Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony
Epidemia ptasiej grypy znana jest ludzkości od dawna. Jednak w ostatnich tygodniach w kilku polskich miastach wykryto 15 przypadków zakażeń kotów wirusem ptasiej grypy – o czym poinformował 26 czerwca Główny Lekarz Weterynarii. Czy jest to powód do obaw? Czy koty mogą przenosić wirusa grypy ptaków na ludzi? W jaki sposób człowiek może zakazić się ptasią grypą? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, polski autorytet w dziedzinie medycyny, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Kilkanaście kotów w Polsce zakażonych ptasią grypą
W mediach od niedawna pojawiały się niepokojące informacje o chorobie występującej wśród kotów domowych. Objawami jej były m.in. duszności, światłowstręt i sztywność kończyn. Do 26 czerwca przebadano 11 próbek – wynik okazał się dodatni w kierunku wirusa ptasiej grypy H5N1. 27 czerwca ustalono, że zakażeń jest jednak więcej. Zarówno wśród właścicieli kotów domowych, jak i innych osób pojawiła się obawa, że w Polsce zaczyna się kolejna epidemia. Zdaniem lekarzy – niesłusznie.
Wirus ptasiej grypy, na który choruje wiele gatunków zwierząt, przeważnie nie stanowi zagrożenia dla ludzi: „Problem dotyczy tylko wirusa grypy typu A i tylko podtypy będące kombinacja 3(trzech) (H1,H2,H3) wariantów hemaglutyniny z 2(dwoma) (N1,N2) wariantami neuraminidazy są patogenne dla człowieka, pozostałe to podtypy zwierzęce nie są patogenne dla człowieka, ale bardzo patogenne dla niektórych zwierząt głównie domowych . W rzadkich też przypadkach może dojść do zakażenia podtypami zwierzęcymi u człowieka - dotyczy to zasadniczo tylko ludzi ze znacznym deficytem odporności np. z chorobą nowotworową”. - powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, polski autorytet w dziedzinie medycyny, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego.
Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia Ból brzucha w ciąży – przyczyny. Kiedy ból brzucha w ciąży może być groźny?Ptasia grypa – co to za choroba?
Ptasia grypa znana jest ludzkości już od dawna. Pierwsza poważna epidemia wywołana przez wirusa ptasiej grypy miała miejsce w 1997 r. na fermie drobiowej w Hongkongu – zaraziło się wtedy szesnaście osób, a zmarło 8 osób. Do Polski choroba po raz pierwszy dotarła w 2006 r.
W Europie wirus H5N1 już od kilku lat atakuje ptaki dzikie i hodowlane. Infekcje kotów dotychczas były rzadko spotykanym zjawiskiem. Co więcej, nie odnotowano też transmisji wirusa z kota na człowieka. Ptasia grypa nie stanowi wielkiego zagrożenia dla osób, których ogólny stan zdrowia jest dobry.
Do zakażenia ptasią grypą dochodzi przez skażoną żywność
Nosicielami ptasiej grypy są przede wszystkim dzikie zwierzęta i drób np. gołębie, kaczki i gęsi. Wirus może znajdować się w nawozach i w powietrzu. Do zakażenia dochodzi po spożyciu zakażonej nim wody, pasz i podczas korzystania z odzieży roboczej, które wcześniej nie została zdezynfekowana. Człowiek może zarazić się wirusem ptasiej grypy przez kontakt z wydzielinami zakażonych ptaków.
Objawy zakażenia ptasią grypą przypominają te, które powoduje zwykła grypa. Są to:
- gorączka,
- kaszel,
- bóle mięśni i stawów,
- biegunka,
- wymioty,
- zapalenie spojówek.