Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dwie osoby na hulajnodze to podwójne zagrożenie. Włącz wyobraźnię
Alina Gałka
Alina Gałka 01.07.2025 10:35

Dwie osoby na hulajnodze to podwójne zagrożenie. Włącz wyobraźnię

Dwie osoby na hulajnodze
Podwójnie niebezpieczna jazda. Fot. primipil/Canva

Jesienią 2018 roku na ulice polskich miast wyjechały pierwsze elektryczne hulajnogi współdzielone i od tego momentu cieszą się nieprzerwanie rosnącą popularnością. Polacy chętnie korzystają z tych jednośladów w systemie współdzielonym, ale często decydują się na zakup własnych pojazdów elektrycznych.

  • W ciągu pięciu miesięcy 2025 roku w wypadkach z udziałem hulajnóg zostały ranne 242 osoby
  • Upadek na hulajnodze – nawet w pojedynkę – może skończyć się śmiercią
  • Sprawdź, co stanie się, jeśli upadniesz na hulajnodze z pasażerem

Przybywa wypadków z udziałem hulajnóg

Elektryczne hulajnogi wydają się idealnym środkiem transportu. Szybkie, ciche i niedrogie w użytkowaniu, ułatwiają sprawne poruszanie się po mieście głównie nastolatkom i dzieciom. Niestety wraz z rosnącym zainteresowaniem hulajnogami przybywa niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem.

Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w tym roku tylko do końca maja doszło do 223 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których ranne zostały 242 osoby, a jedna zmarła. To wzrost względem tego samego okresu roku ubiegłego o 121 wypadków i 136 osób rannych. 

5 sposobów, by uniknąć zakrzepicy w długiej podróży Lubisz świeży chlebek? Dietetyk: wcale nie musisz z niego rezygnować, by schudnąć

Bez kasków, pod wpływem alkoholu, parami

Hulajnoga, zwłaszcza elektryczna, nie jest bezpiecznym środkiem transportu. Wystarczy niewielka przeszkoda – krawężnik, wystająca płyta chodnikowa, a nawet zwykły kamyk – by stracić nad nią panowanie. Co gorsza, użytkownicy hulajnóg często lekceważą przepisy (lub po prostu ich nie znają) i poruszają się za szybko, bez właściwych zabezpieczeń, nierzadko parami i po alkoholu.

Tymczasem skutki wypadków na hulajnogach bywają bardzo poważne. Niedawno pisaliśmy o 13-latku z Sierakowic, dla którego takie zdarzenie skończyło się śmiercią – chłopiec nie miał kasku. Obrażenia głowy w wyniku upadku na hulajnodze są szczególnie groźne, ale wcale nie rzadkie:

W związku z rozpowszechnieniem się tego środka lokomocji, zwłaszcza wśród dzieci, zauważamy zwiększoną liczbę pacjentów z urazami części twarzowej czaszki (…) Najczęściej (obok urazów kończyn) występują złamania żuchwy, wyrostka kłykciowego, szczęki, oczodołów i rozległe, wieloodłamowe złamania wielu kości części twarzowej czaszki. W najlepszym wypadku będą to rany tkanek miękkich twarzy, często pozostawiające trwałe blizny – mówił w rozmowie z PAP dr n. med. Adam Michcik z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

upadek na hulajnodze dziecko Fot. mgstudyo/Getty Images Signature.jpg
Podczas upadków na hulajnodze najczęściej dochodzi do urazów kończyn; na drugim miejscu sa urazy twarzoczaszki. Fot. mgstudyo/Getty Images Signature

Przeczytaj też: Robisz to w nocy? Narażasz się na wypadek samochodowy za dnia

Upadek na hulajnodze z pasażerem

Jazda we dwoje na hulajnodze elektrycznej to nie tylko wykroczenie – to realne zagrożenie zdrowia i życia. Konstrukcyjnie hulajnogi przeznaczone są wyłącznie dla jednej osoby. Ich podesty, hamulce i silniki nie są w stanie utrzymać dwóch użytkowników bez utraty stabilności i wydajności. A jednak coraz częściej widać osoby jadące parami – najczęściej młodzież, ale także dorosłych przewożących dzieci

Rodzic z kilkuletnim dzieckiem stojącym między ramionami to niestety częsty widok w polskich miastach. A dziecko w takiej sytuacji jest zupełnie bezbronne. Przy nagłym hamowaniu może wypaść do przodu, zostać przygniecione przez opiekuna albo uderzyć głową o kierownicę lub asfalt. Nawet jeśli jedzie wolno i ostrożnie, rodzic nie jest w stanie ochronić dziecka przed skutkami upadku. Przeczytaj też: Rodzice z dzieckiem jadą rowerami po chodniku. Kiedy grozi mandat?

