Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Test na chorobę Alzheimera w zasięgu ręki. Ujawni chorobę na 11 lat przed objawami
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 14.05.2025 12:53

Test na chorobę Alzheimera w zasięgu ręki. Ujawni chorobę na 11 lat przed objawami

Test na chorobę Alzheimera w zasięgu ręki. Ujawni chorobę na 11 lat przed objawami
fot.Andrea Piacquadio/Pexels

Na łamach prestiżowego pisma naukowego „Alzheimer's & Dementia” opublikowano najnowsze badania dotyczące wykrywania choroby Alzheimera. Odkrycie naukowców daje nadzieję na ujawnienie choroby nawet 11 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Test na Alzheimera jest więc na wyciągnięcie ręki. 

Alzheimer – statystyki są porażające

W naszym kraju na chorobę Alzheimera cierpi około 500 tysięcy osób. Według szacunków, w 2021 roku na tę chorobę i choroby pokrewne chorowało w Polsce 502 tys. osób. Według Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku liczba osób zdiagnozowanych z chorobą Alzheimera i chorobami pokrewnymi wynosiła 366 tysięcy, co stanowiło o 8% więcej niż w 2014 roku.

Zapadalność na chorobę Alzheimera zwiększa się wraz z wiekiem. W grupie wiekowej 65-69 lat występuje u 2-3 na 1000 osób/rok, a w grupie 85-89 lat - 37-40 na 1000 osób/rok.

6 wczesnych objawów raka żołądka. Liczba przypadków ciągle wzrasta Rak dwunastnicy daje takie przerzuty. Najczęściej atakuje te narządy

Test na Alzheimera. Niebywałe wyniki badań naukowców

Naukowcom udało się zidentyfikować biomarker obecny we krwi – białko beta-synukleina, które może sygnalizować rozwój Alzheimera już na bardzo wczesnym etapie. Białko to jest związane z uszkodzeniem połączeń między komórkami nerwowymi i już wcześniej podejrzewano, że może działać w podobny sposób.

Projekt bez nazwy - 2025-05-14T113651.653.png
fot.Robert Kneschke/canva, 

– Stężenie beta-synukleiny we krwi wskazuje na obumieranie neuronów i można je łatwo zbadać za pomocą testów krwi – tłumaczy neurolog Patrick Öckl z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych.

 

Wcześniejsze rozpoznanie choroby Alzheimera to ogromna szansa

Przeanalizowano próbki krwi od 178 osób, z których część posiadała znane mutacje genetyczne związane z chorobą Alzheimera. Pozostali nie wykazywali  żadnych objawów choroby. W ten sposób udało się odkryć, że osoby z mutacjami genetycznymi miały wyraźnie wyższy poziom beta-synukleiny – nawet zanim pojawiły się pierwsze oznaki zaburzeń pamięci.

– Zmiany w objętości mózgu i inne charakterystyczne cechy choroby pojawiają się dopiero później. Im bardziej zaawansowane objawy, tym wyższe stężenie beta-synukleiny. To dowód na to, że białko to odzwierciedla cały przebieg choroby, zarówno przedobjawowy, jak i późniejszy – wyjaśnia neurolog Markus Otto z Uniwersytetu Medycznego w Halle. 

Projekt bez nazwy - 2025-05-14T113954.877.png
fot.geralt/pixabay, Alzheimer utrudnia codzienne funkcjonowanie

To oznacza, że zmiany w mózgu mogą być wykrywane nawet na 10–11 lat przed wystąpieniem widocznych objawów. Naukowcy uważają, że obserwacja poziomów tego białka może pomóc zarówno w diagnozie, jak i śledzeniu przebiegu choroby oraz skuteczności terapii. Co więcej, może być też wykorzystana do oceny stanu mózgu np. po udarze.