Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chroni przed utratą zębów. Płucz usta tym napojem, a unikniesz paradontozy
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 26.05.2024 08:37

Chroni przed utratą zębów. Płucz usta tym napojem, a unikniesz paradontozy

Matcha
Fot. Canva

Paradontoza zwiększa ryzyko nie tylko wypadania zębów, ale i rozwoju cukrzycy czy chorób serca. Jak dowodzą naukowcy płukanie ust matchą, czyli zieloną herbatą, może zmniejszać ryzyko rozwoju schorzenia. Zapobieganie paradontozie jest niezwykle istotne, ponieważ choroba, jeśli już wystąpi, jest nieuleczalna.

Matcha do picia i płukania ust

W magazynie "Microbiology Spectrum" opublikowano wyniki najnowszego badania, które potwierdza skuteczność płukania ust roztworem z matchy w walce z chorobami przyzębia. Matcha, inaczej sproszkowana zielona herbata, zapobiega rozwojowi zapalenia przyzębia, czyli paradontozie. Eliminuje ona szkodliwe bakterie z jamy ustnej, pozostawiając jednocześnie te pożyteczne.

Matcha wykazuje właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe.

Zobacz też: Jeśli nie dbasz o zęby, szkodzisz sercu. Kardiolog wyjaśnia

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to zapalenie przyzębia. zapalenie obejmuje tkanki otaczające zęby - dziąsła, ozębną, cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. 

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju paradontozy są bakterie bytujące w jamie ustnej - na powierzchni zębów i dziąseł. Kumulacja płytki nazębnej może przyspieszać proces zapalny. Niestety, jeśli paradontoza wystąpi, nie da się jej wyleczyć. Dlatego tak istotne jest jej zapobieganie - a więc dbanie o higienę jamy ustnej i regularne kontrole dentystyczne.

Pojawienie się paradontozy sprzyja rozwojowi innych chorób, takich jak cukrzyca, nowotwory, choroby serca. 

Właściwości matchy

Matcha zawiera ponad 100 razy więcej antyoksydantów niż inne herbaty. Znajdziemy w niej także wapń, żelazo, potas, błonnik i L-teaninę, czyli aminokwas i neuroprzekaźnik poprawiający samopoczucie. Ta sproszkowana herbata może być świetnym dodatkiem do koktajli, ale można pić ją także samą. I co najważniejsze - roztworem z matchy można płukać usta, aby zapobiec paradontozie. 

Picie matchy poprawia nastrój, ułatwia relaksację, a także poprawia pamięć i koncentrację. Matcha ma lekko gorzki posmak. 

Zobacz też:

Koktajl odmładzający. Wymieszaj te składniki i wypij, a skóra odzyska sprężystość

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Polecane