Przy jeździe we dwoje – niezależnie od wieku pasażera – łatwiej o:

• utratę równowagi podczas skrętu lub zjazdu z krawężnika,
• przewrócenie się na bok przy gwałtownym hamowaniu,
• zderzenie z przeszkodą.

W momencie wypadku użytkownicy hulajnóg często spadają bez kontroli – jedna na drugą lub obie na twarde podłoże. Kierujący może uderzyć klatką piersiową o kierownicę, nabić się na słupek, doznać urazu żeber lub narządów wewnętrznych. Pasażer, nie mając się czego trzymać, upada do tyłu lub na bok – często głową o ziemię.

upadek na hulajnodze dziecko Fot. AndreyPopov/Getty Images.jpg
Jazda na hulajnodze elektrycznej nigdy nie jest bezpieczna. Jazda we dwójkę to podwójne ryzyko. Fot. AndreyPopov/Getty Images

W przypadku dzieci – które nie mają siły, by utrzymać się samodzielnie – skutki mogą być szczególnie tragiczne: od otarć i złamań po poważne urazy głowy i kręgosłupa. Co gorsza, wiele z tych dzieci nie ma nawet kasku, bo rodzic go po prostu nie zabrał.

Pamiętaj: bezpieczna jazda na hulajnodze to jazda w pojedynkę, w kasku, zgodnie z przepisami. Każde odstępstwo od tych zasad to nieodpowiedzialność – z konsekwencjami czasem nie do naprawienia.

 

Źródła: pacjenci.pl, PAP
 

Dofinansowanie na elektryczny rower. Można dostać nawet 4500 zł
Dofinansowanie do roweru elektrycznego
W Polsce jest program dofinansowań na elektryczne rowery
Chcesz przesiąść się na bardziej ekologiczny środek transportu, ale obawiasz się kosztów zakupu roweru elektrycznego? Skorzystaj z dofinansowania i zyskaj nawet kilka tysięcy złotych wsparcia na zakup e-roweru! W Polsce dostępne są różne programy, dzięki którym można kupić taki rower i tym samym zadbać o swoje zdrowie.
Czytaj dalej
Dziecko też może mieć udar. 5 objawów
objawy udaru mózgu u dziecka
udar mózgu u dziecka Fot. Shutterstock / New Africa
Wiele osób tego nie wie, ale dzieci też mogą mieć udar. Niestety, ponieważ jest rzadki – występuje u 0,56–2,4 na 100 tysięcy dzieci – bywa rozpoznawany zbyt późno. Wyjaśniamy, jakie są jego objawy i co robić, gdy zauważymy je u naszej pociechy.Udar mózgu kojarzy się głównie z osobami starszymi, ale może wystąpić również u dzieci – nawet niemowlątObjawy udaru u dziecka to m.in. nagłe zaburzenia mowy, asymetria twarzy (np. opadanie kącika ust) oraz niedowład jednej strony ciałaInne symptomy to silny, nagły ból głowy i zaburzenia widzenia. Udar dziecięcy wymaga natychmiastowej reakcji – w razie niepokojących objawów dzwoń na 112U dzieci występują zarówno udary niedokrwienne, jak i krwotoczne, przy czym te pierwsze stanowią około połowy wszystkich przypadków. Przyczyną udaru u najmłodszych mogą być m.in. wady serca, choroby zapalne, zakażenia, zaburzenia krzepnięcia czy choroby genetyczne – w wielu przypadkach nie udaje się jednak ustalić jednoznacznego źródła. 
Czytaj dalej