Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Instytut Psychiatrii i Neurologii tonie w długach. Pożycza pieniądze w parabankach
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.06.2024 11:33

Instytut Psychiatrii i Neurologii tonie w długach. Pożycza pieniądze w parabankach

Instytut Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie
Fot. East News / Paweł Wodzyński

– Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jest zadłużony na prawie 150 mln zł - powiedziała w  czwartek na antenie TVP Info Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Dodała, że zostanie wprowadzony plan naprawczy, by instytut przetrwał.

Sytuacja w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jest bardzo trudna. Placówka tonie w długach sięgających ponad 110 tys. złotych. Ratunku szuka w parabankach, które pożyczają pieniądze na duży procent. Kto za to odpowiada i czy instytucji da się pomóc?

Potężne długi IPiN w Warszawie

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna odwiedziła w czwartek 20 czerwca studio TVP Info, gdzie wystąpiła w programie "Gość poranka", gdzie dziennikarze zapytali ją o trudną sytuację finansową IPiN

–  Rzeczywiście, po PiS-ie odziedziczyłam mnóstwo problemów w resorcie - zadłużone instytuty, zadłużone szpitale, wydrenowany fundusz zapasowy w Narodowym Funduszu Zdrowia, buble prawne, które muszę poprawiać, luki prawne, które spowodowały, że mamy receptomaty, które były zagrożeniem dla niekontrolowanego sprzedawania leków opioidowych i tak dalej. Instytut Psychiatrii i Neurologii jest jednym z moich wielu problemów, a zadaniem ministra zdrowia jest zrobić wszystko, żeby przetrwał – powiedziała ministra zdrowia.


Izabela Leszczyna zaznaczyła, że instytut jest zadłużony na prawie 150 milionów złotych, ale nie jest to niczym nowym.

– To nie jest efekt ostatniego roku i obecnej dyrektorki. Instytut zadłuża się od 10 lat i to, co musimy zrobić, to położyć na stole taki plan naprawczy, taki program restrukturyzacji tej instytucji, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł dać instytutowi długoterminowy, nisko oprocentowany kredyt – mówiła Leszczyna.

Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda Po tych objawach poznasz depresję. To choroba o wielu twarzach

Plan naprawczy IPiN. Czy placówka wyjdzie z długów?

Izabela Leszczyna zaznaczyła w rozmowie z TVP Info, że zamierza wprowadzić plan naprawczy polegający na udzieleniu placówce długoterminowego nisko oprocentowanego kredytu. Plan ten musi zaakceptować jednak rada naukowa i dyrektor instytutu – nie wiadomo, czy to się stanie. Zwróćmy uwagę, że o trudnej sytuacji instytutu mówi się od 2003 roku.

– Rada naukowa musi współpracować z dyrektorem. Obecna dyrektorka dostała ode mnie czas do połowy roku i jeśli nie zobaczę programu restrukturyzacyjnego, który pozwoli Instytutowi Psychiatrii i Neurologii w ogóle przetrwać, to oczywiście wprowadzę tam zmiany. Natomiast rada naukowa obojętnie z jakim dyrektorem musi współpracować – podkreśliła Leszczyna.

Ministra zdrowia dodała, że jest w stałym kontakcie zarówno z władzami IPiN, jak i pracownikami. 

– Pracownicy nie przynieśli żadnego jakiegoś konstruktywnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Nie zwracali się do mnie z prośbą o zmianę dyrekcji. Generalnie zwrócili się do mnie z prośbą o to, żeby Instytut nie był likwidowany i ja się do tej prośby przychyliłam – zaznaczyła. 

Instytut zadłuża się w parabankach

Leszczyna zdradziła, że IPiN zadłuża się w parabankach, o czym rząd wie od dawna. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej" pojawił się wywiad z dyrektorką instytutu, która powiedziała, że zwracała się do MZ i Kancelarii Premiera o pomoc, a ponieważ jej nie otrzymała, musiała ratować instytut pożyczkami w parabankach.

Zobacz też:

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy

Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić

„Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym