Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Polek
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 11.02.2024 19:37

Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Polek

Gabriela Kownacka fot. AKPA, tło: canva
Gabriela Kownacka fot. AKPA, tło: canva

Gabriela Kownacka było jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Zmarła w 2010 r. w wieku 58 lat po długiej walce z rakiem piersi. W Polsce 20 tysięcy kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Jest on uznawany za jeden z największych zabójców Polek. To bardzo podstępna choroba, ponieważ zazwyczaj, kiedy zaczyna powodować objawy, jest już w stadium zaawansowanym. 

Gabriela Kownacka 6 lat walczyła z nowotworem

Gabriela Kownacka była aktorką filmową, teatralną i telewizyjną. Urodziła się 25 maja 1952 r. we Wrocławiu. Na pierwszym roku studiów na PWST zadebiutowała na wielkim ekranie rolą Zosi w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Była laureatką wielu nagród, a do jej ważniejszych ról należały m.in. Anita w filmie "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy",  Dorota w serialu “Matki, żony i kochanki” oraz Anka w serialu "Rodzina zastępcza". Grała również w Teatrze Telewizji, a także na deskach teatrów Kwadrat i Studio oraz Teatru Narodowego. W 2005 r. została odznaczona złotym krzyżem zasługi.

Gabriela Kownacka serca widzów skradła głównie dzięki rolom Doroty w serialu "Matki, żony i kochanki" oraz Ani w serialu "Rodzina zastępcza". W 2004 r. postać grana przez Gabrielę Kownacka nagle wyjechała do Niemiec na staż. Mało kto zdawał sobie wtedy sprawę, że aktorka zachorowała na raka piersi. Gabriela Kownacka próbowała pogodzić chemioterapię z pracą na planie „Rodziny zastępczej”. Można było zaobserwować, że bardzo schudła. W końcu zdecydowała się na przerwę i wrociła do pracy w 2005 roku.

W 2006 roku, kiedy pojawiła się na Promenadzie Gwiazd na wyspie Ołowiance w Gdańsku, wydawała się być w świetnej formie. Wszyscy byli dobrej myśli, że udało jej się zwalczyć nowotwór, jednak w 2008 roku choroba wróciła. Kiedy nastąpił nawrót, stan zdrowia aktorki gwałtownie się pogorszył, przez co całkowicie odizolowała się od otoczenia. Gabriela Kownacka zmarła 30 listopada 2010 roku, po sześciu latach walki z rakiem. Do końca był przy niej jej syn, który otaczał ją opieką.

“W chorobie odizolowała się psychicznie i fizycznie od wszystkich i wszystkiego. Kiedyś poszłyśmy na wernisaż i żartowała, że kiedy zauważy, że mężczyźni przestali oglądać się za nią na ulicy, to przestanie żyć. Kiedy przestała być piękną i atrakcyjną kobietą, nie chciała mieć z nikim kontaktu” - wspominała jej koleżanka Laura Łącz w rozmowie z "Angorą".

Źródła: filmweb.pl, fakt.pl

Gabriela Kownacka.png

Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych

Przyczyny i objawy raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wcześnie wykryty daje prawie całkowitą szansę na wyleczenie. Niestety, w naszym kraju, wciąż w większości przypadków diagnozowany jest zbyt późno. Dlatego więc, tak wiele kobiet umiera z jego powodu.

Przyczyny raka piersi mogą być różne. Do głównych czynników ryzyka zalicza się między innymi:

 • uwarunkowania genetyczne i występowanie raka piersi w rodzinie,
 • wiek 50+,
 • wczesna pierwsza miesiączka,
 • późna menopauza,
 • późne zajście w pierwszą ciążę, 
 • stosowanie hormonalnej antykoncepcji lub terapii zastępczej,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • otyłość,
 • brak aktywności fizycznej.

Każda kobieta powinna regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. W przypadku wystąpienia poniższych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza:

 • zmiana wielkości i kształtu brodawek lub piersi,
 • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi albo pod pachą,
 • zmiany skórne w obrębie piersi,
 • wciąganie skóry piersi, otoczki lub brodawki.

Jak często należy się badać?

Do głównych badań profilaktycznych raka piersi należą mammografia i USG piersi. Mogą one wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne w dotyku.

Wykonywanie USG piersi zalecane jest młodszym kobietom:

 • w wieku 20 – 30 lat: co 2 lata, 
 • po 30. roku życia: raz w roku.

Wykonywanie mammografii zalecane jest dojrzałym kobietom:

 • w wieku 40 – 50 lat: raz na dwa lata, 
 • po 50. roku życia: raz w roku.

Pamiętajmy, że badania profilaktyczne ratują życie! 

Źródła: pacjent.gov.pl, zwrotnikraka.pl 

Polecane