Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Danuta Martyniuk miała operację. Schorzenie utrudniało jej życie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 13.02.2024 10:04

Danuta Martyniuk miała operację. Schorzenie utrudniało jej życie

Danuta Martyniuk fot. AKPA, tło: canva
Danuta Martyniuk fot. AKPA, tło: canva

Danuta Martyniuk przeszła ostatnio operację. Żona popularnego muzyka disco polo wyznała, że nie mogła już normalnie funkcjonować i niezbędna była interwencja medyczna. Z tym problemem zdrowotnym zmaga się coraz więcej Polek. 

"Ból był już tak duży, że nie mogłam odkładać tej operacji"

W ostatnim czasie Danuta Martyniuk zyskała duży rozgłos dzięki spektakularnej metamorfozie. Żona Zenka Martyniuka nie tylko zrzuciła nadmierne kilogramy, ale także poddała się serii zabiegów medycyny estetycznej. Efekty zachwyciły fanów, a o zmianie w wyglądzie Danuty Martyniuk rozpisywały się wszystkie portale. Teraz celebrytka poinformowała media, że trafiła na stół operacyjny z powodów zdrowotnych.

Danuta Martyniuk wyjawiła, że już od dłuższego czasu cierpi z powodu haluksów. Problem stał się tak dokuczliwy, iż uniemożliwiał jej normalne chodzenie. Niezbędna była więc operacja.

“Mam teraz nogę w ortezie. Musiałam przejść operację usunięcia haluksa i nie mogę normalnie chodzić. Ból był już tak duży, że nie mogłam odkładać tej operacji. Miałam po prostu problemy z chodzeniem” – wyznała celebrytka w wywiadzie dla Faktu.  

Podnagłówek.png

Pielęgniarka w Polsce może więcej. Pacjenci tego nie wiedzą. 11 lutego to Światowy Dzień Chorego Zmarła polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lat. Chorowała na raka jajnika

 "Musiałam robić przystanki, by zdjąć buta"

Żona Zenka Martyniuka ubolewała, że problem był bardzo dokuczliwy, zwłaszcza podczas długich podróży. Zdarzało się, że ból tak dawał się we znaki, że musiała robić przerwy na masaż.

„Zdarzało się, że jak jechałam w dłuższą trasę samochodem, musiałam robić przystanki, by zdjąć buta, pomasować stopę. Nawet w klapkach był problem.” - wyznała celebrytka w rozmowie z Faktem.

Przeszła ogromną metamorfozę. Teraz wspiera w niej pacjentów!  https://www.youtube.com/watch?v=oh3ti9uaDcI

Niestety, Danutę Martyniuk czeka jeszcze jedna operacja, ponieważ również druga stupa wymaga interwencji chirurgicznej. 

„Niestety zrobiłam na razie tylko jedną stopę i za jakiś czas będę musiała przejść operację na drugą. Ale warto.” - powiedziała celebrytka w rozmowie z Faktem. 

Co to są haluksy?

Nazwa haluks wywodzi się od łacińskiego słowa "paluch". Jest to wadliwe ustawienie dużego palca stopy, które wynika ze zmiany w ustawieniu kości śródstopia. W wyniku powstałej deformacji, głowa kości śródstopia zaczyna za bardzo wystawać, a duży paluch zaczyna nachodzić na kolejnego palca. 

Zmiany anatomiczne można zauważyć gołym okiem. Postępująca deformacja prowadzi do zapalenia w obrębie zniekształconego stawu, co powoduje ból i dyskomfort w okolicy palucha i stawu śródstopno-palcowego. Dolegliwości te nasilają się w trakcie chodzenia lub noszenia obuwia. 

Z czasem objawy narastają do tego stopnia, że pacjent może mieć ogromne trudności z normalnym poruszaniem się i dopasowaniem jakiegokolwiek obuwia.

Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, co ma związek z tym, że damskie stropy są znacznie bardziej delikatne i mniej wytrzymałe niż stopy męskie. Ponadto, kobiety dużo częściej zakładają nieodpowiednie obuwie, które przyczynia się do deformacji stopy.

Projekt bez nazwy - 2024-02-13T092900.819.png

Jak leczyć haluksy?

Podstawą profilaktyki haluksów jest dobór odpowiedniego obuwia -  na płaskim obcasie, z szerokim przodem. Osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej, powinny (o ile mają taką możliwość) robić przerwy i gimnastykować stopy.

W początkowym stadium zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych do butów oraz ortez korygujących oś palucha. Należy także zadbać o odpowiednio szerokie obuwie, a także, jeśli mamy problem z nadwagą - o redukcję masy ciała. 

Jeśli dolegliwości są nasilone i występuje stan zapalny w obrębie stawu, stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, a także krótkotrwałą farmakoterapię lekami z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

W przypadkach bardziej zaawansowanych, niezbędny jest zabieg operacyjny. 

źródło: Medicover

Polecane