Pilny komunikat PZPN. Czterech piłkarzy wyrzuconych z kadry. Dwa miliony Polaków ma ten problem
Ta afera nie zostanie zamieciona pod dywan. Polski Związek Piłki Nożnej usunął z kadry w trybie natychmiastowym czterech piłkarzy. Co było przyczyną?
Stanowcza decyzja PZPN
Z reprezentacji Polski do lat 17 usunięto czterech piłkarzy – Oskara Tomczyka (Lech Poznań), Filipa Rózgę (Cracovia), Jan Łabędzkiego (ŁKS Łódź) i Filipa Wolskiego (Lech Poznań). Młodych sportowców przyłapano na piciu alkoholu.
“W związku z niesportowym zachowaniem oraz złamaniem regulaminu, sztab szkoleniowy kadry U-17 podjął decyzję o usunięciu ze zgrupowania czterech zawodników. Zgrupowanie kadry w trybie natychmiastowym opuszczą: Oskar Tomczyk, Filip Rózga, Jan Łabędzki oraz Filip Wolski”. -czytamy w oficjalnym oświadczeniu PZPN.
Terapeuta uzależnień Robert Rutkowski: "piwo uzależnia bardziej" Pijani rodzice aresztowani w sklepie! Co z ich synkiem?Alkohol – najpopularniejsza substancja psychoaktywna wśród młodzieży
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii w 2020 opublikowały wyniki ankiety, z których wynikało, że spożywanie alkoholu wśród nastolatków jest rozpowszechnione. 30 dni przed badaniem do picia alkoholu przyznało się 47% piętnasto-szesnastolatków i 76% siedemnasto-osiemnastolatków.
Pojawiło się wiele opinii, że problem picia alkoholu wśród młodzieży nasilił się podczas pandemii. Beata Morawska-Jóźwik z Pomarańczowej Linii, czyli wsparcia dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki, stwierdziła, że od 2020 r. otrzymują więcej zgłoszeń dotyczących upijających się nastolatków.
Wielu Polaków ma problem z alkoholem
Na przestrzeni lat rośnie spożycie alkoholu na mieszkańca Polski. W porównaniu z innymi krajami europejskimi ceny trunków w naszym kraju nie są wysokie. W 2021 r. na 1 mieszkańca Polski przypadło spożycie 9,7 l 100 proc. alkoholu. W 2021 r. spożycie wzrosło.
Według ostatnich danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, średnie spożycie czystego alkoholu na osobę w wieku co najmniej 15 lat wynosiła w 2021 wynosiło 11,7 litra. Ponad 2 miliony Polaków ma problem z alkoholem.
Polacy najczęściej poją piwo – ¼ przynajmniej raz w tygodniu.
„Oczywiście prawdą jest, że ponad połowa społeczeństwa polskiego traktuje piwo jak wodę mineralną, jako coś, co w ogóle nie ma nic wspólnego z substancjami psychoaktywnymi. Realia są jednak zupełnie inne... Ludzie uzależnili od piwa są dużo bardziej trudnymi pacjentami w prowadzeniu terapii niż osoby uzależnione od innych substancji. To dlatego, że bardzo dużo osób nie dysponuję taką elementarną wiedzą na temat tego wywaru, jakim jest piwo”. - powiedział psychoterapeuta uzależnień, Roberta Rutkowski.