz częstsze. Warto więc wiedzieć, jakie sygnały od organizmu powinny zwrócić naszą uwagę. Im szybsze wykrycie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Oto pierwsze objawy raka, które powinny nas zaniepokoić.Jak podaje portal immuno-onkologia.pl, według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. 1,17 mln Polaków. Dane są zatrważające, bo oznaczają, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.

"Trójkąt śmierci" na twarzy ma każdy. Wyciskamy tam pryszcze, nie wiedząc, że skutki mogą być opłakane
03.12.2024 07:00 "Trójkąt śmierci" na twarzy ma każdy. Wyciskamy tam pryszcze, nie wiedząc, że skutki mogą być opłakane

Ten obszar na twarzy nazywany jest „trójkątem śmierci”. Dermatolodzy alarmują, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy, które się tam znajdują. Skutki mogą być poważniejsze, niż mogłoby się nam wydawać.Zmiany skórne, takie jak krosty i pryszcze, nie są wyłącznie problemem nastolatków. Pojawiają się również na twarzach i pozostałych częściach ciała dorosłych. Choć nie powinniśmy ich wyciskać, zazwyczaj to robimy. Jeśli jednak wyciśniemy pryszcza w obszarze nazywanym „trójkątem śmierci”, możemy ponieść przykre konsekwencje. 

Chora dziewczynka z aparatem wspomagającym oddychanie
01.12.2024 08:49 Pory roku i klimat z wpływem na infekcje u dzieci z mukowiscydozą. Nowe badanie

Mukowiscydoza to ciężka i nieuleczalna choroba. Naukowcy ciągle pracują nad złagodzeniem jej przebiegu, a nawet znalezieniu nawet na nią leku. Nowe światło na sprawę rzucają badania francuskich naukowców, którzy wykazali, że na przebieg choroby wpływa klimat oraz pory roku.

Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”
27.11.2024 14:13 Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”

Rozmowę o nowotworach u dzieci z prof. dr hab. n. med. Anną Raciborską przeprowadziła dziennikarka Pacjenci.pl Agnieszka Wąsikowska. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. jak  wygląda diagnostyka, jakie są szansę na wyleczalność dzieci z nowotworami i jak często występują raki u dzieci w Polsce.

Kobieta przygląda się w lustrze swoim oczom
27.11.2024 10:40 To dzieje się z oczami przy tętniaku. To rzadko zauważany objaw

Tętniak mózgu przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy jednak pęka, konsekwencje bywają poważne – nagłe krwawienie zagraża życiu. Chociaż tętniak zwykle kojarzony jest z silnym bólem głowy, może dawać również mniej oczywiste symptomy. Jednym z nich są problemy ze wzrokiem. 

Niemowlę w szpitalu, aparatura podłączona do stopy
25.11.2024 14:32 3-miesięczny Gabryś trafił do szpitala z gorączką, zmarł następnego dnia. Rodzice nie wiedzą, jak do tego doszło

W szpitalu w Lubinie (woj. dolnośląskie) z nieznanych przyczyn zmarło niemowlę. 3-miesięczny Gabryś trafił do placówki z gorączką, a zaledwie 24 godziny później przestał oddychać. Sprawę bada prokuratura. Rodzice oczekują wyjaśnień.

Guzki Heberdena: przyczyny, objawy, leczenie
23.11.2024 09:27 Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?

Dłonie starszych osób często są zniekształcone w charakterystyczny sposób. W okolicy palców, tuż przy ich końcach, pojawiają się niewielkie, twarde guzki. Te zmiany to mogą być guzki Heberdena. Czy to coś poważnego?Choć początkowo guzki wydają się jedynie problemem kosmetycznym, są to zmiany zwyrodnieniowe i z czasem mogą powodować ból, a także znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Skąd się biorą te guzki? Czy można je leczyć?

Psylocybina - badania w kontekście depresji
22.11.2024 23:31 Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Polscy psychiatrzy, Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha wraz z zespołem, otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na badanie kliniczne, które ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo psylocybiny podawanej w połączeniu z lekami z grupy SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) lub po ich odstawieniu u pacjentów z depresją lekooporną.Psylocybina to aktywny składnik grzybów halucynogennych. Choć generalnie to narkotyk, ostatnie doniesienia wskazują, że podawanie psylocybiny w kontrolowanych warunkach, połączone z terapią psychologiczną, może znacząco redukować objawy depresji.

AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
20.11.2024 11:00 AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”

Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.

Rak gruczołu krokowego
19.11.2024 10:57 Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria"

Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów. 

Aktorka Agnieszka Sienkiewicz
19.11.2024 09:07 "Depresja dziecięca to cichy wróg". Wywiad z aktorką Agnieszką Sienkiewicz

Dziecięca depresja, brak wsparcia ze strony państwowej służby zdrowia i rosnąca liczba samobójstw wśród dzieci – to tematy, które porusza Agnieszka Sienkiewicz, aktorka i ambasadorka fundacji Słonie na Balkonie. W rozmowie z Darią Siemion z portalu Pacjenci.pl opowiada o swojej współpracy z fundacją, osobistych doświadczeniach oraz o tym, dlaczego pomaganie dzieciom stało się jej życiową misją.

