Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Koniec skierowań do tego specjalisty. Na tę zmianę wielu pacjentów bardzo czekało
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 07.05.2024 11:21

Koniec skierowań do tego specjalisty. Na tę zmianę wielu pacjentów bardzo czekało

Pacjent u psychologa
Fot. Canva

30 kwietnia projekt Ministerstwa Zdrowia znoszący skierowania do tego specjalisty trafił do kolejnego etapu procedowania. O czym mowa? O skierowaniach do psychologa dla dorosłych na NFZ. Taka zmiana miała miejsce do tej pory tylko w okresie pandemii, kiedy to Polacy mogli zapisać się na Fundusz do psychologa bez wymaganego skierowania. 

Zdrowie psychiczne Polaków

W trosce o zdrowie psychiczne Polaków Ministerstwo Zdrowia planuje, aby każdy mógł skorzystać z porady psychologa na NFZ bez wymaganego skierowania. 30 kwietnia projekt MZ trafił do dalszego procedowania. Do tej pory z porad psychologa w ramach funduszu i bez skierowania mogły korzystać jedynie dzieci i młodzież do 18. roku życia. 

Osoby dorosłe mogły udać się do psychologa bez skierowania podczas pandemii - jednak wraz z zakończeniem pandemii projekt zamknięto i przywrócono stare zasady.

Wielu pacjentów czeka na moment, w którym nastąpi koniec skierowań do psychologa. Jego wymaganie wydłuża proces zapisu do specjalisty. Brak skierowań byłby ogromną i bardzo korzystną zmianą, na którą wielu pacjentów czeka. 

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany

Ministerstwo Zdrowia w styczniu br. w rozporządzeniu opublikowanym w Rządowym Centrum Legislacji zaproponowało projekt programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, który zakładał wycofanie skierowań do specjalisty. Wzięło w nim udział ponad 120 placówek medycznych:

“ W projekcie wprowadzono zmianę w zakresie możliwości uzyskiwania świadczeń psychologicznych w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych bez konieczności posiadania skierowania. Celem wyłączenia konieczności posiadania skierowania w zakresie programu pilotażowego jest sprawdzenie wpływu tego faktu na zmianę w zakresie dostępności do świadczeń psychologicznych” - przekazało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu.

Do jakiego lekarza bez skierowania?

Do tych lekarzy nie trzeba skierowania:

 • psychiatra,
   
 • ginekolog i położnik,
   
 • onkolog,
   
 • wenerolog,
   
 • dentysta.

Nie jest także wymagane skierowanie do psychologa dla dzieci i młodzieży. 

Zobacz też:

Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

Domowy izotonik, czyli napój nawadniający na upały w 5 minut. Będzie taniej i zdrowiej

Dlaczego jestem senna po kawie? Odpowiedź może zaskoczyć

Polecane