Jak rozpoznać wysoki cholesterol? Lekarz wyjawia: To trochę jak z nowotworem

Wysoki cholesterol to problem wielu Polaków. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko poważnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa i zawał serca. Kardiolog wyjawia, jak rozpoznać wysoki cholesterol, a my podpowiadamy, co z tym zrobić.
Co to jest dobry i zły cholesterol?
Cholesterol to organiczna substancja tłuszczowa (lipidowa). Jest obecny we krwi i wszystkich komórkach człowieka, uczestniczy w produkcji hormonów płciowych, wytwarzaniu witaminy D i w syntezie kwasów żółciowych. Odgrywa też istotną rolę w pracy mózgu. Przeczytaj: Tego nie łącz ze szparagami. Zaburza trawienie, podnosi cholesterol
Wyróżniamy dobry i zły cholesterol:
- LDL (zły cholesterol) – odpowiada za odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic. Powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawał serca.
- HDL (dobry cholesterol) – działa ochronnie na ściany naczyń i pełni funkcje przeciwmiażdżycowe.
Ile procent Polaków ma za wysoki cholesterol?
Jak podaje portal medycynapraktyczna.pl, na hipercholesterolemię może cierpieć ok. 21 milionów Polaków, czyli ponad 60 proc. populacji dorosłej. Uważa się, że nawet 39% dorosłych na świecie zmaga się z wysokim cholesterolem.

Niestety, wiele osób nie jest świadomych swojego schorzenia – aż 40%. Podwyższony cholesterol nie boli i nie daje żadnych objawów, więc warto zapobiegawczo sprawdzać jego poziom. Niska świadomość przekłada się na brak leczenia, co jest niezwykle niebezpieczne.
Jak rozpoznać wysoki cholesterol?
- To nie nadciśnienie, ale wysoki cholesterol jest prawdziwym cichym zabójcą Polaków. Przez długi czas objawy mogą nie występować, one się pojawią wraz z istotnym postępem miażdżycy. Wówczas może pojawić się szybsze męczenie się, mniejsza tolerancja wysiłku. Możemy też zaobserwować szybszą akcję serca, a także zaburzenia rytmu. Wreszcie mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej. Symptomem wysokiego poziomu cholesterolu może być też np. ból lub zawroty głowy, mroczki przed oczami, nawet omdlenie. Sygnały mogą pojawić się też ze strony kończyn dolnych i jest to tzw. chromanie przestankowe, czyli, krótko mówiąc, bóle w trakcie chodzenia (nieraz już naprawdę bardzo silne) – mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. n.med. Maciej Banach.

- To jest trochę tak, jak z nowotworem. Jeżeli nie mamy zdrowego stylu życia, źle się odżywiamy, pijemy alkohol — zwiększamy ryzyko raka jelita grubego. Jeżeli palimy papierosy, ryzykujemy nowotworem gardła, krtani, tchawicy czy płuc. Ale to jest perspektywa lat. Tak samo jest z cholesterolem. To nie dzieje się tu i teraz – dodaje.




































