Jak złagodzić problemy z nietrzymaniem moczu? Wprowadź ten nawyk w życie
Nietrzymanie moczu, określane medycznie jako inkontynencja, to zaburzenie, które polega na niekontrolowanym i mimowolnym wydalaniu moczu z pęcherza moczowego. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością, nie są w stanie powstrzymać wycieku moczu, co jest dla nich ogromnym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu.
Problem nietrzymania moczu dotyka miliony ludzi. Jak podaje gov.pl, szacowana liczba osób z tą dolegliwością na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce jest to ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.
Ten nawyk sprawi, że złagodzisz problemy z nietrzymaniem moczu
W trzech ośrodkach badawczych w Kalifornii przeprowadzono badania naukowe dotyczące nietrzymania moczu u kobiet. Były to badania randomizowane, w których udział wzięło 240 losowo wyznaczonych kobiet w wieku od 45 do 90 lat.
Kobiety z jednej grupy uprawiały jogę obejmującą określone pozycje i ćwiczenia na dno miednicy. Druga grupa skupiła się na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni, ale nie na ćwiczeniach na dno miednicy. Obie grupy kobiet brały udział w 90-minutowych sesjach ćwiczeń tygodniowo. Zachęcano je również do ćwiczeń w domu.
Analizy wykazały, że zarówno w grupie stosującej jogę, jak i ćwiczącej zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie nietrzymania moczu. Kobietom udało się zredukować incydenty nietrzymania moczu aż o 65%. Naukowcy wskazali, że regularne ćwiczenie jogi może być niezwykle pomocne.
Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego Znasz zasadę 10 tys. kroków dziennie? Kardiolog zdradza, że to zwykły mitCo może być powodem nietrzymania moczu?
Przyczyną nietrzymania moczu mogą być:
- przebyte ciąże i porody siłami natury u kobiet;
- przerost gruczołu krokowego u mężczyzn;
- nadwaga lub otyłość;
- cukrzyca;
- predyspozycje genetyczne;
- zaawansowany wiek;
- choroby neurologiczne np. choroba Parkinsona.
Profilaktyka nietrzymania moczu
W profilaktyce nietrzymania moczu sprawdza się:
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
- dieta zapobiegająca zaparciom;
- ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny;
- dbanie o higienę intymną;
- zapobiegania stanom zapalnym dróg moczowych;
- regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy (zwłaszcza po porodzie).
Zobacz też:
Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem estetyczny. Lepiej biegnij do lekarza
Polacy używają tej przyprawy do każdego dania. A ona zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego
To jeden z najbardziej bolesnych raków. Bagatelizujemy jego pierwsze objawy