Chorujesz na otyłość? Jest nowy program leczenia. Sprawdź, czy możesz skorzystać
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło program pilotażowy dla osób otyłych. To wielka szansa na wielu pacjentów w Polsce. Ale dla tych o bardzo wysokim BMI. Są też inne warunki. Czy możesz się zakwalifikować?
Program KOS-BMI 30 PLUS będzie trwał dwa lata. Ma objąć minimum 10 tys. pacjentów, u którym wskaźnik BMI przekracza 30 kg/m2. Jak będzie przebiegał?
Co umożliwi program KOS-BMI 30 PLUS?
Jego celem jest poprawa jakości leczenia osób, które ukończyły 18. rok życia i chorują na otyłością z powodu nadmiernej podaży energii – są to pacjenci, u których wskaźnik masy ciała BMI wynosi 30 i więcej. Jednak, by osoba taka mogła się zakwalifikować do programu musi u niej zostać rozpoznane także jedno z wymienionych powikłań otyłości, czyli:
- cukrzyca typu 2,
- stan przedcukrzycowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- dyslipidemia,
- zespół policystycznych jajników,
- obturacyjny bezdech senny wymagający wspomagania oddechu,
- zespół metaboliczny,
- upośledzenie funkcji wątroby,
- konieczność redukcji masy ciała przez leczeniem zabiegowym lub endoprotezoplastyką.
Głównym kryterium będą wiek i wartość wskaźnika BMI. W programie nie będą mogli wziąć udziału pacjenci, u których stwierdzone zostaną:
- nieuleczalne choroby prowadzące do wyniszczenia,
- choroby będące zagrożeniem dla życia,
- uzależnienie od narkotyków, alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- choroba psychiczna, które nie można kontrolować pomimo leczenia,
- upośledzenie umysłowe ciężkiego stopnia,
- przeciwwskazania zdrowotne stwierdzone przez lekarza,
- okres 12 miesięcy poprzedzający ciążę,
- okres ciąży,
- karmienie piersią.
Ile będzie trwać leczenie w ramach programu KOS-BMI 30 PLUS?
Osoby zakwalifkowane do leczenia objęte będą opieką specjalistyczną przez 2 lata. Realizowana będzie według IV modułów postępowania.
- Moduł I – Diagnostyka wstępna i ustalenie indywidualnego planu opieki,
- Moduł II – Leczenie specjalistyczne i monitorowanie,
- Moduł III – Rehabilitacja lecznicza,
- Moduł IV – Przekazanie lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej informacji dotyczącej realizacji programu i zaleceń dalszego postępowania.
Środki na realizację planu zostaną pozyskane z tytułu opłat od napojów z dodatkiem cukrów, a także kofeiny lub tauryny. Szacowany koszt programu KOS-BMI 30 PLUS wyniesie około 97 140 223,00 zł.
Otyłość – to już wręcz epidemia
Coraz więcej Polaków ma nieprawidłową masę ciała. Według ustaleń Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Funduszu Zdrowia, 50% Polaków powyżej 15. roku życia jest otyła. Co więcej, Polacy tyją szybciej niż większość mieszkańców Europy – głównym powodem jest brak aktywności fizycznej.
Według danych tylko co trzeci Polak regularnie ćwiczy. 70% z nas nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Statycznie więc 20% Polaków jest otyła – według danych z początku 2021 dotyczy to 18% mężczyzn i 15% kobiet. Niestety, tendencja jest rosnąca.