Imupret – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Imupret jest lekiem dostępnym w postaci tabletek drażowanych stosowanym w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to stosunkowo łagodny lek, którego działanie opiera się na składnikach pochodzenia roślinnego. Jak każdy inny lek tego typu, posiada szereg przeciwwskazań do stosowania oraz zasad jakim należy się podporządkować w trakcie kuracji. Z lektury tego tekstu dowiesz się, jak należy stosować lek Imupret oraz jakie mogą być objawy działań niepożądanych towarzyszących kuracji.
Imupret – charakterystyka i zastosowanie
Lek Imupret opiera się na działaniu wielu substancji czynnych pochodzenia roślinnego. W skład leku wchodzą: ziele skrzypu, ziele krwawnika pospolitego, korzeń prawoślazu, liście orzecha włoskiego, ziele mniszka lekarskiego, kwiat rumianku, kora dębu. W składzie znajdziemy również substancje pomocnicze, między innymi laktozę, glukozę i sacharozę.
Wyciągi roślinne, znajdujące się w leku Imupret, uzupełniają w organizmie niedobór mikroelementów oraz wykazują łagodne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Zapewniają wsparcie podczas przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, dzięki właściwościom rozrzedzającym zalegającą wydzielinę. Imupret jest skutecznym lekiem o działaniu dwukierunkowym – wzmacnia układ odpornościowy i hamuje namnażanie się wirusów. Lek działa na każdym etapie infekcji, już od pierwszych objawów, łagodząc przebieg oraz skracając czas jej trwania.
Imupret – ostrzeżenia i środki ostrożności
Leku Imupret nie należy przyjmować, gdy pacjent:
ma uczulenie na którąkolwiek substancję czynną leku,
ma uczulenie na którąkolwiek substancję pomocniczą leku,
ma uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożonych Compositae).
Nie należy także podawać leku Imupret pacjentom z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami: nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy – galaktozy, niedoborem sacharazy – izomaltazy, niedoborem laktazy (typu Lapp).
W przypadku, kiedy pacjentka planuje posiadanie dziecka, jest w ciąży lub karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Imupret.
Pacjent przed zastosowaniem leku powinien powiedzieć lekarzowi bądź farmaceucie o lekach przyjmowanych do tej pory. Lek Imupret zawiera w składzie korę dębu, która może powodować zmniejszenie lub zablokowanie wchłaniania alkaloidów.
Jeżeli objawy infekcji utrzymują się dłużej niż tydzień i, pomimo kuracji, stan pacjenta się pogarsza lub wystąpiły objawy takie jak gorączka, trudności w oddychaniu, ropna lub krwawa plwocina, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Imupret – stosowanie i działania niepożądane
Lek należy przyjmować doustnie, popijając tabletkę dużą ilością wody. Wielkość dawki leku Imupret uzależniona jest od stopnia nasilenia objawów:
Objawy nasilone: dawka jednorazowa to 1 tabletka w przypadku dzieci od 6. do 11. roku życia (nie przekraczać jednocześnie 6 tabletek w ciągu doby) oraz 2 tabletki w przypadku dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych (nie przekraczać jednocześnie 12 tabletek w ciągu doby).
Objawy łagodne: dawka jednorazowa wynosi 1 tabletkę w przypadku dzieci od 6. do 11. roku życia (nie przekraczać jednocześnie 3 tabletek w ciągu doby) oraz 2 tabletki w przypadku dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych (nie przekraczać jednocześnie 6 tabletek w ciągu doby).
Kuracja, o ile lekarz nie zadecyduje inaczej, nie powinna trwać jednorazowo dłużej niż 14 dni.
W trakcie stosowania leku Imupret, tak jak w przypadku każdego innego leku, mogą pojawić się działania niepożądane. U osób przyjmujących ten preparat zaobserwowano do tej pory zaburzenia przewodu pokarmowego oraz reakcje alergiczne.