Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ten olejek równa zmarszczki, chroni przed słońcem i zapobiega plamom starczym
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 30.08.2024 11:14

Ten olejek równa zmarszczki, chroni przed słońcem i zapobiega plamom starczym

Przebarwienia na skórze
Fot. Canva

Przebarwienia, czyli zmiany barwnikowe, bardzo często pojawiają się po wakacjach, choć mogą wystąpić też po trądziku. Łatwo je rozpoznać - skóra ma ciemniejszy odcień i niewielka zmiana mocno odcina się od pozostałych obszarów na skórze. Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami na skórze?

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Przebarwienia powstają na skutek zaburzeń w produkowanym w skórze barwniku, czyli melaniny. Bardzo często powstają pod wpływem promieniowania UV oraz stanu zapalnego na skórze, czyli trądziku. Mogą być także wrodzone - np. piegi. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się przebarwień posłonecznych są między innymi leki i kosmetyki fotouczulające, pigułki antykoncepcyjne, ciąża i menopauza. 

Aby pozbyć się przebarwień należy stosować odpowiednią pielęgnację i to już w momencie zauważenia ciemniejszego znamienia. Warto sięgnąć po naturalne kosmetyki, takie jak olejki - ich ogromną zaletą jest także to, że nawilżają skórę i pomagają w pozbyciu się zmarszczek. Niektóre olejki wykazują także działanie chroniące przed słońcem.

Kalkulator emerytalny 2024. Nowa funkcjonalność w aplikacji ZUS Bolesne miesiączki to istna zmora. Lekarz ma na to domowy sposób w duchu zero waste

Jakie olejki na przebarwienia skóry?

Olejek z marchwi

W olejku z marchwi znajdziemy witaminy A,B, C i E oraz składniki mineralne - wapń, cynk, miedź czy żelazo. Olejek z marchwi działa przeciwzapalnie, nawilżająco, świetnie spłyca zmarszczki, a do tego ochrania skórę przed powstawaniem przebarwień posłonecznych. Regularne stosowania pomaga spłycić widoczność przebarwień. Olej z marchwi, tłoczony na zimno, chroni skórę przed promieniowaniem UV. Wśród olejków z naturalnym filtrem SPF wymienia się także olejek jojoba i olej z awokado.

Olejek z dzikiej róży

Ten olejek zawiera w sobie nawet 30 razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Znajdziemy w nim także witaminy A i E, z grupy B, fitosterole, karotenoidy, kwasy owocowe i nienasycone kwasy tłuszczowe. Do głównych właściwości olejku z dzikiej róży zaliczamy zmiękczenie skóry, jej regenerację, czyli pomoc w odbudowie naskórka. Witaminy A i C pomagają rozjaśnić skórę, zapobiegając jednocześnie powstawaniu przebarwień i zmniejszając widoczność obecnych, wyrównując koloryt. Olejek z dzikiej róży sprawdza się także na zmiany pigmentacyjne powstałe na skutek trądziku. 

Olej rycynowy

Olej rycynowy zawiera witaminy A i E oraz kwasy omega-6. Działa pobudzająco na włókna kolagenowe w skórze, dzięki czemu zwiększa jej napięcie, nawilżenie, odżywia ją i wygładza zmarszczki. Można stosować go tylko na zmiany pigmentacyjne, a pierwsze efekty widać już po dwóch tygodniach kuracji. Olej rycynowy jest przy tym bardzo tani.

 

Ochrona przed słońcem to podstawa

Należy przede wszystkim zapobiegać powstawaniu przebarwień, a w tym celu trzeba ochraniać skórę przed działaniem słońca. Opalanie - tylko z kremem SPF 50! I dotyczy to całego ciała, a nie tylko twarzy. Ważne także, aby powtarzać aplikację kremu SPF co dwie godziny, ponieważ bariera, którą tworzy krem, zwyczajnie się wyciera. Należy także uważać na pojawiające się na skórze nowe znamiona i przebarwienia - mogą one być objawem rozwijającego się czerniaka, czyli nowotworu skóry, który jest coraz częstszym problemem Polaków. 

Zobacz też:

Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu