Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Ta wiedza jest bezcenn
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.05.2023 19:16

Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Ta wiedza jest bezcenn

rak jelita grubego
canva

W Polsce na nowotwór złośliwy jelita grubego rocznie choruje kilkanaście tysięcy osób. Niestety, zachorowalność wzrasta zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednak to, czy człowiek zachoruje, czy też nie, wciąż w dużym stopniu zależy od niego. Jak więc zapobiegać rakowi jelita grubego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem. 

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna

 • Dieta

To uniwersalna zasada – stosowanie zbilansowanej diety i aktywność fizyczna to najlepsze, co dla swojego organizmu może zrobić każdy człowiek. „Podstawą profilaktyki jest zdrowy tryb życia, czyli aktywność fizyczna, prawidłowa dieta i unikanie używek. W Polsce mieliśmy bardzo dobry program profilaktyczny, jednak został przerwany ze względu na niską zgłaszalność (w ostatnich latach poniżej 20%)”. – powiedział specjalista, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

„Nieprawidłowa dieta, a także niska aktywność fizyczna prowadzą do otyłości, która także przyczynia się do rozwoju raka jelita grubego”. – powiedział specjalista, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka złośliwego jelit warto:

 • ograniczyć spożywanie mięsa czerwonego,
 • zwiększyć spożywanie błonnika,
 • ograniczyć ilość wypijanego alkoholu.
 • rzucić palenie.

Niezdrowa dieta to jedna z głównych przyczyn raka złośliwego jelita grubego. Szczególnie niezdrowe jest spożywanie dań bogatych w tłuszcze i cholesterol. Tłuszcze powodują, że wzrasta endogenna produkcja drugorzędowych kwasów żółciowych. Z tego powodu rak jelit grubego jest nowotworem szczególnie zagrażającym osobom otyłym. 

 • Aktywność fizyczna

Osoby regularnie ćwiczące nawet o 50% rzadziej chorują na raka jelita grubego. Tryb życia powszechny w krajach rozwiniętych nie sprzyja ludzkiemu organizmowi. Brak aktywności fizycznej ma związek z ryzykiem wystąpienia nowotworu. Ruch sprawia, że perystaltyka jelit się poprawia i następuje szybsze wypróżnianie – a dzięki temu z organizmu szybciej usuwają się także substancje mogące powodować zmiany nowotworowe.

Optymalne wyniki daje regularna aktywność (najlepiej codzienna) trwająca 60 minut lub 30 minut (jeśli jest intensywna) – ćwiczenia jednak powinny być zawsze dostosowane do możliwości danej osoby.

Projekt bez nazwy (32).png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Badania profilaktyczne – kolonoskopia i badania na krew utajoną

 • Kolonoskopia

"Podstawą diagnostyki jest badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia, które pozwala nam zwizualizować i zlokalizować umiejscowienie raka. Jeśli podczas badania stwierdzimy zmiany chorobowe, pobieramy wycinki do badania histopatologicznego, będącego podstawą szczegółowego rozpoznania choroby nowotworowej ”. – powiedział specjalista, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Kolonoskopię należy wykonywać regularnie. „Jeśli nie ma nic niepokojącego, kolonoskopię powtarzamy co 10 lat. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazują, że u 30% osób w wieku 40 - 45 lat, które poddają się profilaktycznym kolonoskopiom, wykrywane są jakieś zmiany nowotworowe ”. – powiedział specjalista, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Kolonoskopia jest badaniem nierzadko ratującym ludzkie życia. Dzięki niej możliwie jest obejrzenie jelita od wewnątrz i szybkie wykrycie ewentualnych zmian – tym samym szybciej można rozpocząć leczenie.

Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba mieć skierowania – kolonoskopia trwa ok. 20 minut.

 

Badanie na krew utajoną

W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale […] Oprócz tego w krajach zachodnich wykonuje się także coroczny test na krew utajoną ”.– powiedział specjalista, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Badanie na krew utajoną jest nieinwazyjne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie krwi w stolcu, której gołym okiem nie można zobaczyć. Warto też wspomnieć, że w badaniu co roku powinny brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 50. roku życia. Przeciwwskazaniami są:

 • żylaki odbytu,
 • stosowanie leków doodbytniczo,
 • zaparcie przebiegające z krwawieniem,
 • krwawienie z dziąseł,
 • krwawienie z nosa,
 • leczenie stomatologiczne.
Polecane