Chciał powstrzymać kichnięcie. Trafił do szpitala z zagrożeniem życia
Kichanie odgrywa ważną rolę. Oczyszcza śluzówkę nosa z alergenów. Ale przyczyn kichania jest więcej. Choć gdy jesteśmy w towarzystwie, zwykle staramy się powstrzymać kichnie, to błąd. Przekonał się o tym pewien 30-latek. Dla niego o mało co sytuacja nie zakończyła się zgonem.
Powstrzymanie kichnięcia skończyło się uszczerbkiem na zdrowiu
W połowie grudnia brytyjskie media omawiały przypadek trzydziestokilkuletniego mężczyzny ze Szkocji. Podczas prowadzenia auta próbował powstrzymać kichnięcie – jednocześnie zamknął usta i zatkał nos. Następstwem tego było wystąpienie bólu szyi.
Ból jednak nie mijał. Mężczyzna zgłosił się do szpitala w Dundee w Szkocji. Gdy lekarze go zbadali, okazało się, że jego szyja była opuchnięta, a podczas badania jakby trzeszczała. Po wykonaniu prześwietlenia stwierdzono odmę, czyli przedostanie się powietrza atmosferycznego lub innych tkanek w obręb tkanek lub jam ciała, w których gazy te nie występują.
Na podstawie tomografii komputerowej ustalono, że w tchawicy wystąpiło półcentymetrowe pęknięcie między trzecim i czwartym kręgiem piersiowym.
Samoistne rozdarcie tchawicy jest rzadkim przypadkiem. Dla mężczyzny mogło skończyć się nawet zgonem.
Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki? Co warto wiedzieć o katarze alergicznymKichania nie należy powstrzymywać
Dzięki kichaniu organizm oczyszcza drogi oddechowe. W tym momencie powietrza może osiągnąć prędkość nawet 4,5 m/s. W porównaniu z kichaniem swobodnym wstrzymywanie odruchu zwiększa ciśnienie nawet 38 razy. Dla układu oddechowego jest to jak dla ściany cios młotem.
W 2011 r. pewnemu mężczyźnie, który zatkał nos i usta podczas kichnięcia, rozsadziło krtań.
Kichanie może powodować ból u osób ze złamanym, pękniętym żebrem, ostrą dyskopatią lub otwartą zatoką szczękową po usunięciu zęba, ponieważ zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, klatce piersiowej czy w obrębie zatok szczękowych. By uniknąć kichnięcia, można opuszką palca wskazującego zadrzeć czubek nosa i przytrzymać do chwili, gdy potrzeba kichnięcia minie.
Co oznacza częste kichanie?
Kichanie jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Dzięki niemu ze śluzówki nosa usuwane są drobnoustroje np. bakterie, pyły, alergeny i wirusy. Uporczywe kichanie powoduje często alergia i przeziębienie. Mimo iż napady kichania bywają niezręczne, warto nie powstrzymywać ich za wszelką cenę. Dzięki kichaniu możemy uchronić się nawet przed groźnymi infekcjami.
Częste kichanie może wskazywać na toczące się w organizmie patologie, ale bywa też fizjologiczną reakcją organizmu. Gdy jest objawem problemów zdrowotnych, przeważnie towarzyszą mu:
- kaszel,
- świszczący oddech,
- nadmierne łzawienie oczu,
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami,
- trudności z oddychaniem,
- katar sienny,
- świąd skóry,
- nudności,
- pokrzywka.
źródło: BMJ Case Reports, The Guardian,