Watykan przekazał z samego rana. Taki jest stan papieża Franciszka

Od kilkunastu dni cały świat bacznie przygląda się Stolicy Apostolskiej. 14 lutego stan papieża Franciszka gwałtownie się pogorszył, przez co trafił on do szpitala. Duchowny przebywa w nim już od ponad 2 tygodni, a Watykan codziennie przekazuje nowe informacje o jego zdrowiu. Co ujawniono w najnowszym komunikacie? Wiadomość została opublikowana z samego rana.
Zły stan zdrowia papieża Franciszka
14 lutego Ojciec Święty przeszedł głęboki kryzys zdrowotny. W przeciągu całego swojego pontyfikatu papież nie raz podupadał na zdrowiu, jednak tym razem jego życie było zagrożone. 88-letni Franciszek trafił do rzymskiej Polikliniki Gemell, gdzie lekarze zdiagnozowali u niego zapalenie oskrzeli, które w następnych dniach przerodziło się w obustronne zapalenie płuc. Do tego dołączyła jeszcze anemia oraz małopłytkowość. Przez chwilę u papieża stwierdzono również początkową niewydolność nerek, jednak wyniki poprawiły się po przeprowadzeniu transfuzji krwi.
Przez kilka dni stan papieża był określany jako krytyczny. (Przeczytaj: W Watykanie ruszają procedury. Nowe informacje o zdrowiu papieża) Szczególnie niepokojący okazał się piątkowy komunikat Watykanu. Przekazano w nim, że Ojciec Święty doświadczył “kryzysu skurczu oskrzeli” z powodu poważnego ataku kaszlu, który zakończył się zastosowaniem nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej z powodu zachłyśnięcia się wymiocinami. Na szczęście już następnego dnia rano nastąpiła poprawa.
A jak obecnie czuje się Głowa Kościoła katolickiego? Watykan przekazał o tym komunikat z samego rana.
Skórne objawy chorej trzustki. Te wykwity mówią jasno, że trzustka wysiada Nie żyje młodziutka aktorka. Tuż przed śmiercią przeszła operacjęNajnowszy komunikat o stanie Franciszka
Po piątkowym kryzysie Watykan przekazał informację, że stan papieża się poprawił. (Więcej na ten temat: Pilne wieści o stanie papieża Franciszka. Oficjalny komunikat Watykanu) W sobotę wieczorem podano, że Ojciec Święty nie miał gorączki, kontynuował tlenoterapię i nie wystąpił u niego żaden nowy kryzys oddechowy. Zaznaczono również, że parametry dynamiki przepływu krwi były stabilne, a także, że papież normalnie się odżywiał. Te wieści nieco uspokoiły wiernych, którzy już od ponad 2 tygodni modlą się o poprawę stanu zdrowia Franciszka.
2 marca z samego rana Watykan opublikował kolejny komunikat. Przekazano, że papież normalnie się obudził, zjadł śniadanie, wypił kawę i czytał gazety. Czy wobec tego można uznać, że największy kryzys został zażegnany? Okazuje się, że lekarze wciąż wstrzymują się z rokowaniami i zaznaczają, że potrzeba jeszcze kilkunastu godzin, by móc jednoznacznie stwierdzić, że doszło do poprawy.

Pogrzeb papieża jest już zaplanowany?
Sytuacja w Watykanie wciąż jest bardzo napięta. W ostatnim czasie do opinii publicznej trafiły medialne doniesienia, sugerujące, iż Gwardia Szwajcarska rozpoczęła przygotowania na wypadek śmierci Franciszka, w tym próby ceremonii pogrzebowych. Jednak kapitan Gwardii Szwajcarskiej, Christian Kühne, stanowczo zaprzeczył tym informacjom, stwierdzając:
Nie ma ani godziny policyjnej dla strażników, ani prób pogrzebowych papieża. Kontynuujemy normalną pracę.
Jednak nie jest tajemnicą, że papież wyraził pewne żądania, w których określił, jak ma wyglądać jego pogrzeb. (Zobacz: Papież Franciszek w ciężkim stanie. Ma życzenia odnośnie swojego pogrzebu) Ojciec Święty życzył sobie, by jego ostatnie pożegnanie było proste i skromne, czyli odpowiadające temu, w jaki sposób żył. Zmienione obrzędy pogrzebowe zatwierdził w listopadzie ubiegłego roku.
Papież Franciszek mierzy się z poważną chorobą
Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych infekcji u osób starszych. Warto zaznaczyć, że jednocześnie jest to dla seniorów bardzo niebezpieczna przypadłość. Wynika to z kilku głównych powodów. Przede wszystkim układ odpornościowy osób w podeszłym wieku jest osłabiony, przez co organizm gorzej radzi sobie z wszelkiego rodzaju zakażeniami. Na trudność w pokonaniu choroby wpływają również:
- współistniejące choroby przewlekłe,
- zmniejszona rezerwa oddechowa,
- wysokie ryzyko powikłań,
- gorsza reakcja na objawy.
To właśnie dlatego w przypadku osób w podeszłym wieku tak ważna jest profilaktyka (czyli szczepienia), szybie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

źródła:
- onet.pl
- B.A. Cunha. Pneumonia in the elderly. 2001 Nov;7(11):581-8. doi: 10.1046/j.1198-743x.2001.00328.x





































