Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chciał powstrzymać kichnięcie. Trafił do szpitala z zagrożeniem życia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.12.2023 08:17

Chciał powstrzymać kichnięcie. Trafił do szpitala z zagrożeniem życia

kichanie
canva

Kichanie odgrywa ważną rolę. Oczyszcza śluzówkę nosa z alergenów. Ale przyczyn kichania jest więcej. Choć gdy jesteśmy w towarzystwie, zwykle staramy się powstrzymać kichnie, to błąd. Przekonał się o tym pewien 30-latek. Dla niego o mało co sytuacja nie zakończyła się zgonem.

Powstrzymanie kichnięcia skończyło się uszczerbkiem na zdrowiu

W połowie grudnia brytyjskie media omawiały przypadek trzydziestokilkuletniego mężczyzny ze Szkocji. Podczas prowadzenia auta próbował powstrzymać kichnięcie – jednocześnie zamknął usta i zatkał nos. Następstwem tego było wystąpienie bólu szyi. 

Ból jednak nie mijał. Mężczyzna zgłosił się do szpitala w Dundee w Szkocji. Gdy lekarze go zbadali, okazało się, że jego szyja była opuchnięta, a podczas badania jakby trzeszczała. Po wykonaniu prześwietlenia stwierdzono odmę, czyli przedostanie się powietrza atmosferycznego lub innych tkanek w obręb tkanek lub jam ciała, w których gazy te nie występują.

Na podstawie tomografii komputerowej ustalono, że w tchawicy wystąpiło półcentymetrowe pęknięcie między trzecim i czwartym kręgiem piersiowym. 

Samoistne rozdarcie tchawicy jest rzadkim przypadkiem. Dla mężczyzny  mogło skończyć się nawet zgonem.

Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki? Co warto wiedzieć o katarze alergicznym

Kichania nie należy powstrzymywać

Dzięki kichaniu organizm oczyszcza drogi oddechowe. W tym momencie powietrza może osiągnąć prędkość nawet 4,5 m/s. W porównaniu z kichaniem swobodnym wstrzymywanie odruchu zwiększa ciśnienie nawet 38 razy. Dla układu oddechowego jest to jak dla ściany cios młotem. 

W 2011 r. pewnemu mężczyźnie, który zatkał nos i usta podczas kichnięcia, rozsadziło krtań.

Kichanie może powodować ból u osób ze złamanym, pękniętym żebrem, ostrą dyskopatią lub otwartą zatoką szczękową po usunięciu zęba, ponieważ zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, klatce piersiowej czy w obrębie zatok szczękowych. By uniknąć kichnięcia, można opuszką palca wskazującego zadrzeć czubek nosa i przytrzymać do chwili, gdy potrzeba kichnięcia minie.

Co oznacza częste kichanie?

Kichanie jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Dzięki niemu ze śluzówki nosa usuwane są drobnoustroje np. bakterie, pyły, alergeny i wirusy. Uporczywe kichanie powoduje często alergia i przeziębienie. Mimo iż napady kichania bywają niezręczne, warto nie powstrzymywać ich za wszelką cenę. Dzięki kichaniu możemy uchronić się nawet przed groźnymi infekcjami.

Częste kichanie może wskazywać na toczące się w organizmie patologie, ale bywa też fizjologiczną reakcją organizmu. Gdy jest objawem problemów zdrowotnych, przeważnie towarzyszą mu: 

  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • nadmierne łzawienie oczu,
  • zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • trudności z oddychaniem,
  • katar sienny, 
  • świąd skóry,
  • nudności, 
  • pokrzywka. 

źródło: BMJ Case Reports, The Guardian,