Pacjenci.pl

canva.com

Jak odróżnić zapalenie mięśnia sercowego od zawału? Kluczowy jest 1 często pomijany czynnik

6 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Zapalenie mięśnia sercowego jest stanem zapalnym sierdzia, środkowej części tkanki mięśnia serca. Jest podstępną chorobą, która może dotknąć każdego z nas, a najczęściej atakuje osoby młode. Zapalanie mięśnia sercowego może przebiegać bezobjawowo, ale zdarza się też, że pojawiają się dolegliwości bardzo podobne do objawów zawału serca. 

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego może przebiegać bezobjawowo lub z niewielkim nasileniem dolegliwości, co czyni tę chorobę bardzo podstępną. W łagodnej postaci mogą występować niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie. „Zapalenie mięśnia sercowego może dawać bardzo skąpe objawy, do tego stopnia, że nie będziemy nawet świadomi, że coś złego dzieje się w naszym sercu.” - powiedział kardiolog lek. Piotr Borowski. 

Ostre zapalenie mięśnia sercowego jest poważnym stanem zagrażającym życiu. Najczęściej pojawiają się wtedy takie objawy jak m.in. ostry lub kłujący ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, duszności (nawet po niewielkiej aktywności fizycznej). „Serce jest tak zajęte przez proces zapalny, że jego wydolność jest bardzo słaba. Jeśli pacjent nie otrzyma szybkiej pomocy, może dojść do zatrzymania krążenia i zgonu. Pamiętajmy, że przy każdym dyskomforcie i bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, czy zadzwonić po karetkę.” - powiedział kardiolog lek. Piotr Borowski. 

Projekt bez tytułu - 2023-02-27T200246.311.png

dr malek

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
zapalenieserca

Zapalenie mięśnia sercowego - objawy, przyczyny, leczenie. Wywiad z ekspertem

CZYTAJ DALEJ

Zawał serca jest domeną osób starszych, a zapalenie mięśnia sercowego osób młodych

W obu przypadkach dolegliwości mogą być bardzo podobne i objawiać się w postaci bólu w klatce piersiowej, duszności i kołatania serca. Zawał serca ma jednak inną etiologię i przyczynę niż zapalenie mięśnia sercowego. W przypadku tego drugiego, najczęściej mamy do czynienia z czynnikiem wirusowym. „Nie jest to niedokrwienie, czyli brak zaopatrzenia w tlen mięśnia sercowego, ale infekcja, która obejmuje serce. Najczęściej towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych, czy infekcji przewodu pokarmowego.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. Według raportu ze Stanów Zjednoczonych z 2021 roku, przebyta infekcja Covid-19 znacznie zwiększa wystąpienie zapalenie mięśnia sercowego. Zdarzały się także incydentalne przypadki zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki przeciw Covid-19 w grupie chłopców po 16-stym roku życia. Ryzyko tego typu powikłań poszczepiennych jest jednak niewielkie. „Zapalenie mięśnia sercowego zdecydowanie częściej występuje po infekcji Covid-19, niż po podaniu szczepionki. Nie zapominajmy, że nawet zwykłe przeziębienie niesie ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego.” - powiedział kardiolog lek. Piotr Borowski. 

Mając gorączkę, czy stan podgorączkowy nie powinniśmy angażować się w większe aktywności fizyczne, bo to zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Jest to właśnie stan, który częściej występuje u osób młodych. Zawał serca jest domeną osób starszych, a zapalenie mięśnia sercowego osób młodych (nawet nastolatków). Jeśli u młodej osoby wystąpią objawy sugerujące zawał, należy wykluczyć zapalenie mięśnia sercowego, bo jest ono bardziej prawdopodobnie niż zawał. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. 

Badania stosowane w celu rozróżnienia zawału serca i zapalenia mięśnia sercowego

W celu rozróżnienia, czy mamy do czynienia z zapaleniem mięśnia sercowego czy z zawałem serca, najczęściej stosuje się rezonans magnetyczny i koronografię. „Nie raz spotkałem się z sytuacją, gdy dolegliwości i obraz pacjenta przedstawiały zawał. Pacjent odczuwał ból w klatce piersiowej i były widoczne zmiany w EKG. Kiedy jednak zrobiliśmy pełen panel badań, łącznie z leczeniem inwazyjnym (koronarografią), okazało się, że nie ma zmian, które mogłyby wskazywać na zawał serca. Odnotowaliśmy jednak wysokie składniki stanu zapalnego. Niesamowicie pomocny w diagnozie jest rezonans magnetyczny serca, dzięki któremu możemy zobaczyć miejsca, w których tkanka mięśnia sercowego jest objęta procesem zapalnym. Nie jest to jednak proste i czasem objawy bywają naprawdę mylące.” - powiedział kardiolog lek. Piotr Borowski. 

Istotną rolę w diagnozie odgrywa także rzetelny wywiad z pacjentem. „W 90 procentach zapalenie mięśnia sercowego spowodowane jest przez infekcję wirusową. Możemy więc połączyć fakty. Przykładowo pacjent mówi, że 2-3 tygodnie wcześniej przeszedł przeziębienie. Po tym czasie nieustannie odczuwa, że jest zmęczony, ma mniej siły, dziwnie się czuje, albo ma zaburzenia rytmu serca. W tej sytuacji możemy przypuszczać, że doszło do zapalenia mięśnia sercowego.” - powiedział kardiolog lek. Piotr Borowski. 

zawał serca

Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

CZYTAJ DALEJ
zawał

Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca. Gdy się pojawia, natychmiast reaguj

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Zawał sercazapalenie mięśnia sercowegoukład krwionośny

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]