Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzej
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 22.01.2025 06:56

NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzej

NFZ, służba zdrowia
Fot. Canva/sturti, Getty Images

Zdrowie okazuje się kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeśli z roku na rok musimy do niej dokładać. Wielu pacjentów z tzw. skierowaniem na cito czeka na zabieg i poradę u lekarza coraz dłużej, a końca kolejki nie widać. 
 

Zabieg, który odkłada się w czasie

Zdaniem ekspertów ostanie dwa lata pokazały, jak niestabilna jest sytuacja NFZ w Polsce. Nie chodzi tylko o sam system ochrony zdrowia, ale również rosnące problemy pacjentów, którzy – ze względu na wydłużający się czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ – nie mogą liczyć na profesjonalną opiekę wtedy, gdy jest im to najbardziej potrzebne. Szacunkowo oczekiwanie na zabieg lub konsultację ze specjalista wydłużyło się o ok. 70 proc. czytamy w Business Insider.

Skrzydlik – brzmi zabawnie, ale powoduje duży dyskomfort. Na czym polega ta choroba oka? Zalety kawy zbożowej. Napój wraca do łask!

Skąd biorą się „kolejkowe” problemy?

Mimo iż opieka zdrowotna kosztuje nas coraz więcej, jako pacjenci otrzymujemy znacznie mniej, niż wymaga to stan naszego zdrowia. Problem kolejek, z jakim zmaga się Narodowy fundusz Zdrowia dotyczy szpitali i lekarzy wielu specjalizacji i jak przewidują eksperci – trudno będzie go zatrzymać. Reforma systemu opieki zdrowotnej jest obecnie sprawą priorytetową – zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Każdy kolejny miesiąc oznacza spadek efektywności systemu ochrony zdrowia, coraz większe problemy finansowe i rosnący brak dostępu do opieki. 
 

7 proc. to za mało

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Finansów zwiększyło finansowanie systemu ochrony zdrowia do 7 proc. PKB, jednak to nie wystarcza. 

„Na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych są zobowiązani właściwi ministrowie lub Narodowy Fundusz Zdrowia” – czytamy na stronie gov.pl. „Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane osobom ubezpieczonym są finansowane przede wszystkim ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Leczenie osób innych niż ubezpieczonych, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jest finansowane z budżetu państwa”.

Publiczne wydatki wciąż rosną, ale składki zdrowotne nie wystarczają, efekt jest nieadekwatny do oczekiwań – zarówno medyków, jak i samych pacjentów. 

Źródło: Business Insider, gov.pl

Zobacz także:

Psycholożka chce zniesienia egzaminu z matematyki na maturze. "Nie każdy ma predyspozycje"

Poranne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze. Bez względu na rodzaj

To mogą być objawy raka. 10 nieoczywistych objawów