Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.04.2024 18:48

Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół

Dziewczyna zasłania usta
Fot. Cavna / Getty Images

Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Kiedy mamy do czynienia z jego niedoborem, stan ten nazywa się hipokalcemią. Deficyt tego pierwiastka może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Po czym poznać, że zaczyna brakować nam wapnia? 

Niektóre objawy są dość specyficzne, inne możemy przeoczyć. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy. 

Objawy niedoboru wapnia

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym tkanki kostnej, budującym nasze kości i zęby oraz uczestniczącym w przewodzeniu impulsów nerwowych. Bierze też pośrednio udział w procesie krzepnięcia krwi. Jego niedobór, zwany hipokalcemią, to stan, który ma bardzo poważne konsekwencje dla organizmu, prowadząc do wielu problemów zdrowotnych. 

Do najczęstszych objawów niedoboru wapnia należą między innymi:

  • ubytki w szkliwie zębów, 
  • słabe i szybko łamiące się kości, 
  • bolesne skurcze mięśni. 

Niektóre objawy niedoboru wapnia są dość specyficzne i warto się im przyjrzeć. Mogą to być m.in. zaburzenia rytmu serca, drętwienie ust, depresja, chrypka, bóle brzucha, ale też napady astmy, migreny czy zasinienia oraz zaczerwienia palców. Jeśli zbagatelizujemy te objawy, nasze zdrowie może mocno ucierpieć. W końcu długotrwałe niedobory wapnia mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Projekt bez nazwy - 2024-04-01T182332.038.png
fot. Canva / Getty Images Signature
Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu Zjadłeś za dużo w Wielkanoc? Oto pięć sposobów na przejedzenie

Skutki zdrowotne niedoboru wapnia

Niedobór wapnia w organizmie może prowadzić do chorób, takich jak: 

  • zaćma,
  • osteoporoza, 
  • łuszczyca,
  • niewydolność serca. 

Niedobór wapnia diagnozuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badań laboratoryjnych, które określają poziom wapnia we krwi. Lekarz może też zlecić badania obrazowe. Chodzi tutaj o densytometrię, która ocenia gęstość kości, a także wyklucza osteoporozę.

Co ważne, podłożem hipokalcemii jest wiele schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, nowotwory, czy też choroby, które występują w obszarze jelit czy wątroby. Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia kości i znacznie zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy. Jest to choroba, w której kości pacjenta stają się kruche i bardziej podatne na złamania. 

Niedobór wapnia może także prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, takich jak m.in. skurcze czy drżenie mięśni. Do innych powikłań należą też zaburzenia rytmu serca, gdyż pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego.

Zobacz też: Źle znosisz zmianę czasu? Sprawdź, jak sobie pomóc

Jak leczyć niedobory wapnia?

Przy niedoborze wapnia, możemy zastosować jego suplementację - oczywiście pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy, że jego nadmiar może być szkodliwy dla naszego organizmu. Warto także zadbać o odpowiednią dietę. Produkty bogate w wapń to między innymi: ryby, orzechy, nasiona i niektóre warzywa liściaste (np. jarmuż, szpinak). 

Należy również pomyśleć o wprowadzeniu zmian w naszym stylu życia, co pomoże utrzymać odpowiedni poziom tego pierwiastka. Przede wszystkim warto unikać nadmiernego spożycia kofeiny oraz alkoholu, ale też regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia, zwłaszcza te obciążeniowe mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych kości.

Źródła: Aptekacud.pl/ Zdrowie.wprost.pl

Czytaj też: 

Wapń - objawy niedoboru i nadmiaru w organizmie

Prof. Jerzy Konstantynowicz: Osteoporoza u dzieci i młodzieży to coraz częstsze zjawisko

Calcifos - skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Polecane