Pacjenci.pl > Rak Prostaty

Rak Prostaty

rak prostaty

ból
16.09.2023 12:39 Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

prostata
12.09.2023 10:33 Czy prawidłowy wynik PSA wyklucza raka prostaty? Lekarz urolog rozwiewa wątpliwości

Regularne wykonywanie badania PSA jest zalecane wszystkim panom w starszym wieku oraz będącym w grupie ryzyka raka prostaty. Lekarz zleca je także pacjentom chorym na raka gruczołu krokowego oraz mężczyznom z objawami, które mogą świadczyć o raku prostaty. Jakie są normy PSA we krwi? Jak interpretować wynik badania PSA? Zapytaliśmy specjalistę urologa lek. Pawła Naleja, lekarza rezydenta Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.  

mężczyzna
02.09.2023 14:46 To badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Kosztuje około 30 złotych!

W 2019 r. do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o ok. 171, 2 tyś nowych zachorowań, które prezentowane są z 2-letnim opóźnieniem. Wczesne wykrycie raka umożliwia  szybkie rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj umożliwia też całkowite wyleczenie. Jednym z tego rodzaju badań jest test PSA. Co to za badanie? Kto powinien je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie

prostata
02.09.2023 13:43 Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.