Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 08.03.2024 17:14

Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje

Leki, apteka
fot. Drazen Zigic, Shutterstock.com

42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?

GIF, czyli  Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.

Brakuje leków w polskich aptekach. Których?

Obecnie w polskich aptekach brakuje niektórych leków na cukrzycę, jednego z popularnych antybiotyków z penicyliną oraz popularnego leku na ADHD - czytamy na stronie RMF FM.

Jak wyjaśnia Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Marek Tomków, nie warto szukać leków na ostatnią chwilę.

Jeżeli jest możliwość uzyskania recepty wcześniej, postarajmy się o taką receptę wcześniej, by dać sobie czas, nawet kilka tygodni, by lek został ściągnięty. Po drugie, sugeruję prosić apteki o ściąganie leku z wyprzedzeniem, by być nawet na liście oczekujących w danej aptece. Po trzecie, poprośmy lekarza, jeśli możemy,  by nie wystawiał recepty rocznej, na 12 miesięcy, tylko kilka recept na mniejsze ilości opakowań - cytuje słowa prezesa, serwis RMF FM

shutterstock_717437125.jpg
Fot. Shutterstock/ ivievinder

W przypadku leków na infekcje jest lepiej

Jeśli chodzi o dostęp leków na infekcje, jest lepiej. Nie brakuje również przeciwwirusowych środków medycznych. Zdarzają się jednak małe trudności z dostępem do antybiotyku z penicyliną. Pacjenci zgłaszają również, że nie wszędzie dostępny jest preparat z żelazem.

Tomków wyjaśnia, że produkty, które są niedostępne, pojawiają się w bardzo małych ilościach, zbyt małych, by zapełnić cały rynek. Jak dodaje specjalista, jeżeli danego leku brakuje w konkretnej miejscowości, a apteki są zaopatrywane przez największe hurtownie, to niewykluczone, że będzie problem w innych miejscowościach.

Nie uwierzycie, jak tam jest: 

W kwietniu wejdzie część przepisów znowelizowanej ustawy

Mimo wszystko warto być dobrej myśli, gdyż już w kwietniu w życie wejdzie część przepisów znowelizowanej ustawy refundacyjnej, natomiast leki, które są produkowane w Polsce, będą dodatkowo dofinansowane.

Jeśli więcej środków będzie produkowanych w Polsce, szybsza będzie wtedy reakcja, gdy pojawią się braki leków. W Katowicach na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych specjaliści przekonują, że ta zmiana wyjdzie zdecydowanie na korzyść pacjenta.

Źródło: RMF FM 24

Czytaj też:

Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków

Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta


 

 

Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty
ZUS, emerytura, podwyżka, wypłata, rewaloryzacja
Trzynasta emerytura w tym roku powinna zostać wypłacona w kwietniu. Wyniesie równowartość najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. To 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Niemniej, nie każdy emeryt się “załapie”.  Kto nie dostanie świadczenia?“Trzynastka” nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.Nie uwierzycie, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym!– Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń. Od 1 marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń. Kosztowało to ponad 1,3 mld zł. Przygotowywane są wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach – informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Urzędnik nie zabrał jednak głosu w sprawie drugiej waloryzacji, która powinna przypadać na wrzesień. Wiele wskazuje na to, że jej nie będzie. A co z trzynastkami i waloryzacją w przyszłym roku? Zostańcie z nami. 
Czytaj dalej
Uwaga na spacerach! Niebezpieczne gąsienice w lasach i parkach
gąsienice, korodówka dębówka, spacer, las, park
Nie wyglądają groźnie i nie budzą postrachu, lecz ich dotknięcie może być niebezpiecznie dla ludzi i zwierząt. Mowa o gąsienicach korodówkach dębówkach, które najczęściej występują w miastach i lasach. Na jednym drzewie może znajdować się nawet 100 tysięcy osobników. Dlaczego trzeba strzec się korodówek dębówek?
Czytaj dalej