Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Szczotkujesz jak szalony, a i tak masz żółte zęby? Higienistka zdradza, w czym tkwi problem
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 05.09.2024 12:35

Szczotkujesz jak szalony, a i tak masz żółte zęby? Higienistka zdradza, w czym tkwi problem

Szczotkujesz jak szalony, a i tak masz żółte zęby? Higienistka zdradza, w czym tkwi problem. Nie uwierzysz
fot.tiktok/ chelseadentalclinic, fot. w tle shutterstock/Vaillery

Wielu z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Mimo dbania o higienę jamy ustnej nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni. Higienistka zdradza, co robimy źle, że na naszych zębach wciąż pojawia się żółty nalot.

Naturalny śnieżnobiały uśmiech to coś, czym każdy z nas chciałby się pochwalić. Kremowy lub żółty odcień zębów, szczególnie gdy je regularnie szczotkujemy, potrafi być ogromnym kompleksem, którego chcemy za wszelką cenę się pozbyć. Co zrobić gdy ma się żółte zęby? Higienistka stomatologiczna odpowiada.

Żółte zęby mimo szczotkowania – co robić?

Higienistka z brytyjskiej kliniki Chelsea Dental Clinic wyjaśniła na TikToku, na czym polega problem z żółtymi zębami nawet jeśli dbamy o higienę jamy ustnej. Okazuje się, że winna może być zużyta szczoteczka. Należy wymieniać ją co trzy miesiące. Zasada ta dotyczy też wymiany główek w szczoteczkach elektrycznych lub sonicznych. Może się jednak zdarzyć, że wymiana jest konieczna jeszcze przed upływem trzech miesięcy. Impulsem do zakupu nowej szczotki do zębów powinno być odstające włosie na starej. 

Supermodelka ma raka. Odmawia leczenia Dodatkowe 320 zł dla emerytów. Trzeba złożyć jeden wniosek

Czy lekko żółte zęby są zdrowe?

Wiele osób, które mają żółtawe zęby, zastanawia się, czy są one zdrowe. W większości przypadków są one całkowicie naturalne i nie muszą wiązać się ze złym stanem zdrowia jamy ustnej.  Na kolor zębów wpływ mają geny i grubość warstwy szkliwa. Żółknięcie zębów jest też częścią procesu starzenia, ale też tego, co jemy i pijemy.

Jak prawidłowo myć zęby?

Higienistka stomatologiczna dodała również, że ważne jest to, w jaki sposób szczotkujemy zęby. Nie powinniśmy stosować zbyt dużego nacisku bo prowadzi to do uszkodzeń szkliwa, co również ma wpływ na żółty odcień i cofanie się dziąseł. Zęby należy szczotkować delikatnymi, okrężnymi ruchami i nie zapominać o wyczyszczeniu języka.

Zobacz też:

Sklepy sprzedają ich 10 ton miesięcznie. Zajadamy się w najlepsze, choć tylko udają mięso

Jak oszczędzić w aptece? Farmaceutka zdradza proste triki

Pestycydy w kawie z dyskontów. Pije ją mnóstwo osób