Horror w szpitalu. Lekarze zrobili aborcję niewłaściwej kobiecie
Fatalna pomyłka lekarzy – zrobili aborcję ciężarnej, która przyszła na rutynowe badanie. Pomylili ją z inną kobietą, która czekała na zabieg. Władze szpitala przyznają, że doszło do “nieszczęśliwego zdarzenia”. Jak mogło do tego dojść i kto za to odpowie?
Do dramatycznego zdarzenia doszło w poniedziałek 26 marca w Praskim Szpitalu Uniwersyteckim na Bulovce. Placówkę odwiedziła kobieta w czwartym miesiącu ciąży. Chciała tylko wykonać badanie. Zamiast tego pomylono ją z inną pacjentką i wykonano aborcję. Przez błąd lekarzy kobieta straciła zdrowe dziecko. Nie wiadomo, w jakim jest stanie.
Czechy. Łyżeczkowanie na złej pacjentce
W Praskim Szpitalu Uniwersyteckim na Bulovce w Czechach pomylono ze sobą dwie pacjentki. Obie pochodziły z Azji, ale mieszkały na stałe w Czechach. Jedna chciała wykonać rutynowe badanie, by zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku, a druga oczekiwała na łyżeczkowanie – zabieg wykorzystywany zarówno w przypadku leczenia chorej macicy, jak i przerwania ciąży.
Łyżeczkowanie – w dużym uproszczeniu – polega na rozszerzeniu kanału szyjki macicy i wyczyszczeniu każdej ze ścian jamy macicy. Zabieg ten wykorzystuje się w celach diagnostycznych (np. do wykluczenia endometriozy) oraz leczniczych, takich jak np. usunięcie zalegających tkanek po poronieniu. Natomiast u ciężarnych łyżeczkowanie zabija płód.
– W poniedziałek 25 marca w naszej Klinice Ginekologii i Położnictwa miało miejsce zdarzenie niepożądane. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w wyniku poważnego naruszenia i nieprzestrzegania wewnętrznych przepisów przez zaangażowanych w sprawę pracowników, rozpoczęto operację u błędnie zidentyfikowanej pacjentki – powiedziała Eva Stolejda Libigerová, rzeczniczka prasowa szpitala w Bulovce w rozmowie z portalem iDNES.cz.
Cała ciąża pokazana w 4 minuty. Rozwój dziecka ukazany od momentu poczęcia aż do porodu Ciąża bezobjawowa – czy to w ogóle możliwe?
Aborcja przez pomyłkę. Szpital "zrekompensuje straty"
Eva Stolejda Libigerová, rzeczniczka prasowa szpitala, zdradza, że pracowników odpowiedzialnych za omyłkowe przerwanie ciąży, zwolniono ze szpitala, a sprawą zajmuje się policja. Możliwe, że personel usłyszy zarzuty i nie będzie mógł wykonywać zawodu – takie są konsekwencje błędów lekarskich w Czechach.
Śledczy w związku z wieloma medialnymi doniesieniami sami zaczęli zbierać dowody. Zaznaczają jednak, że nie zgłosiła się do nich pokrzywdzona. Nie wiadomo, w jakim kobieta jest stanie. Można domniemywać, że w fatalnym i obecnie nie ma siły, aby walczyć z placówką. Nie wiadomo też, jak dowiedziała się o tym, że wbrew jej woli poddano ją aborcji.
– Z powodu tego nieszczęśliwego zdarzenia wyraziliśmy głęboki żal i przeprosiny pacjentce oraz całej jej rodzinie, zapewniając ją, że robimy wszystko, aby w miarę możliwości złagodzić szkody, a także zrekompensować jej straty – deklaruje rzeczniczka szpitala.
Na wypadek, gdyby słowa rzeczniczki placówki były jedynie medialną zagrywką, bezpłatną pomoc pokrzywdzonej oferuje wielu prawników. “Moja żona jest w ciąży i nie chcę wiedzieć, co czuje ta pani” – piszą w swoich social mediach, zachęcając do kontaktu. W całym Czechach trudno znaleźć osobę, która broni lekarzy. “Strach iść do szpitala” – czytamy.
Zobacz też: Tu ciężarne rodzą w ogromnym bólu. Lekarz tłumaczy, dlaczego nie podają znieczulenia
Fatalny błąd lekarzy w praskim szpitalu. Politycy zabrali głos
Sprawa niechcianej aborcji poruszyła opinię publiczną w całych Czechach. “To niedopuszczalne, żeby w szpitalu pomylić pacjentów. Tutaj zmarło dziecko, ale równie dobrze, mogliby amputować komuś zdrową nogę" – czytamy w jednym z komentarzy.
Głos w bulwersującej sprawie zabrało też Ministerstwo Zdrowia Czech.
– To bardzo niefortunne zdarzenie. Powinno zostać przeprowadzone wewnętrzne śledztwo, a jeśli doszło do pomyłki, winowajca powinien zostać ukarany – mówił w rozmowie z CNN Prima NEWS minister zdrowia Vlastimil Válek.
Z kolei polityk Kamala Farhana stwierdził, że jeżeli udowodnione zostanie naruszenie wewnętrznych procedur, szpital powinien zadośćuczynić kobiecie, której usunięto ciążę. – Nic jednak nie zastąpi straty, jaką poniosła matka – zauważył.
Źródło: iDNES.cz, CNN
Zobacz też:
Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna. Jakie daje objawy?
Wymioty w okresie ciąży mogą skutecznie uprzykrzyć życie ciężarnej. Jak sobie z nimi radzić?
Badania przed ciążą – jakie, jakich specjalistów odwiedzić?