Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Najgroźniejsze gady w Polsce zaczęły się wybudzać. Co robić w sytuacji ukąszenia?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.04.2024 18:13

Najgroźniejsze gady w Polsce zaczęły się wybudzać. Co robić w sytuacji ukąszenia?

żmija zygzakowata
Żmija: fot. East News / Marek Bazak. Tło: Canva / dimaberlinphotos

Przyroda budzi się z zimowego snu, co jest coraz bardziej widoczne w parkach, lasach i ogrodach. Niestety, wiążę się to również z pewnymi niebezpieczeństwami...i tym razem nie chodzi nam o kleszcze. Nadleśnictwo Lidzbark ostrzega w mediach społecznościowych przed najgroźniejszymi gadami żyjącymi w Polsce, które zaczęły się wybudzać i żerować w lasach. 

Jak się przed nimi chronić i co zrobić w sytuacji ukąszenia? Wyjaśniamy. 
 

Żmija zygzakowata - najniebezpieczniejszy gad w Polsce

„Mamy kolejne oznaki wiosny, jakie pojawiły się naszych lasach - aktywne żmije. Gady lubią się wygrzewać w cieple - na kamieniach lub w mocno nasłonecznionych miejscach w lesie. Żmija zygzakowata jest jedynym polskim gadem groźnym dla człowieka” - ostrzega Nadleśnictwo Lidzbark.

Żmija zygzakowata należy do gatunków chronionych. Osiąga długość ciała do ok. 80 cm. Ma spłaszczoną głowę, sercowatą bądź trójkątną. Jej grzbiet może przybierać różne odcienie brązu i szarości. Gad ten posiada charakterystyczny zygzak, który ciągnie się wzdłuż całego tułowia, jednak może także występować w kolorze czarnym, bez widocznego wzoru. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-02T173741.803.png
Fot. EAST NEWS/SCIENCE PHOTO LIBRARY 
Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze Michał Koterski poznał diagnozę. Pierwszy raz powiedział o niej publicznie

Co robić, kiedy spotkamy żmiję?

Żmiję zygzakowatą można spotkać na obrzeżach lasów i na podmokłych łąkach. Poluje głównie na gryzonie, jednak żywi się też żabami, jaszczurkami i pisklętami ptaków. Gad ten jest aktywny w ciągu dnia, a ludzi atakuje tylko w ostateczności, kiedy czuje zagrożenie.

Aby odstraszyć człowieka, zaczyna głośno syczeć. W takiej sytuacji należy natychmiast, bez gwałtownych ruchów oddalić się i pozwolić żmii uciec w bezpieczne dla niej miejsce. Pamiętajmy, aby na spacery do lasu zakładać odpowiednie, zakryte obuwie, które może nas uchronić przed potencjalnym ukąszeniem.

„Należy pamiętać, że nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu. Najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy. By starać się uniknąć nieprzyjemności z jej strony należy pamiętać o zakładaniu wysokich butów do lasu (koniecznie za kostkę; nie ma mowy o sandałach) oraz patrzeniu, gdzie się stąpa. A najlepiej spacerować szutrowymi drogami leśnymi, gdzie łatwiej jest ją zauważyć niż w lesie w zaroślach.” - radzi Nadleśnictwo Lidzbark

Zobacz też: Wichury, ulewny deszcz i burze. IMGW wydał kolejne alerty, zrobi się niebezpiecznie

Jakie mogą być objawy ukąszenia przez żmiję zygzakowatą?

Ukąszenie żmii zygzakowatej jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jego następstwa zależą m.in. od miejsca zranienia, ilości wprowadzonego jadu oraz stanu zdrowia ukąszonej osoby. W miejscu ukąszenia tworzą się dwa charakterystyczne ślady po zębach gada. 

Objawami ukąszenia mogą być między innymi: 

  • obrzęk i krwotok podskórny, 
  • gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wymioty, 
  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • skurcze oskrzeli, 
  • obrzęki płuc,
  • krwotoki płuc. 

Co robić w sytuacji ukąszenia przez żmiję?

Jeśli po około 10 minutach od ataku żmii, w miejscu ukąszenia nie wystąpi obrzęk, ani zaczerwienienie, wówczas mamy do czynienia z tzw. „ukąszeniem suchym”, co oznacza, że nie został wypuszczony jad. W sytuacji ukąszenia przez żmiję, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną lub niezwłocznie udać się do szpitala. 

Kończynę, która została ukąszona, należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca. Jeśli mamy taką możliwość, ranę możemy przemyć wodą z mydłem i okryć jałową gazą. Należy wiedzieć, że nakładanie opaski uciskowej, pocieranie rany czy wysysanie jadu jest dużym błędem i nie należy tego robić!

Źródła: lidzbark.olsztyn.lasy.gov.pl, lasy.gov.pl, pisz.bialystok.lasy.gov.pl

Przeczytaj też: 

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Wścieklizna w Polsce wciąż jest zagrożeniem. Jak rozpoznać "wściekłe" zwierzę?