Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Prostaty

Rak Prostaty

rak prostaty

lek. Paweł Nalej, rak prostaty
26.04.2024 10:56 Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. Jak objawia się rak prostaty? Co powinno wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Rak prostaty, prostata
12.04.2024 17:39 Niepokojące dane. Do 2040 r. chorych na raka prostaty będzie aż 2,9 mln osób

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W minioną środę na tę chorobę zmarł również były futbolista amerykański - O.J. Simpson. Według najnowszych badań, do 20240 r. chorych będzie aż 2,9 mln osób.  Wzrost śmiertelności w związku z rakiem prostaty jest bardzo niepokojący dla ekspertów, którzy wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania, by przeciwdziałać tak niepokojącym statystykom.

Król Karol III fot. Karwai Tang / Contributor / Getty Images
05.02.2024 20:41 Król Karol III jest poważnie chory. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie

Ostatnio, król Karol III został hospitalizowany z powodu powiększonej prostaty. Podczas operacji okazało się, że stan zdrowia monarchy jest bardziej poważny – zdiagnozowano u niego nowotwór. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie. 

jarmuż
20.01.2024 11:32 To warzywo może chronić przed nowotworami. Wielu może je jeść bez ograniczeń

Dietetycy od lat zachęcają, byśmy jedli więcej warzyw. A jednym z nich, które zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety, jest jarmuż, odmiana kapusty szczególnie popularna w państwach skandynawskich. To jedno z najcenniejszych warzyw liściastych. Poznaj korzyści płynące ze spożycia jarmużu. A są imponujące! 

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
17.01.2024 17:20 Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ten nowotwór zabiera wielu mężczyzn w Polsce

Fundacja im. Brata Alberta podała szczegóły dotyczące pochówku. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia na najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Choroba nie jest jednak wyrokiem śmierci – wg lekarzy wcześnie wykryty i odpowiednio leczony może być chorobą przewlekłą. 

ks. Isakowicz-Zalewski
09.01.2024 11:36 Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór

Smutne wieści obiegły całą Polskę. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przegrał walkę z poważną chorobą. Już Święta Bożego Narodzenia spędził w szpitalu, a jego stan był bardzo poważny.  

Tadeusz Isakowicz-Zaleski
09.01.2024 11:16 Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Duchowny miał 67 lat

Ks. Isakowicz-Zaleski zmagał się z chorobą nowotworową. Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” poinformowały o śmierci duchownego. 

ból
16.09.2023 12:39 Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

prostata
12.09.2023 10:33 Czy prawidłowy wynik PSA wyklucza raka prostaty? Lekarz urolog rozwiewa wątpliwości

Regularne wykonywanie badania PSA jest zalecane wszystkim panom w starszym wieku oraz będącym w grupie ryzyka raka prostaty. Lekarz zleca je także pacjentom chorym na raka gruczołu krokowego oraz mężczyznom z objawami, które mogą świadczyć o raku prostaty. Jakie są normy PSA we krwi? Jak interpretować wynik badania PSA? Zapytaliśmy specjalistę urologa lek. Pawła Naleja, lekarza rezydenta Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.  

mężczyzna
02.09.2023 14:46 To badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Kosztuje około 30 złotych!

W 2019 r. do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o ok. 171, 2 tyś nowych zachorowań, które prezentowane są z 2-letnim opóźnieniem. Wczesne wykrycie raka umożliwia  szybkie rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj umożliwia też całkowite wyleczenie. Jednym z tego rodzaju badań jest test PSA. Co to za badanie? Kto powinien je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie

prostata
02.09.2023 13:43 Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.