Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak zmniejszysz ryzyko rozwoju raka. Naukowcy mają dowody, że metoda działa
Alina Gałka
Alina Gałka 13.01.2025 12:01

Tak zmniejszysz ryzyko rozwoju raka. Naukowcy mają dowody, że metoda działa

27% mniejsze ryzyko raka
Fot. Jacob Lund/Shutterstock

Rak jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów na całym świecie. Każdego roku nowotwór diagnozuje się u niemal 3 mln mieszkańców Europy. Według danych Komisji Europejskiej wykorzystanie dostępnej obecnie wiedzy pozwoliłoby zapobiec chorobom nowotworowym w ok. 40% przypadków. Co możemy zrobić we własnym zakresie?

Nowotwory stanowią olbrzymie wyzwanie dla współczesnego świata, a naukowcy szukają sposobów na pokonanie raka. Oprócz prób opracowania skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia starają się wskazać strategie zabezpieczające przed zachorowaniem oraz nawrotami choroby.

Profilaktyka nowotworów na co dzień

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na zdrowie ma styl życia. W profilaktyce nowotworowej szczególnie ważna jest odpowiednia dieta oraz unikanie używek, przede wszystkim tytoniu i alkoholu. Używanie kremów z filtrem pomaga nam chronić się przed nowotworami skóry, a dostępne od niedawna szczepionki przeciw HPV zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory związane z zakażeniem tym wirusem. Nieocenioną rolę w walce z nowotworami odgrywają regularne badania

Jak się okazuje, w kwestii ochrony przed nimi ważna jest również aktywność fizyczna. Dobitnie pokazują to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z RPA.

Znany aktor walczy z rakiem gardła Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce

Wpływ ćwiczeń na rozwój raka i śmiertelność wśród chorych

Wyniki badania opublikowanego w British Journal of Sports Medicine pokazują, jak poziom aktywności fizycznej przed otrzymaniem diagnozy wpływa na postęp nowotworu oraz śmiertelność wśród chorych. 

W badaniu wzięło udział 28 tys. osób z rozpoznaniem 1. stadium choroby nowotworowej. Wszyscy uczestniczyli w programie Vitality, który monitoruje aktywność fizyczną ochotników z RPA. Dzięki temu możliwe było ustalenie ich aktywności na co najmniej rok przed diagnozą. Według badaczy wyniki projektu nie pozostawiają wątpliwości: aktywność fizyczna pomaga zapobiegać nowotworom i zmniejsza śmiertelność wśród chorych.

Osoby aktywne o 27% mniej narażone na rozwój raka

Naukowcy podzielili uczestników badania pod kątem aktywności fizycznej. Okazało się, że w porównaniu do osób, które nie uprawiają żadnej aktywności, osoby z grupy o umiarkowanej lub wysokiej aktywności fizycznej były aż o 27% mniej narażone na postępy raka i o 47% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Co ciekawe, badani z grupy o niskiej aktywności fizycznej byli o 16% mniej narażeni na progresję nowotworu i o 33% mniej narażeni na śmierć w porównaniu z grupą, która nie była aktywna wcale.

Wyniki analizy nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego, nie mogą zatem służyć do wyciągnięcia jednoznacznych wniosków. Natomiast z pewnością mogą być zachętą do podjęcia przynajmniej umiarkowanej aktywności. Pamiętajmy, że ćwiczenia z całą pewnością pomagają nam utrzymać dobrą kondycję i dzięki temu chronić się przed naszym aktualnym wrogiem nr 1, czyli przed chorobami układu krążenia.

Czytaj także:

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Dlaczego zbyt intensywna aktywność fizyczna przyspiesza starzenie się skóry?

Jakie badania kontrolne warto wykonać na początku roku? Lista dla różnych grup wiekowych