Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > "Twarz księżycowata" to objaw poważnej choroby. Jeśli taką masz, biegnij do lekarza
Daria  Siemion
Daria Siemion 12.08.2024 14:30

"Twarz księżycowata" to objaw poważnej choroby. Jeśli taką masz, biegnij do lekarza

Kobieta przygląda się  swojej twarzy w lusterku
Fot. Canva / Getty Images

Twarz księżycowata może wskazywać na poważne schorzenie, nawet na raka. Jak ją rozpoznać i o jakich chorobach może świadczyć? Zostańcie z nami i poznajcie odpowiedzi na te pytania. Oto “moon face” bez tajemnic – jego opis i zdjęcia.

Jak wygląda twarz księżycowata? Zdjęcia "moon face"

Twarz księżycowata (z ang. moon face) jest zaokrąglona i opuchnięta. Można powiedzieć, że "wygląda jak księżyc w pełni". Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej występuje na bokach twarzy i karku – mówimy wówczas o "bawolim karku". Może się zdarzyć, że tkanka tłuszczowa zasłoni uszy.

Twarz księżycowata
Twarz księżycowata Fot. Wikipedia / Ozlem Celik
Moon face
Moon face  – przed zachorowaniem na zespół Cushinga i po Fot. The Pituitaru Foundation
Twarz księżycowata 2.png
Twarz księżycowata, moon face Fot. The Pituituary Foundation
Naturalny napój na obniżenie hormonu stresu. Do tej wody dodaj szczyptę soli "Brzuch kortyzolowy" to ważny sygnał. Oznacza, że tyjesz ze stresu

Twarz księżycowata objawem zespołu Cushinga

Najczęstszą przyczyną twarzy księżycowatej jest za wysoki poziom kortyzolu nazywanego inaczej "hormonem stresu". Jego wydzielanie ma miejsce w nadnerczach. Nadmierne wydzielanie kortyzolu prowadzi do hiperadrenokortycyzmu (hiperkortylizmu), czyli choroby zwanej zespołem Cushinga.


Przyczyn zespołu Cushinga jest wiele. Najczęstszą z nich jest długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów – silnych leków o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, znajdujących zastosowanie w leczeniu chorób takich jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), alergii i wielu innych.

Kolejną, choć rzadszą przyczyną zespołu Cushinga i twarzy księżycowatej są guzy nadnerczy i niektóre nowotwory, jak np. rak drobnokomórkowy płuca i związane z nim ektopowe wydzielanie ACTH (wydzielanie ACTH przez tkanki, które nie powinny go wydzielać, co podnosi poziom kortyzolu, powodując objawy zespołu Cushinga).

Inne objawy zespołu Cushinga

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu Cushinga jest nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy karku, bocznych stron twarzy, na tułowiu i brzuchu. Im wyższe BMI, tym lepiej widać chorobę. Kończyny chorych osób bardzo często pozostają szczupłe, co tworzy efekt "beczki". Niemniej lista objawów w zespole Cushinga jest bardzo długa.

Objawy zespołu Cushinga:

  • twarz księżycowata,
  • bawoli kark,
  • podatność na siniaki,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • słaba odporność,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • trądzik,
  • rozstępy,
  • depresja,
  • drażliwość,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaburzenia erekcji. 


Diagnostyka zespołu Cushinga zaczyna się od wykonania badań laboratoryjnych takich jak badanie poziomu wapnia, potasu, stężenia glukozy we krwi, cholesterolu i trójglicerydów. Następnie wykonuje się badania hormonalne w kierunku podwyższonego poziomu kortyzolu oraz badania obrazowe, by wykluczyć guzy.


Leczenie zespołu Cushinga jest dobierane indywidualnie. W przypadku guzów zalecana jest operacja, natomiast w leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się leki na cukrzycę, nadciśnienie, obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów. O procesie terapeutycznym decyduje endokrynolog.

Zobacz też:
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta

Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka

Objawy rzeżączki pojawiają się po trzech dniach. Są bagatelizowane, a potem jest za późno