Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To objaw choroby mózgu, który mylimy z typowym objawem menopauzy! Naukowcy ostrzegają
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.09.2023 13:38

To objaw choroby mózgu, który mylimy z typowym objawem menopauzy! Naukowcy ostrzegają

ból głowy
canva

Choroba Alzheimera jest przewlekłą postępującą chorobą nuerozwyrodnieniową mózgu, z powodu której dochodzi do zaniku komórek nerwowych. Powoduje otępienie mózgu, utratę pamięci i zdolność myślenia. Wnioski wynikające z nowych badań wskazują, że jeden z pierwszych symptomów choroby Alzheimera przypomina objaw menopauzy. O tym jeszcze nie mówiono. Co to symptom?

Uderzenie gorąca jako objaw choroby Alzheimera

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, w których udział wzięło 248 kobiet w okresie menopauzy. Podczas badania mierzono stopień nasilenia symptomów przekwitania – w tym celu kobiety przez 24 godziny miały założoną specjalne urządzenia pomiarowe. Oprócz tego w trakcie badań odbył się pobór krwi do badań, by sprawdzić, czy nie znajduje się niej  fragment beta-amyloidów 42/40, czyli jednego z biomarkerów choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że objawy występujące podczas menopauzy mają związek z biomarkerami, które wskazują na obecność zmian chorobowych w mózgu.

Jedna z autorek badania powiedziała, że kobiety częściej doświadczające uderzeń gorąca podczas snu, mają wyższe markery amyloidu, przyczyniającego się do powstawania choroby Alzheimera. Dzięki tym informacjom w przyszłości być może będzie łatwiej ocenić ryzyko pogorszenia się funkcji poznawczych u danej osoby.

Projekt bez nazwy - 2023-09-30T011058.989.png

Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia?

Profilaktyka choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ryzyko zachorowania na nią rośnie z wiekiem. Częściej chorują na nią kobiety – ryzyko zachorowania zwiększa się dwukrotnie również wtedy, jeśli wśród członków rodziny występował jakikolwiek zespół otępiennny. Rozwój choroby zwiększają także nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca typu 2, zaniedbywanie aktywności fizycznej i brak kontaktów społecznych.

W Polsce na zespół Alzheimera choruje ponad 350 tysięcy osób. Wszelkiego rodzaju formy otępienia i demencje są z kolei problemem ponad pół miliona osób. Dzięki badaniom dr. Thurston być może określone zostaną kolejne czynniki ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Co więcej, być może przyczyni się to również do powstania nowych sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera – jak je rozpoznać?

Choroba Alzheimera zaczyna się jeszcze wiele lat przed pojawieniem się objawów. Sygnały świadczące o schorzeniu to obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia pamięci. Chory zaczyna mieć też zaburzenia mowy, zapomina słów i ma zaburzenia zachowania. Towarzyszyć temu mogą omamy i urojenia. Ponadto może zachowywać się agresywnie i mieć ograniczenia ruchowe. 

Objawy mogące oznaczać demencję to:

  • zanik pamięci,
  • trudności z wykonaniem czynności, które wcześniej nie sprawiały problemów,
  • dezorientacja w miejscu,
  • problemy z koncentracją,
  • osłabiona zdolność oceny sytuacji,
  • problemy ze znajdowaniem rzeczy,
  • odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca,
  • zmiany nastroju.

Autorka badań zachęca kobiety w trakcie menopauzy, aby niepokojące objawy pojawiające się w trakcie menopauzy niezwłocznie konsultowały ze specjalistą. Wczesne wykrycie symptomów choroby umożliwi szybsze rozpoczęcie leczenia.

Tagi: Zdrowie
Polecane