Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pacjenci coraz częściej wyzywają i grożą lekarzom. Jeden kraj w Europie niechlubnie się wyróżnia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.10.2023 13:35

Pacjenci coraz częściej wyzywają i grożą lekarzom. Jeden kraj w Europie niechlubnie się wyróżnia

None
Shutterstock

Według najnowszych ustaleń liczba ataków na lekarzy we Francji jest najwyższa od 10 lat! Medycy spotykają się zarówno z atakami słownymi, jak i z przemocą fizyczną. Dlaczego? Którzy z nich są najbardziej poszkodowani? Na ten temat kryzysu wypowiedział się Dr Jean-Jacques Avrane, szef związku zawodowego lekarzy.


 

Coraz więcej ataków na lekarzy we Francji

We Francji znacznie wzrosła liczba ataków na lekarzy. W porównaniu z latami 2019-2020 sytuacja jest wyjątkowo trudna – wzrost wynosi 5,6%. 70% przypadków stanowią napaści słowne. Instytucja badająca ten problem odnotowała, że agresją tego rodzaju są wyzwiska i groźby – również w Internecie i podczas rozmów telefonicznych.

9% przypadków stanowią napaści fizyczne. 6% poszkodowanych lekarzy zostało umyślnie pobitych. 10% są to kradzieże lub próby kradzieży. 8% dotyczy aktów wandalizmu.

Projekt bez nazwy - 2023-10-16T125726.404.png

Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4? Kiedy możesz zamówić darmową wizytę domową lekarza?

Pandemia – jedna z przyczyn wzrostu agresji wobec lekarzy

Wzrost napięcia na linii pacjent-lekarz spowodowany był m.in. pandemią. Powodem były odmowy noszenia maseczek i sprzeciwianie się szczepieniom. Najbardziej poszkodowani są lekarze pierwszego kontaktu – 61% incydentów dotyczy właśnie ich. W ciągu roku dwukrotnie zwiększyła się liczba incydentów także z udziałem kardiologów. Najbardziej poszkodowanymi specjalistami ,oprócz wspomnianych kardiologów, są także okuliści i psychiatrzy.

Dr Jean-Jacques Avrane, szef związku zawodowego lekarzy, podczas ostatniej konferencji skomentował, że najwięcej szkód wyrządzono specjalistom, do których na wizytę czeka się najdłużej.

Wielu napadniętych nie zgłasza skarg

W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła liczba incydentów na przedmieściach. Jednak wciąż z największą agresją spotykają się lekarze pracujący w centrum miasta. Na obszarach wiejskich sytuacja jest stabilna. Warto jednak dodać, że wielu poszkodowanych lekarzy nie zgłasza, że padło ofiarą przemocy.

Od 2020 r. najwięcej zgłoszeń odnotowano w regionie Hauts-de-France. Departament Nord zgłosił 139 ataków. 135 ataków zgłosił region Ile-de-France; 119 – Auvergne-Rhône-Alpes; 113 - Provence-Alpes-Côte-D'azur

Tagi: Zdrowie
Polacy boją się szczepionek. Winne rosyjskie trolle?
Międzynarodowy Protest Przeciw Przymusowi Szczepień Stop Nop
Strach wywołany prawdziwymi historiami, gdy dzieci były nienależycie przebadane przez lekarzy, albo gdy ktoś umywał ręce i nie brał odpowiedzialności za komplikacje po szczepieniu. Plotki i dezinformacja rosyjskich trolli o straszliwych powikłaniach – powody tego, że Polacy boją się szczepić dzieci, wymieniała w Polsat News dr Helena Chmielewska-Szlajfer, socjolożka. Ponad 70 tysięcy dzieci w ciągu roku „uchyliła” się od planowanych zgodnie z kalendarzem szczepień. - Odnotowaliśmy wpływ rosyjskiej dezinformacji dotyczącej szczepionek. To bardzo potężne narzędzie w czasie wojny – mówiła socjolożka na antenie Polsat News. Poznała opinie polskich rodziców w międzyuniwersyteckim projekcie "Medfake" Bada on przyczyny rosnącej niechęci rodziców do szczepień ochronnych dzieci. I radzi, jak weryfikować potencjalne fałszywe informacje. 
Czytaj dalej
To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu
depresja
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu psychicznym, z którą zmaga coraz większa część społeczeństwa. Nieleczona może być przyczyną samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by w razie pojawienia się przesłanek świadczących o chorobie, szybko skonsultować się z ekspertem. Jednak często mylimy depresję np. z obniżonym nastrojem. Czym więc różni się depresja od chwilowego kryzysu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Polecane