Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > "Brzuch kortyzolowy" to ważny sygnał. Oznacza, że tyjesz ze stresu
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 16.04.2024 16:13

"Brzuch kortyzolowy" to ważny sygnał. Oznacza, że tyjesz ze stresu

Kobieta patrzy w lustrze na swój duży brzuch
fot. Shutterstock / Motortion Films

Brzuch kortyzolowy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom wcale nie muszą one zmagać się z nadwagą, ponieważ pojawia się on na skutek stresu. Po czym go poznać? Czy z brzucha stresowego da się schudnąć?

Brzuch kortyzolowy jest twardy, wystający i okrągły. Wiąże się z trzewną tłuszczową, która zwiększa ryzyko miażdżycy i groźnych chorób. Trudno z niego schudnąć, ale jest to możliwe. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kortyzol a tkanka tłuszczowa

Kortyzol to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego rola w organizmie polega m.in. na adaptacji organizmu do sytuacji stresowych – stąd bywa nazywany "hormonem stresu". Im bardziej w życiu codziennym stresuje się człowiek, tym wyższy jego poziom.

Zwiększony poziom kortyzolu może prowadzić do wielu chorób, np. zaburzeń odporności czy zespołu Cushinga. Sprzyja też chorobie otyłościowej, zmieniając metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczu. 


Nadmiar kortyzolu może zwiększać uczucie głodu, dodatkowo przyczyniając się do wzrostu masy ciała. Im większy apetyt, tym więcej spożywanych kalorii, a kiedy jest ich za dużo, energia odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.


Ponadto kortyzol ma ogromny wpływ na poziom glukozy i redystrybucję białej tkanki tłuszczowej wśród narządów wewnętrznych, co przekłada się na gromadzenie tzw. trzewnej tkanki tłuszczowej i sprzyja znikaniu mięśni.

 

funny-overweight-plump-man-with-duck-lips-wearing-undersize-t-shirt-with-belly-hanging-out-pants.jpg
Kortyzol sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu Fot. Freepik
Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi Nadwaga to powód do wstydu? Wg polskiego miesięcznika „grube nie jest ok”

Jak wygląda brzuch kortyzolowy?

Wysoki poziom kortyzolu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Mówi się nawet o czymś takim jak brzuch kortyzolowy, brzuch stresowy. Nie trzeba chorować na otyłość, aby go mieć – taki brzuch bardzo często obserwowany jest u osób szczupłych


Brzuch kortyzolowy u osób z prawidłowym wskaźnikiem BMI jest dość twardy, ponieważ tkanka tłuszczowa znajduje się w środku, pod mięśniami. Natomiast u osób z podwyższonym BMI może wydawać się miękki. 


Poziom tłuszczu trzewnego można zmierzyć za pomocą specjalnych wag i urządzeń. Niektóre można kupić do domu, ale wykazują one mniejszą dokładność, niż te stosowane w gabinetach dietetycznych czy klubach sportowych.


Brzuchowi stresowemu mogą towarzyszyć również inne objawy, m.in. hiperglikemia, nadciśnienie. Na dłuższą metę podwyższony poziom kortyzolu i tłuszczu trzewnego może prowadzić do miażdżycy i przyspieszać starzenie.

obese-boy-who-is-overweight-pink-background.jpg
Brzuch kortyzolowy, stresowy jest twardy i wystający Fot. Freepik

Tycie ze stresu – co robić?

Jak radzić sobie z tyciem ze stresu? Każdy endokrynolog czy dietetyk odpowie, że w pierwszej kolejności należy powalczyć ze stresem. Pomóc mogą ćwiczenia oddechowe, spacery, odpowiednia ilość snu.


Należy też pamiętać, że stresem dla organizmu jest nie tylko to, co pochodzi z psychiki (praca, zdrowie, bliscy), ale również z naszych organów: intensywne treningi, brak snu, palenie papierosów, alkohol.


Są badania, z których wynika, że pozytywny wpływ na poziom kortyzolu ma ashwagandha – zioło pochodzące z Indii. Roślina ta zmniejsza uczucie zmęczenia, wycisza organizm. Można spożywać ją przed snem, by zregenerować się i "odstresować" organizm.


Ogromne znaczenie ma też spożywanie posiłków w stałych godzinach i ograniczenie przetworzonej, niewart ościowej żywności. Przy okazji warto zacząć liczyć kalorie, ponieważ ich nadmiar bez ćwiczeń siłowych spowoduje tycie.

Zobacz też:

Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą!

Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Polecane