Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Coach od wódki o pijących matkach: "Stukają się kieliszkami z butelką mleka dziecka"
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 26.04.2024 18:07

Coach od wódki o pijących matkach: "Stukają się kieliszkami z butelką mleka dziecka"

Coach od wódki
Fot. Pacjenci.pl

Wojciech Wolak, czyli Coach od wódki, opowiedział w programie “Nie jestem psychologiem”, jak wygląda sytuacja pijących ludzi w Polsce. A wcale kolorowo nie jest - osób uzależnionych od alkoholu przybywa, ba, piją nawet matki małych dzieci. “Stukają się kieliszkiem z prosecco z butelką mleka dziecka” - powiedział Wolak. 

Alkoholizm niszczy wszystko wokół

Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć! Wpływa ona na całe rodziny, niszcząc życie, a czasem i przyszłość najmłodszych jej członków. “Jeśli masz cukrzycę, to tylko ty masz cukrzycę, a nie cała twoja rodzina. Ale jeśli jesteś alkoholiczką, to cierpi cała twoja rodzina. Mąż jest współuzależniony, córka jest DDA. Kiedy osoba zaczyna trzeźwieć, to rodzina zaczyna zajmować się sobą. Partner powinien pójść na terapię dla osoby współuzależnionej”

 

Kiedy picie alkoholu będzie passe?

Wolak przyznał, że siedzi w internecie i widzi czasem rolki, na których mamusia stuka się kieliszkiem wina z dzieckiem, które ma butelkę mleka w rączce. “Super śmieszne, tysiące odsłon. I ja piszę pod takim zdjęciem: Tragedia. Wtedy wylewa się fala hejtu nagle. Ale każdy, kto ma jakieś pedagogiczne podejście wie, że jest to tragiczne, wcale nie śmieszne”. 

Jeśli wydaje nam się, że dzieci nie widzą, jak pijemy, to się mylimy. “Później się okazuje, że dziecko w markecie przynosi ojcu piwo, że niby zapomniał kupić. Dzieci widzą, że jak mama jest z kieliszkiem to nie jest dla niego dostępna emocjonalnie. Dopiero jak przestają pić, to dziecko przychodzi się przytulić. Dziecko wyczuwa, że rodzic jest inny pod wpływem substancji.”

Trójkąt miłosny - ty, dziecko i alkohol

Błędem jest myślenie, że problem alkoholu i alkoholizmu nie dotyczy ciebie, bo nawet jeśli pijesz, to jesteś dla tego dziecka. Coach od wódki rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wiele osób dopiero trzeźwiejąc zdaje sobie sprawę, że spędzając czas z dzieckiem miało z tyłu głowy, “kiedy będzie mogło się już napić”. 

Cała rozmowa na kanale Pacjenci.pl na naszym YouTube. Zapraszamy do oglądania “Nie jestem psychologiem”.

Zobacz też:

Wygładza kurze łapki jak botoks, a kosztuje grosze

Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby

Tego nigdy nie rób z tuszem do rzęs. Możesz stracić wzrok!

Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty
lek. Paweł Nalej, rak prostaty
lek. Paweł Nalej, rak prostaty
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. Jak objawia się rak prostaty? Co powinno wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Czytaj dalej
Kinga Zawodnik: „Po tej operacji mogłam się nie obudzić”.
Kinga Zawdodnik, odchudzanie
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg. O strachu przed, bólu po operacji i o wsparciu taty, który przed śmiercią mówił, że powinna trafić do telewizji, opowiada w podcaście Pacjenci.pl na YouTube.„Jest Pani chora na śmiertelną chorobę” – usłyszała od lekarza przed operacją. Otyłość może spowodować aż 200 groźnych powikłań zdrowotnych. Od dziecka miała nadwagę, ale aż 30 kg przybyło jej, gdy zajadała stres z powodu choroby ukochanego taty.
Czytaj dalej