GIS
19.11.2024 08:25 GIS ostrzega. Zmutowany wirus wykryty w ściekach

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia w warszawskich ściekach (z prawobrzeżnej Warszawy) zmutowanego wirusa polio. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. GIS ma w planie dalsze badanie ścieków. 

Zwolnienie chorobowe a zwolnienie na dziecko
18.11.2024 14:46 Zwolnienie chorobowe i zwolnienie na dziecko to nie to samo L4. Jest kilka istotnych różnic

Gdy dopada nas choroba, choćby grypa, lub gdy choruje nasze dziecko, lekarz wystawia nam zwolnienie. Każde nazywamy L4 i za każde otrzymujemy 80 proc. wynagrodzenia. Z tego powodu możemy sądzić, że to takie same zwolnienia, choć wystawione z innego powodu.Jednak jest o wiele więcej różnic między zwolnieniem z powodu choroby a zwolnieniem na dziecko. Podstawową różnicą jest to, że to pierwsze jest zasiłkiem chorobowym, a drugie – opiekuńczym. Ale niuansów jest znacznie więcej.

Objawy zwiastujące migrenę
18.11.2024 10:30 Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, jaki dopada czasem każdego, np. po stresującym dniu. To złożona jednostka chorobowa, która może znacząco wpływać na jakość życia. Niektórzy ludzie miewają ataki tak silne, że na dłuższy czas są niemal wyłączeni z normalnego funkcjonowania.Choć migrena ma charakter napadowy, istnieją pewne wczesne sygnały, które mogą nas w pewien sposób ostrzegać przed tym, że się zbliża. Warto je znać, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zminimalizować negatywne skutki, jakie wiążą się z atakiem.

Śmierć, starość, eutanazja
18.11.2024 09:59 Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Sprzeczne stanowiska ws. eutanazji

Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Ostatnio głośno było o sprawie 28-letniej mieszkanki Holandii, która zdecydowała się na eutanazję, a także o polskiej artystce, która eutanazji dokonała w Szwajcarii. Coraz więcej mówi się o tym, że eutanazja powinna być legalna także i w Polsce.

Barbara Nawratowicz
18.11.2024 09:54 Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii

Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii - jej pogrzeb odbył się w październiku, przy czym do samego aktu eutanazji doszło w maju, w jej urodziny. Barbara Nawratowicz, polska artystka, założycielka słynnego kabaretu Piwnica pod Baranami przyleciała do Szwajcarii z Australii, gdzie wyprowadziła się z Polski. 

Starzenie się mózgu, test na inteligencję
16.11.2024 07:42 Przebadano11-latków sprzed prawie stu lat. Wykryto zależność między inteligencją a starzeniem się mózgu

Badania naukowców z Edynburga dowodzą, że starzenie się różnych części ciała może różnić się od starzenia się samego mózgu. Wskazuje na to poziomu zdolności poznawczych z okresu dziecięcego. Swoją analizę szkoccy naukowcy przeprowadzili na podstawie danych z badań, które przeprowadzono w Szkocji w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. 

Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Objawy nie tylko czuć, ale i widać
15.11.2024 14:18 Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Objawy nie tylko czuć, ale i widać

Wiele osób może zdziwić się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu można wyczuć nosem. Jest to jeden z sygnałów alarmowych, który powinien być dla nas impulsem do wizyty u lekarza. Na tym jednak nie koniec. Jak podaje polmed.pl, według szacunków ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, a zaledwie kilka procent jest świadomych i stosuje się do zaleceń lekarzy. Osoby, które bagatelizują objawy, narażają się na poważne problemy.

Woda
15.11.2024 11:24 Pilny komunikat Sanepidu. Groźna bakteria w wodzie źródlanej

Sanepid ostrzega przed zakupem wody źródlanej w sklepach. W dwóch partiach wody - zarówno gazowanej, jak i niegazowanej, wykryto bakterie coli, które mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jaka woda została wycofana - poznasz ją po numerze partii.

Paweł Gużyński
13.11.2024 16:51 Zakonnik o życiu int***m duchownych. "Ja muszę przeżyć ten impuls"

Dominikanin Paweł Gużyński był gościem w podcaście “WojewódzkiKędzierski”, gdzie wypowiadał się na wiele tematów, w tym także związanych z życiem intymnym. Przyznał, że towarzystwo kobiet wzbudza pewien impuls, ale musi on sobie z nim poradzić. Podkreśla też, że stawianie granic w relacjach jest bardzo ważne. 

Rak jelita grubego
13.11.2024 10:12 Nazywają go "rakiem bogatych". Oto przyczyna rozwoju choroby

Czynnikiem rozwoju tego nowotworu mogą być bakterie, które rozwijają się w organizmie na skutek niewłaściwej diety. A ta niewłaściwa dieta stosowana jest na ogół przez mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Mowa o nowotworze jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. 

Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny
13.11.2024 09:42 Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny

Jesień rozgościła się na dobre, a co za tym idzie, wystartował sezon chorobowy. Zatkane zatoki to problem, z którym w tym czasie boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim radzić? Oto najlepsze domowe sposoby na zatoki.Choć w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, to zdecydowanie warto działać, by zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Pomocne mogą być w tym nie tylko specyfiki z apteki, ale też domowe sposoby. Jak samemu poradzić sobie z zatkanymi zatokami? Podpowiadamy.