Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wypłata 14. emerytury już wkrótce. Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konto
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.07.2024 15:50

Wypłata 14. emerytury już wkrótce. Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konto

14. emerytura, świadczenia, ZUS, emeryci, pieniądze
Fot. Shutterstock / fizkes

14. emerytura to dodatkowe świadczenie przysługujące seniorom. Przysługuje emerytom, rencistom i wszystkim osobom z prawem do świadczeń długoterminowych. Ile w 2024 roku wyniesie "czternastka" i kiedy będą wypłaty?
 

Komu przysługuje "czternastka"?

14. emerytura nazywana potocznie "czternastką" to świadczenie pieniężne wypłacane osobom z prawem do jednego z wymienionych w ustawie świadczeń długoterminowych. Dotyczy to nie tylko takich świadczeń jak emerytury czy renty, ale również świadczenia przedemerytalne oraz zasiłki.

ZUS
14. emerytury wypłaca ZUS Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Renta wdowia: dla kogo i od kiedy? Chodzi nawet o 9815,52 zł z ZUS Ile wynosi i jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Wiadomo, że wypłaty 14. emerytury nastąpią w drugiej połowie 2024 roku. Według polityków dodatkowe świadczenia zagoszczą na kontach emerytów i rencistów jesienią – we wrześniu lub październiku. Pieniądze wpłyną na konto uprawnionych automatycznie – nie trzeba wypełniać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) żadnych wniosków.

Ile wyniesie 14. emerytura 2024?

W 2024 roku 14. emerytura wyniesie  1780,96 zł, a więc tyle, co minimalna emerytura. To mniej niż w zeszłym roku o ponad 869 zł.  Najniższa kwota 14. emerytury wyniesie 50 zł.  Przypomnijmy, że "czternastka" podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, ale nie będą z niej dokonywane potrącenia i egzekucje.

Pełną kwotę otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe (emerytura lub renta) wynosi maksymalnie 2900 zł brutto. Natomiast osobom, dostającym świadczenie w kwocie między 2900 a 5600 zł brutto, wysokość 14. emerytury zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Zobacz też:

Kolejna podwyżka emerytur. Tyle pieniędzy dostaną seniorzy

Takie emerytury będą w 2025 roku. Wiadomo, ile wzrosną

Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach?