Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ból sztyletowy – to właśnie odczuwa osoba, której pękł wrzód. Jak rozpoznać ten ból?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.08.2023 11:09

Ból sztyletowy – to właśnie odczuwa osoba, której pękł wrzód. Jak rozpoznać ten ból?

None

Ból sztyletowy to rodzaj bólu, który odczuwa osoba podczas perforacji wrzodu żołądka. To stan wymagający szybkiej pomocy lekarskiej, ze względu na przelewanie się treści żołądkowej do jamy otrzewnej. Po tych objawach rozpoznasz, że ból spowodowany jest perforacją wrzodu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanow.

 

Pęknięcie wrzodu – kiedy do niego dochodzi?

Pęknięcie wrzodu żołądka jest powikłaniem choroby wrzodowej żołądka: „Sama perforacja objawia się najczęściej ostrym, przeszywającym bólem, nazywanym bólem sztyletowym. W sytuacji pęknięcia wrzodu niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. W przypadku krwawienia wskazany jest pilny zabieg endoskopowy, tamujący to krwawienie. Natomiast w przypadku perforacji, konieczny jest zabieg operacyjny w trybie pilnym”. – powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Ból spowodowany perforacją wrzodu jest stały i silny. Często towarzyszą mu wymioty i deskowate napięcie powłok brzucha. W tym stanie chory leży na wznak. Ma problem z poruszaniem się i stopniowo mogą pojawiać się objawy wstrząsu. Badanie fizykalne wykazuje, że perystaltyka jest osłabiona. Stan ogólny chorego się pogarsza, ma spłycony oddech i częstoskurcz serca.

Gdy wrzód pęka, sok żołądkowy się rozlewa. Jest to przyczyna silnego bólu, który przypomina ten wywołany przez pchnięcie nożem – stąd nazwa ból sztyletowy. Pęknięty wrzód może spowodować zapalenie otrzewnej, które często stanowi zagrożenie dla życia.

 

Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa Wrzody żołądka – jak je wykryć? Ekspert radzi

Jakie są przyczyny pękania wrzodów żołądka? Jak wykryć wrzód żołądka?

Jedną z głównych przyczyna pękania wrzodów jest  długotrwała i silna ekspozycja na stres. Inne możliwe przyczyny perforacji wrzodu to:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie leków z grupy NLPZ,
  • picie alkoholu,
  • zakażenie H.pylori.

Standardowym sposobem wykrywania wrzodów żołądka i dwunastnicy jest wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego: „Mówimy tutaj o gastroskopii, która jest już powszechnie dostępna. Przeprowadzenie gastroskopii umożliwi nam nie tylko rozpoznanie choroby wrzodowej, ale także pozwoli określić lokalizację wrzodu. Przy podejrzeniu choroby nowotworowej, podczas gastroskopii możemy pobrać wycinki do oceny mikroskopowej. Jednocześnie możliwe jest wykonanie tzw. testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori”. – powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

 

Jak zapobiegać perforacji wrzodu żołądka?

Osoba mająca wrzody żołądka powinna w pierwsze kolejności zacząć stosować tzw. dietę wrzodową. Oznacza to również rezygnację z picia alkoholu. Konieczne jest też stałe kontrolowanie stopnia nasilenia choroby poprzez gastroskopię. Należy też pamiętać, że perforacji może sprzyjać stosowanie leków powodujących nadżerkę żołądka – dlatego osoba ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową powinna z dużą ostrożnością korzystać z leków z grupy NLPZ.

Tu mam dość dobrą wiadomość. Nie musimy stosować bardzo restrykcyjnej diety, gdyż pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów żołądka. Może jednak wzmagać dolegliwości, dlatego przy chorobie wrzodowej zalecana jest dieta lekkostrawna. Powinniśmy unikać przede wszystkim potraw tłustych, bardzo mocno przyprawionych oraz smażonych, które zalegają w żołądku. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe po kawie, mocnej herbacie, a szczególnie po napojach wysokoprocentowych”. – powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.