To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje!
Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 99% możliwy do wyleczenia. Dowodzi to, jak ważną rolę odgrywa znajomość pierwszych objawów choroby i dlaczego aż tak ważne, jest ich wczesne rozpoznanie.
Znając pierwsze symptomy nowotworu macicy, można wcześniej rozpocząć leczenie. Jednak świadomość zdrowotna Polaków, również w tym przypadku, jest wciąż na niskim poziomie. To powinno się zmienić. Dziś wskazujemy, na objawy raka szyjki macicy, które przerażająco łatwo pomylić z objawami innych chorób.
Najczęstsza przyczyna zachorowania na nowotwór szyjki macicy
Przyjmuje się, że w ciągu życia liczb osób, które możemy spotkać i zarażą się wirusem HPV wynosi 80%. Według statystyk 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem – i jest to bardzo duża liczba, choć wbrew pozorom nie mówi się o tym często.
Czynnikiem etiologicznym i czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy jest głównie zakażenie onkogennymi typami HPV – do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową: „Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór powoduje:
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
- współżycie z dużą liczbą partnerów seksualnych,
- zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności HPV,
- immunosupresja,
- przewlekłe stany zapalne pochwy,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
- palenie tytoniu.
To nietypowy objaw raka tarczycy, o którym mało kto mówi. Rozpoznasz go po tym rodzaju stolca Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!
Te objawy raka szyjki macicy
Kobiety w okresie postmenopauzalnym, mające raka szyjki macicy, krwawią pomiędzy miesiączkami. Co więcej, miesiączki ich są obfitsze. Oprócz tego symptomami, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z omawianą chorobą, są:
- obecność wydzieliny w kolorze różowym, brązowym i czerwonym,
- krwiomocz,
- krwawienie z pochwy po menopauzie,
- silne bóle brzucha,
- krwawienie po stosunku seksualnym.
„Rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne (np. acykliczne krwawienia zwłaszcza po współżyciu). Najczęściej do rozpoznania choroby dochodzi przypadkowo w trakcie badania ginekologicznego. Wynika to z zaniedbania i braku systematycznych wizyt u ginekologa. W przypadku raka szyjki macicy kluczową ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze objawy wskazujące na to, że w szyjce macicy może rozwinąć się nowotwór, tym większe szanse, że uda się go w pełni pokonać. Zmiany może zauważyć jedynie lekarz ginekolog, bardzo istotne są więc regularne kontrole ginekologiczne. W trakcie takich wizyt przeprowadza się podstawowe badania takie jak: badanie ginekologiczne we wziernikach, USG narządu rodnego czy badanie cytologiczne szyjki macicy”. - powiedziała dr n. med. Ewa Surynt, specjalista ginekolog, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock.
Na te objawy również warto zwrócić uwagę!
Oprócz wyżej wymienionych symptomów warto skonsultować się z lekarzem, gdy pojawi: się ból pleców, zawroty głowy, mdłości, parcie na mocz powodujące ból, utrata apetytu, nadciśnienie, obrzęk w okolicy kończyn dolnych. Objawy te nie zawsze oznaczają chorobę nowotworowa, lecz bywają symptomami łagodniejszych schorzeń np. niskiego poziomu estrogenów
Warto dodać, że krwawienie po menopauzie bardzo rzadko sugeruje raka szyjki macicy. Niemniej nie oznacza to, że nie należy z tego rodzaju problemem udać się do specjalisty. Jawnie klinicznymi objawami nowotworu są:
- krwawienie kontaktowe,
- wodne upławy o przykrym zapachu,
- ból miednicy,
- ból w okolicy podbrzusza,
- obrzęki kończyn dolnych,
- bolesne parcie na stolec i mocz,
- krew w stolcu i w moczu,
- nadciśnienie.
Zobacz też:
To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
Las samobójców w Japonii. Czy Polak cierpi inaczej niż Japończyk?
Psychobiotyki na depresję. Czy działają i jak wpływają na nasz nastrój?