Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia krzepnięcia krwi – rodzaje i przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Zaburzenia krzepnięcia krwi – rodzaje i przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zaburzenia krzepnięcia krwi – rodzaje i przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
pixaby.com

Zaburzenia krzepnięcia krwi – rodzaje i przyczyny

Podłożem skaz zakrzepowo-zatorowych mogą być choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby trzustki i wątroby. Ten rodzaj skaz może być także wynikiem powikłań ciąży i porodu, różnych zakażeń czy ukąszeń niektórych węży.

Z kolei skazy krwotoczne są wynikiem zaburzeń pracy składników krwi, których współdziałanie gwarantuje zatrzymanie krwawienia naczynia, krwinek płytkowych oraz osoczowych czynników krzepnięcia. W pierwszym przypadku rozpoznawana jest skaza krwotoczna naczyniowa, będąca wynikiem defektu budowy ściany naczynia krwionośnego.

W przypadku krwinek płytkowych rozwija się skaza krwotoczna płytkowa, która może być wynikiem niedoboru lub wady płytek krwi. Z kolei w przypadku osoczowych czynników krzepnięcia pojawia się skaza krwotoczna osoczowa. Odpowiedzialny za nią jest wrodzony lub nabyty niedobór zawartych w osoczu czynników krzepnięcia krwi lub obecność antykoagulantów.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które występują w zaburzeniach krzepnięcia krwi jest nadmierne krwawienie podczas miesiączki, po niewielkim zranieniu, po wyrwaniu zęba oraz w trakcie zabiegów operacyjnych.

Dodatkowo, upośledzona jest zdolność tworzenia się skrzepów i pojawiają się krwotoki do jam stawów. Warto wiedzieć, że w zaburzeniach krzepnięcia krwi o charakterze pierwotnym występują nie tylko objawy skazy krwotocznej, lecz także można zaobserwować powiększoną śledzionę oraz dłuższy czas krwawienia.

U pacjentów z tą dolegliwością występuje skłonność do powstawania dużej liczny niewielkich wybroczyn na skórze oraz błonach śluzowych, a także większych krwotoków śródmiąższowych do mózgu lub mięśni. Możliwe są również krwotoki wewnętrzne do przewodu pokarmowego lub zewnętrzne z dróg rodnych.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – rozpoznanie

W diagnostyce tej przypadłości ważną rolę odgrywa wywiad lekarski z pacjentem na temat przebytych w przeszłości lub istniejących schorzeń oraz przyjmowanych leków. Chorzy, którzy zgłaszają się do lekarza powinni poinformować go o innych dodatkowych objawach, długości poszczególnych krwawień, częstości tych epizodów oraz opisać stan towarzyszący przed wystąpieniem krwawienia.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – leczenie

Objawowe leczenie pacjentów z tą dolegliwością odbywa się w szpitalu. Wówczas podaje się im się np. świeżo mrożone osocze, brakujące czynniki krzepnięcia oraz preparaty wyizolowanych płytek krwi.

Warto wiedzieć, że każde krwawienie jest wskazaniem do przewiezienia chorego do szpitala, po wcześniejszym zastosowaniu uciskowego opatrunku oraz unieruchomieniu zajętej okolicy ciała. W przypadku chorych ze znaczną utratą krwi przepisywane są suplementy żelaza.

Niestety, u pewnej grupy pacjentów może zajść konieczność transfuzji krwi. Wówczas krew zastępowana jest krwią od dawcy. Ważne jest, aby miał on taką samą grupę krwi jak biorca, aby nie doszło do niepożądanych powikłań.

Tagi: