Hiperfokus — supermoc osób z ADHD? Wady i zalety ADHD
Hiperfokus to jeden z objawów ADHD. Osoba w tym stanie jest całkowicie pochłonięta wykonywaniem zadania, które ją fascynuje. Ma to swoje dobre i złe strony.
Na czym konkretnie polega hiperfokus? Czy to supermoc, czy przyczyna problemów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.
Hiperfokus – co to jest?
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem wagi objawia się zaburzeniem koncentracji i nadruchliwością. Przez długi okres czasu panowało przekonanie, że ADHD dotyczy tylko dzieci. W ostatnich latach zaczęto mówić o tym, że z ADHD się nie wyrasta, a po prostu objawy ulegają pewnym modyfikacjom.
- Powoli zaczynamy odchodzić od określenia zaburzenie, żeby nie było to w jakiś sposób dla pacjentów stygmatyzujące. Zaczynamy raczej mówić o neuroróżnorodności, natomiast jest to w tym momencie zaburzenie, które ma w sobie z jednej strony zaburzenia koncentracji uwagi, a z drugiej strony nadruchliwość - powiedziała psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.
Osoby z ADHD cechuje:
- niekończenie rozpoczętych działań,
- dezorganizacja,
- nadmierna aktywność,
- deficyt uwagi,
- hiperfokus.
Hiperfokus to stan głębokiej koncentracji. W tym momencie myśli danej osoby są skoncentrowane na jednym temacie lub pewnej myśli przewodniej – może to być zarówno pozytywny, jak i negatywny temat. Bywa, że efektem omawianego stanu jest powstanie czegoś wyjątkowego, dobrego lub wręcz odwrotnie – przyczynia się to do pogorszenia życia osoby z ADHD.
Rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w parkach, właśnie zaczęła kwitnąć Ten krem ujędrniający to pogromca "pelikanów". Stosuj go regularnie, a obwisła skóra ramion przestanie być problemem- Gdy występuje hiperfokus, są w stanie w ciągu jednej nocy zrobić tyle, ile normalna osoba zrobi w tydzień. W pewnych zakresach funkcjonują gorzej, jednak są też takie, w których będą genialne. Tego typu osoby są również bardzo kreatywne - powiedział dr n. med. Joanna Łazarczyk.
Hiperfokus – dobre i złe strony
Osoba w stanie hiperfokusu przestaje zwracać uwagę na rzeczywistość wokół niej. Zadanie tak ją wciąga, że wszystko poza nim przestaje mieć znaczenie. Na przykład dziecko w stanie hiperfokusu, gdy gra w grę wideo, nie będzie reagowało np. na prośby rodzica, a nawet jego krzyk.
Jednak dzięki hiperfokusowi osoba z ADHD wyrobi sobie opinię np. utalentowanego i oddanego pracownika. Jeśli celem jego skupienia będzie inny człowiek np. partner, dziecko, to osoby te poczują się wyjątkowo. Wykonywanie jednej czynności z tak ogromnym zaangażowaniem może też wpłynąć pozytywnie na poczucie własnej wartości.
- Kiedy osoby z ADHD są w stanie hiperfokusa i mają deadline w pracy, są w stanie w ciągu jednej nocy zrobić tyle, ile normalna osoba wykona przez tydzień. Osoby z ADHD doskonale wejdą i będą perfekcyjne w tych elementach, które są dla nich fascynujące. Jeśli więc będą wykonywać pracę, która jest dla nich pasjonująca (przykładowo chirurg czy naukowiec z ADHD), będą realizować ją doskonale - powiedziała dr n. med. Joanną Łazarczyk.
Niekontrolowany hiperfokus może być jednak przyczyną poważnych problemów. Osoba z ADHD może zamykać się w sobie, zaniedbywać relacje z innymi, ignorować obowiązki, które ma np. względem rodziny czy pracodawcy. Zdolność do hiperfokusu bywa przyczyną frustracji – szczególnie dla ludzi przebywających w otoczeniu osoby z ADHD.
Czy ADHD trzeba leczyć?
ADHD ma swoje wady i zalety, jednak objawy mogą znacznie utrudniać życie. Jeśli ADHD uniemożliwia normalne funkcjonowanie i ciężko sobie poradzić z codziennymi obowiązkami, konieczne jest podjęcie psychoterapii, a w cięższych przypadkach również włączenie farmakologii.
- Są dwie możliwości leczenia ADHD. Z jednej strony jest psychoterapia. Pojawia się coraz więcej specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami z ADHD. Z drugiej strony, jeżeli objawy są wystarczająco nasilone i pacjent korzysta z pomocy terapeutycznej z niewystarczającym skutkiem, włączamy farmakologię. U osób dorosłych są to stymulanty lub leki niestymulujące - wyjaśniła dr n. med. Joanna Łazarczyk.
Przeczytaj też:
Z ADHD się nie wyrasta. Wielu dowiaduje się, że je ma dopiero w dorosłym życiu
ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?
„Mój syn i ja. Jesteśmy jak kulisty piorun” Życie z ADHD