Pacjenci coraz częściej wyzywają i grożą lekarzom. Jeden kraj w Europie niechlubnie się wyróżnia
Według najnowszych ustaleń liczba ataków na lekarzy we Francji jest najwyższa od 10 lat! Medycy spotykają się zarówno z atakami słownymi, jak i z przemocą fizyczną. Dlaczego? Którzy z nich są najbardziej poszkodowani? Na ten temat kryzysu wypowiedział się Dr Jean-Jacques Avrane, szef związku zawodowego lekarzy.
Coraz więcej ataków na lekarzy we Francji
We Francji znacznie wzrosła liczba ataków na lekarzy. W porównaniu z latami 2019-2020 sytuacja jest wyjątkowo trudna – wzrost wynosi 5,6%. 70% przypadków stanowią napaści słowne. Instytucja badająca ten problem odnotowała, że agresją tego rodzaju są wyzwiska i groźby – również w Internecie i podczas rozmów telefonicznych.
9% przypadków stanowią napaści fizyczne. 6% poszkodowanych lekarzy zostało umyślnie pobitych. 10% są to kradzieże lub próby kradzieży. 8% dotyczy aktów wandalizmu.
Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4? Kiedy możesz zamówić darmową wizytę domową lekarza?Pandemia – jedna z przyczyn wzrostu agresji wobec lekarzy
Wzrost napięcia na linii pacjent-lekarz spowodowany był m.in. pandemią. Powodem były odmowy noszenia maseczek i sprzeciwianie się szczepieniom. Najbardziej poszkodowani są lekarze pierwszego kontaktu – 61% incydentów dotyczy właśnie ich. W ciągu roku dwukrotnie zwiększyła się liczba incydentów także z udziałem kardiologów. Najbardziej poszkodowanymi specjalistami ,oprócz wspomnianych kardiologów, są także okuliści i psychiatrzy.
Dr Jean-Jacques Avrane, szef związku zawodowego lekarzy, podczas ostatniej konferencji skomentował, że najwięcej szkód wyrządzono specjalistom, do których na wizytę czeka się najdłużej.
Wielu napadniętych nie zgłasza skarg
W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła liczba incydentów na przedmieściach. Jednak wciąż z największą agresją spotykają się lekarze pracujący w centrum miasta. Na obszarach wiejskich sytuacja jest stabilna. Warto jednak dodać, że wielu poszkodowanych lekarzy nie zgłasza, że padło ofiarą przemocy.
Od 2020 r. najwięcej zgłoszeń odnotowano w regionie Hauts-de-France. Departament Nord zgłosił 139 ataków. 135 ataków zgłosił region Ile-de-France; 119 – Auvergne-Rhône-Alpes; 113 - Provence-Alpes-Côte-D'azur