Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > "Chciałabym trochę przytyć” – wyznała Asia z "Rolnik szuka żony”. Co jej dolega?
Marta Uler
Marta Uler 08.01.2024 14:01

"Chciałabym trochę przytyć” – wyznała Asia z "Rolnik szuka żony”. Co jej dolega?

Joanna Wielgosz – nadczynność tarczycy
Fot. instagram.com/kamil_.os/

Widzowie świątecznego odcinka "Rolnik szuka żony” zwrócili uwagę na to, że Joanna Wielgosz, uczestniczka 8. edycji show jest bardzo szczupła. Wkrótce wyjawiła, z jaką chorobą się mierzy. Jest to wyjątkowo podstępny problem zdrowotny. Daje tak niejednoznaczne objawy, że czasem przez długie miesiące chory nie może zrozumieć, dlaczego tak źle się czuje.

Żona Kamila Osypowicza z "Rolnika” jest poważnie chora

Ich losy śledziliśmy z zapartym tchem. Uczestnicy 8. edycji show, rolnik Kamil i jego wybranka, Joanna, podbili nasze serca już na samym początku. Obserwowaliśmy na ekranie ich perypetie, rozwój relacji i rozkwit miłości. Już po programie pobrali się i zostali rodzicami. Takich happy-endów chcemy więcej!

Ale ta piękna bajka ma też swoją ciemną stronę. Gdy podczas świątecznego odcinka “Rolnik szuka żony Asia i Kamil pojawili się w studiu programu, uwagę widzów przykuła niezwykle szczupła sylwetka Joanny. Okazuje się, że cierpi ona na nadczynność tarczycy.Szybko chudnę i nie mogę przytyć. Kołatanie serca. To takie chyba dwie, które najbardziej odczuwam i dają mi w kość” – wyznała podczas sesji pytań i odpowiedzi, którą zorganizowała.

24-latka bardzo długo nie wiedziała, że jest chora. "U mnie najprawdopodobniej był już problem przed ciążą, z tego, co mówiła moja endokrynolog. Niestety wcześniej się nie badałam i nawet o tym nie wiedziałam. Stąd też mogły być moje problemy w ciąży” – wyjaśniła.

Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją Znany polski muzyk wysłał chłopcu nietypowy prezent. Dietetycy nie będą zadowoleni

Jak pracuje tarczyca?

Tarczyca  – mały narząd położony z przodu u podstawy szyi – odpowiedzialna jest za produkcję hormonu trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). To od nich zależy, jak funkcjonuje większości tkanek organizmu, wpływają one na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła). 

Z kolei czynność tarczycy jest nadzorowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH). To on pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Jak piszą dr. n. med. Piotr Miskiewicz i dr hab. n. med. Tomasz Bednarczuk dla mp.pl: "Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności (określanej jako ujemne sprzężenie zwrotne), polegającej na tym, że podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór tych hormonów – zwiększa produkcję TSH, co z kolei pobudza tarczycę do większej produkcji T3 i T4”. 

Nadczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

Jak jeszcze choruje tarczyca?

Jedną z najbardziej "popularnych” jest choroba autoimmunologiczna – Hashimoto. Cierpi na nią coraz więcej kobiet (głównie), a te znane często o tym opowiadają. Media podawały już, że Hashimoto mają m.in. aktorki Marta Żmuda-Trzebiatowska i Aneta Zając. Z kolei Anna Powierza choruje na niedoczynność tarczycy, a Katarzyna Dowbor, podobnie jak Joanna Wielgosz, na nadczynność.

Tarczyca może dać znać o sobie na różne sposoby. Inną chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów, jest choroba Gravesa-Basedowa. U niektórych pacjentów pojawiają się guzki tarczycy, podostre zapalenie tarczycy lub poporodowe zapalenie tarczycy.

Jakie objawy daje nadczynność tarczycy?

Ten wspomniany zwiększony metabolizm powoduje szereg nieprzyjemnych dla chorego objawów. Najgorsze jest to, że są one tak różne i ze sobą pozornie nie związane, że czasem bardzo długo można nie dotrzeć do prawdziwej przyczyny. Ogólnie można powiedzieć, że organizm pracuje “szybciej” i ”bardziej”. U chorego pojawiają się więc:

  • chudnięcie, przy apetycie nieraz wręcz wzmożonym,
  • uderzenia gorąca, wzmożona potliwość,
  • bezsenność, trudności z zasypianiem,
  • kołatanie serca,
  • drżenie rąk,
  • nerwowość,
  • częstsze wypróżnienia, często biegunki,
  • wypadanie włosów,
  • osłabienie siły mięśniowej (przedmioty „lecą z rąk”),
  • wytrzeszcz oczu (w chorobie Gravesa-Basedowa).

Jeśli kobieta urodziła niedawno dziecko, a tak mogło być w przypadku Joanny, i narzeka, że jest nerwowa, że nie może spać, że dziwnie schudła, łatwo można "zbagatelizować” te objawy. Nie wysypia się, bo ciągle budzi się do dziecka. Schudła – no bo karmi piersią. Jest nerwowa – naprawdę nic dziwnego, jeśli niepokoi się o maluszka. 

W ten sposób diagnoza może się coraz bardziej odsuwać. A nadczynność tarczycy trzeba leczyć. Jeśli więc źle się czujesz, na własną rękę możesz zrobić badanie choćby TSH. Wynik wyjdzie poniżej normy (określonej przez dane laboratorium), oznacza nadczynność tarczycy. Wtedy trzeba zapisać się do endokrynologa.

Zobacz także:
Nadczynność gruczołów przytarczycznych – przyczyny, objawy, leczenie

Śniadanie przy chorobie Hashimoto. Poznaj zasady odżywiania i 7 propozycji

To nietypowy objaw raka tarczycy, o którym mało kto mówi. Rozpoznasz go po tym rodzaju stolca