Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > To warzywo może chronić przed nowotworami. Wielu może je jeść bez ograniczeń
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.01.2024 11:32

To warzywo może chronić przed nowotworami. Wielu może je jeść bez ograniczeń

jarmuż
canva

Dietetycy od lat zachęcają, byśmy jedli więcej warzyw. A jednym z nich, które zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety, jest jarmuż, odmiana kapusty szczególnie popularna w państwach skandynawskich. To jedno z najcenniejszych warzyw liściastych. Poznaj korzyści płynące ze spożycia jarmużu. A są imponujące!


 

Jarmuż – skarbnica witamin

Jarmuż jest odmianą kapusty. Ma długie, pomarszczone i nieco twarde liście. Pochodzi z Europy, co tym bardziej może przemawiać za tym, byśmy włączyli go do jadłospisu. Doceniany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, a obecnie cieszy się ogromną popularnością w USA. Liście jarmużu mogą mieć różne odcienie – są zielone, fioletowozielone i fioletowobrązowe. Okazuje się, że są niezwykle bogatą skarbnicą witamin i minerałów (dane przedstawione na podstawie ustaleń USDA National Nutrient Database)


Witaminy:

 • Witamina C – 120/41 mg
 • Tiamina – 0,110/0,053 mg
 • Ryboflawina – 0,130/0,070 mg
 • Niacyna - 1,000/0,500 mg
 • Witamina B6  - 0,271/0,138 mg
 • Kwas foliowy -  141/13 μgWitamina A – 9990/13621 IU
 • Witamina K - 704.8/817.0 μg

Minerały:

 • Wapń – 150/72 mg
 • Żelazo - 1,47/0,90 mg
 • Magnez  - 47/18 mg
 • Fosfor - 92/28 mgPotas  - 491/228 mg
 • Sód – 38/23 mg
 • Cynk - 0,56/0,24 mg


Jadalną częścią jarmużu są liście. W Polsce zbiór jarmużu odbywa się jesienią i zimą. Dzięki dużej odporności na mróz, jarmuż może długo pozostawać w ziemi.

Projekt bez nazwy - 2024-01-19T191848.846.png

Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić?

Jarmuż – najzdrowsza kapusta na świecie?

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zawarty w jarmużu sulforafan może ograniczać rozwój nowotworów i powstawania przerzutów. Sulfofran ma również właściwości antybakteryjne i może niszczyć bakterie Helicobacter pylori. Na tym jednak nie kończą się wartości odżywcze i zdrowotne jarmużu. W warzywie znajdują się duże ilości:

 • β-karotenu (ponad 5 mg w 100 g),
 • witaminy C (120 mg w 100 g),
 • folianów (120 µg w 100 g).

Jarmuż jest jednym z najcenniejszych warzyw, które ma właściwości ograniczające rozwój niektórych chorób nowotworowych. Zostało potwierdzone naukowo, że częste spożywanie warzywa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego np. raka jamy ustnej, gardła, żołądka i jelita grubego. Co więcej, może chronić również przez rozwojem raka odbytu, prostaty i pęcherza moczowego.

Dzięki bogatej zawartości potasu jarmuż może wspierać także układ sercowo-naczyniowy i korzystnie wpływać na regulację ciśnienia krwi.

Jak spożywać jarmuż?

Jarmuż można ugotować na parze. Jednak obróbka termiczna trwająca dłużej niż 3-4 minuty może sprawić, że warzywo straci wiele prozdrowotnych właściwości, szczególnie antynowotworowych. Najzdrowszym sposobem jedzenia jarmużu jest oczywiście spożycie na surowo, lecz nie każdemu można to odpowiadać ze względu na to, że jego liście są twardawe.

Surowy jarmuż można zmiksować i spożywać w postaci smoothie. Można go także podsmażyć i zblanszować. Jarmuż to świetny dodatek do sałatek

Przeciwwskazania do spożycia jarmużu

Niestety, jarmużu nie mogą spożywać wszyscy. Ze względu na zawartą w nim dużą ilość antyodżywczych substancji zaburzających prawidłowy metabolizm, tzw. goitrogenów, jedzenie jarmużu jest szkodliwe dla osób z chorobami tarczycy – w ich przypadku jedzenie jarmużu może spowodować powstanie wola tarczycowego.

Jarmuż zawiera też szczawiany, więc może być szkodliwy także dla osób chorujących na kamicę szczawianową.

Nadmierne spożycie jarmużu może powodować także wzdęcia.

 

źródła: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Gemini.pl 

Polecane