Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Gdy pojawiają się wzdęcia, nie idź do lekarza! Najpierw zrób to
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.09.2023 12:51

Gdy pojawiają się wzdęcia, nie idź do lekarza! Najpierw zrób to

wzdęcia
canva

Wzdęcia pojawiają się przeważnie po posiłku. Jest to uczucie pełności w jamie brzusznej, powodujące dyskomfort. Przeważnie jest to subiektywne odczucie, które nie ma związku ze wzrostem objętości gazów jelitowych. Gdy pojawiają się wzdęcia, nierzadko towarzyszy temu obawa, że są symptomem choroby. Jednak zanim skonsultujesz się z lekarzem, zwróć uwagę, czy w Twojej diecie znajdują się te składniki. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską-Kwaśnik i psychodietetyczką Katarzyną Sobolewską. 

 

Przyczyną wzdęć może być niezdrowy styl życia

„Gdy pojawiają się problemy ze wzdęciami lub zaparciami, zamiast zastanawiać się nad tym jaka jednostka chorobowa może to powodować, warto zastanowić się nad tym, czy w diecie mamy odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, wody i ruchu. Te czynniki potrafią już wyregulować odpowiednio układ pokarmowy”. - powiedział dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

Błonnik ma zdolność wiązania wody. Dzięki temu powoduje, że zwiększa się treść pokarmowa. Ma również wpływa na prawidłowe wydzielanie się soków trawiennych w żołądku. Podtrzymuje też uczucie sytości po posiłku. Jednak gdy błonnika jest za dużo w diecie, może powodować wzdęcia brzucha – najczęściej dochodzi do tego, gdy zmieniamy dietę z tej ubogiej w błonnik na tę, która zawiera go bardzo dużo. Dla układu trawiennego jest to „szok” i reaguje wzdęciami.

Powstawanie wzdęć bywa wynikiem picia zbyt małej ilości wody. Zaleca się, by pić jej przynajmniej 2 litry dziennie. Picie wody wpływa również korzystnie na procesy związane z trawieniem.

Trzecią możliwą przyczyną powstawania wzdęć jest brak ruchu. Z tego powodu jelita się rozleniwiają. Niestrawiony pokarm zaczyna wtedy przechodzić z jelita cienkiego do okrężnicy – tam ulega fermentacji i powstają wzdęcia. By nie dopuścić do wzdęć i przyrostu masy ciała, wskazane jest, by codziennie ćwiczyć przez 60 minut – rodzaj ćwiczeń i ich intensywność należy dobrać do swoich możliwości.

Projekt bez nazwy - 2023-08-31T193927.158.png
 

Jakie zioła na wzdęcia? Te sprawdzą się najlepiej i przyniosą szybką ulgę Kiedy nadmiar błonnika powoduje wzdęcia i zaparcia? Jak uniknąć dyskomfortu?

Kiedy ze wzdęciami należy udać się do specjalisty?

Wzdęcia nie zawsze muszą być skutkiem prowadzenia niezdrowego trybu życia:

„Jeśli więc ktoś spożywa produkty, które są bardzo zdrowe z dużą ilością błonnika pokarmowego i czuje nagle wzdęcia, ból brzucha, pojawia się biegunka i inne dolegliwości trawienne, warto zgłosić się do lekarza lub dietetyka, który zweryfikuje, czy nie popełniamy błędów żywieniowych, ewentualnie może skłonić to do dalszej diagnostyki i sprawdzenia”. - powiedział dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

Lekceważyć nie powinno się wzdęć, które występują często. W niektórych przypadkach bywają pierwszymi oznakami celiakii i nieswoistego zapalenia jelit. U seniorów mogą oznaczać rozwój nowotworu jelita grubego.


 

Jakie zioła są pomocne w leczeniu wzdęć?

Gdy wzdęcia są skutkiem przejedzenia, pomocne może okazać się skorzystanie z ziół – np. mięty, kopru włoskiego lub rumianku:

„Z przypraw zalecam kurkumę, która dodatkowo będzie wspierać pracę wątroby. Dobrym dodatkiem do potraw jest ostropest plamisty, który ma zbawienny wpływ na wątrobę. Można także wybrać ostropest w formie herbatki. Do kompotu z suszu dodajmy anyż, goździki i cynamon. Tego typu przyprawy korzenne będą doskonale wspierać trawienie”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Tagi: wzdęcia
Polecane