Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Watykan przekazał z samego rana. Taki jest stan papieża Franciszka
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 02.03.2025 15:26

Watykan przekazał z samego rana. Taki jest stan papieża Franciszka

papież Franciszek
Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka. Fot. EastNews/Rex Features

Od kilkunastu dni cały świat bacznie przygląda się Stolicy Apostolskiej. 14 lutego stan papieża Franciszka gwałtownie się pogorszył, przez co trafił on do szpitala. Duchowny przebywa w nim już od ponad 2 tygodni, a Watykan codziennie przekazuje nowe informacje o jego zdrowiu. Co ujawniono w najnowszym komunikacie? Wiadomość została opublikowana z samego rana.

Zły stan zdrowia papieża Franciszka

14 lutego Ojciec Święty przeszedł głęboki kryzys zdrowotny. W przeciągu całego swojego pontyfikatu papież nie raz podupadał na zdrowiu, jednak tym razem jego życie było zagrożone. 88-letni Franciszek trafił do rzymskiej Polikliniki Gemell, gdzie lekarze zdiagnozowali u niego zapalenie oskrzeli, które w następnych dniach przerodziło się w obustronne zapalenie płuc. Do tego dołączyła jeszcze anemia oraz małopłytkowość. Przez chwilę u papieża stwierdzono również początkową niewydolność nerek, jednak wyniki poprawiły się po przeprowadzeniu transfuzji krwi. 

Przez kilka dni stan papieża był określany jako krytyczny. (Przeczytaj: W Watykanie ruszają procedury. Nowe informacje o zdrowiu papieża) Szczególnie niepokojący okazał się piątkowy komunikat Watykanu. Przekazano w nim, że Ojciec Święty doświadczył “kryzysu skurczu oskrzeli” z powodu poważnego ataku kaszlu, który zakończył się zastosowaniem nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej z powodu zachłyśnięcia się wymiocinami. Na szczęście już następnego dnia rano nastąpiła poprawa. 

A jak obecnie czuje się Głowa Kościoła katolickiego? Watykan przekazał o tym komunikat z samego rana.

Skórne objawy chorej trzustki. Te wykwity mówią jasno, że trzustka wysiada  Nie żyje młodziutka aktorka. Tuż przed śmiercią przeszła operację

Najnowszy komunikat o stanie Franciszka

Po piątkowym kryzysie Watykan przekazał informację, że stan papieża się poprawił. (Więcej na ten temat: Pilne wieści o stanie papieża Franciszka. Oficjalny komunikat Watykanu) W sobotę wieczorem podano, że Ojciec Święty nie miał gorączki, kontynuował tlenoterapię i nie wystąpił u niego żaden nowy kryzys oddechowy. Zaznaczono również, że parametry dynamiki przepływu krwi były stabilne, a także, że papież normalnie się odżywiał. Te wieści nieco uspokoiły wiernych, którzy już od ponad 2 tygodni modlą się o poprawę stanu zdrowia Franciszka.

2 marca z samego rana Watykan opublikował kolejny komunikat. Przekazano, że papież normalnie się obudził, zjadł śniadanie, wypił kawę i czytał gazety. Czy wobec tego można uznać, że największy kryzys został zażegnany? Okazuje się, że lekarze wciąż wstrzymują się z rokowaniami i zaznaczają, że potrzeba jeszcze kilkunastu godzin, by móc jednoznacznie stwierdzić, że doszło do poprawy. 

papiez_franciszek_1_781dcb8bdd.jpg
Stan papieża Franciszka uległ niewielkiej poprawie. Fot. EastNews/Rex Features

Pogrzeb papieża jest już zaplanowany?

Sytuacja w Watykanie wciąż jest bardzo napięta. W ostatnim czasie do opinii publicznej trafiły medialne doniesienia, sugerujące, iż Gwardia Szwajcarska rozpoczęła przygotowania na wypadek śmierci Franciszka, w tym próby ceremonii pogrzebowych. Jednak kapitan Gwardii Szwajcarskiej, Christian Kühne, stanowczo zaprzeczył tym informacjom, stwierdzając:

Nie ma ani godziny policyjnej dla strażników, ani prób pogrzebowych papieża. Kontynuujemy normalną pracę.

Jednak nie jest tajemnicą, że papież wyraził pewne żądania, w których określił, jak ma wyglądać jego pogrzeb. (Zobacz: Papież Franciszek w ciężkim stanie. Ma życzenia odnośnie swojego pogrzebu) Ojciec Święty życzył sobie, by jego ostatnie pożegnanie było proste i skromne, czyli odpowiadające temu, w jaki sposób żył. Zmienione obrzędy pogrzebowe zatwierdził w listopadzie ubiegłego roku. 

Papież Franciszek mierzy się z poważną chorobą

Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych infekcji u osób starszych. Warto zaznaczyć, że jednocześnie jest to dla seniorów bardzo niebezpieczna przypadłość. Wynika to z kilku głównych powodów. Przede wszystkim układ odpornościowy osób w podeszłym wieku jest osłabiony, przez co organizm gorzej radzi sobie z wszelkiego rodzaju zakażeniami. Na trudność w pokonaniu choroby wpływają również:

  • współistniejące choroby przewlekłe,
  • zmniejszona rezerwa oddechowa,
  • wysokie ryzyko powikłań,
  • gorsza reakcja na objawy.

To właśnie dlatego w przypadku osób w podeszłym wieku tak ważna jest profilaktyka (czyli szczepienia), szybie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

pacjent i lekarz.jpg
Zapalenie płuc jest bardzo niebezpieczne u osób starszych. Fot. Canva

źródła:

  • onet.pl
  • B.A. Cunha. Pneumonia in the elderly. 2001 Nov;7(11):581-8. doi: 10.1046/j.1198-743x.2001.00328.x