Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > Ta dieta sprawi, że zestarzejesz się jak wino. Naukowcy z Harvardu każą nie czekać
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 20.08.2024 11:28

Ta dieta sprawi, że zestarzejesz się jak wino. Naukowcy z Harvardu każą nie czekać

Ta dieta sprawi, że zestarzejesz się jak wino. Naukowcy z Harvardu każą nie czekać
Fot. freepik

Starzenie się to dla wielu osób trudny temat. Okazuje się jednak, że można zrobić coś, by zestarzeć się jak przysłowiowe wino. Naukowcy z Harvardu zaznaczają jednak, że nie ma na co czekać i należy wprowadzić tę cudowną dietę w życie jak najszybciej, a na pewno podziękujemy sobie za efekty. 

Można zestarzeć się i godnie, i zdrowo. I warto dać z siebie wszystko, by tak właśnie się stało. A nie jest to trudne – wystarczy chcieć i włożyć w to trochę wolnego czasu i odrobinę serca. Odpowiednia dieta może bowiem zdziałać cuda. Z badań wynika, że może nie tylko poprawić jakość życia w starszym wieku, ale też zapobiegać niektórym poważnym  chorobom.

Naukowcy sprawdzili jak się zdrowo zestarzeć

Naukowcy z Harvardu przeprowadzili badania, których wyniki pokazują, jak ważna w dobrym starzeniu się jest odpowiednia dieta. Wnioski zaprezentowano podczas dorocznego spotkania American Society for Nutrition. 

Okazało się, że osoby, które stosowały zdrową dietę od 40. roku życia, miały o 43-84 proc. większe szanse na dobre funkcjonowanie fizyczne i psychiczne w wieku 70 lat w porównaniu z osobami, które tego nie robiły. Jest więc to doskonały sygnał, by przyjrzeć się swojej codziennej diecie.

W zaledwie siedem dni wypędzi pasożyty z twoich jelit. Składniki na ten napój masz w kuchni 10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap

Jaką dietę stosować na dobre starzenie się?

Naukowcy twierdzą, że wyższe spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, tłuszczów nienasyconych, orzechów, roślin strączkowych i niskotłuszczowego nabiału to klucz do sukcesu. Za pomocne w niezdrowym starzeniu się uznali z kolei wyższe spożycie tłuszczów trans, sodu, mięsa czerwonego i  mięsa ogółem oraz jedzenia przetworzonego.

Tradycyjnie badania i wytyczne dietetyczne koncentrowały się na zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca. Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że zalecenia dietetyczne powinny uwzględniać nie tylko zapobieganie chorobom, ale także promowanie ogólnego zdrowego starzenia się jako celu długoterminowego - powiedziała dr Anne-Julie Tessier, doktorantka w Harvard TH Chan School of Public Health.

Jaka dieta jest najlepsza?

Naukowcy z Harvardu przeanalizowali dane, które pochodziły od ponad 106 tys. osób i zbierane były od 1986 r. Na początku badania uczestnicy, którzy mieli co najmniej 39 lat, nie chorowali przewlekle, a ich zadaniem było wypełnianie kwestionariuszy dotyczących diety co cztery lata. 

Jak czytamy, do 2016 roku niemal połowa uczestników badania zmarła, a zaledwie 9,2 proc. uczestników dożyło wieku 70 lat lub więcej, nie mając przy tym chorób przewlekłych. Osoby te mogły też poszczycić się dobrym zdrowiem ogólnym. 

Następnym krokiem naukowców było porównanie osób z najwyższych i najniższych kwintyli pod względem przestrzegania każdego z ośmiu zdrowych wzorców żywieniowych, które zostały zdefiniowane we wcześniejszych badaniach naukowych. Okazało się, że osoby z najwyższych kwintyli mają aż o 84 proc. większe szanse na zdrowe starzenie się. 

Na największy wskaźnik zdrowego starzenia się zasłużyła dieta hiperinsulinemiczna – 78 proc. Tuż za nią znalazła się dieta planetarna – 68 proc. oraz dieta śródziemnomorska – 67 proc. Za podium uplasowały się dieta powstrzymująca nadciśnienie – 66 proc., dieta DASH dla opóźnienia neurodegeneracyjnego – 59 proc. oraz empiryczny wzorzec zapalny diety – 58 proc. Najgorzej wypadła dieta roślinna – jej wskaźnik zdrowotnego starzenia się wynosi 43 proc.

Odkryciem, które się wyróżniało, był związek między planetarną dietą zdrowotną a zdrowym starzeniem się. Dieta ta opiera się na raporcie Komisji EAT Lancet, który kładzie nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białka roślinne i zdrowe tłuszcze ze zrównoważonych źródeł. Fakt, że pojawiła się ona jako jeden z wiodących wzorców żywieniowych związanych ze zdrowym starzeniem się, jest szczególnie interesujący, ponieważ potwierdza, że możemy stosować dietę, która może przynieść korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i planecie - dodała Tessier.

Zobacz też:

Ci emeryci nie dostaną "czternastek". To już pewne: 14. emerytura nie dla wszystkich

Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź

Ta witamina hamuje rozwój stwardnienia rozsianego. Pojawiła się szansa dla tysięcy Polaków