Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Takie palce mogą wskazywać na raka płuc. Lekarz opowiada o nietypowym objawie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.08.2024 07:15

Takie palce mogą wskazywać na raka płuc. Lekarz opowiada o nietypowym objawie

Palce pałeczkowate, choroby
Fot. Freepic/ambasadorzyzdrowia.pl

Pierwsze objawy raka płuc podobnie jak wczesne objawy raka wątroby, raka jelita grubego czy też innych nowotworów mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Często zdarza się, że rak płuca we wczesnym stadium przebiega bezobjawowo. Jednym z pierwszych objawów raka płuc jest chrypka, która świadczy o zaburzeniu pracy fałdów głosowych krtani. Objaw ten towarzyszy wielu infekcjom w obrębie klatki piersiowej.

Rak płuc to jednak nie tylko kaszel czy chrypka, choć oczywiście z takimi symptomami jest najczęściej kojarzony. Jak wyjaśnia w social mediach lekarz Michał Domaszewski, niepokój powinien wzbudzić wygląd palców. Objawem raka płuc mogą być pałeczkowate palce. Czym są?

Kaszel i chrypka nie tylko objawami raka płuc

Powodem do niepokoju w przypadku raka płuc powinna być oczywiście chrypka, która nie mija po dwóch, trzech tygodniach, lecz nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, m.in. gorączka. Najczęstszym objawem raka płuca jest kaszel - ze statystyk wynika, że występuje on nawet u 75 proc. chorych osób, przy czym u ⅓ pacjentów kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny.

Jak mówią dane Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku diagnozuje się ok. 22 tys. nowych przypadków raka płuca, a w tym samym czasie umiera z tego powodu średnio 23 tys. pacjentów. Jest to najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce oraz jednocześnie najbardziej zabójczy. Ten rak może nie dawać charakterystycznych objawów, w związku z czym zagrożenia można zlekceważyć. Nawet 85. pacjentów dowiaduje się o chorobie już w zaawansowanym stadium.

Czym są palce pałeczkowate?

Kaszel i chrypka to nie jedyne objawy tej choroby. Nasz niepokój powinny wzbudzić też inne symptomy. Mowa o wyglądzie palców. Czym są palce pałeczkowate? Jak wyjaśnia na Instagramie lekarz Michał Domaszewski, palce pałeczkowate powstają wskutek namnażania się komórek tkanki łącznej. Nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale wiemy, że takie palce mogą towarzyszyć rakowi płuc - wyjaśnia na Instagramie lekarz Michał Domaszewski.

Przyczyna tego objawu nie zawsze jest do wykrycia. Jak podkreśla dr Michał Domaszewski, są sytuacje, gdy pacjent ma tzw. pałeczkowate palce idiopatyczne, kiedy lekarz nie ma pojęcia, skąd wzięła się taka przypadłość.

Palce pałeczkowate to też objaw innych chorób

Jak wyjaśniają lekarze, palce pałeczkowate - inaczej pałeczkowatość palców, palce Hipokratesa lub pałeczki Dobosza to jeden z objawów chorobowych. Jak wyjaśnia neurolożka lek. Agata Rauszer-Szopa, palce pałeczkowate można rozpoznać po tym, że dystalne, czyli końcowe części palców są pogrubione, a paznokcie są okrągłe i uwypuklone, przez co kształtem przypominają szkiełko zegarka.

W przypadku palców pałeczkowatych poza nowotworem płuc mówimy też o takich chorobach jak: mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, zatorowość płucna, odma opłucnowa, rozstrzenie oskrzeli oraz nadciśnienie płucne. Warto też wspomnieć o chorobach układu krążenia: sinicze wady serca, choroby dużych naczyń tętniczych i żylnych, infekcyjne zapalenia wsierdzia, bolesny rumień kończyn.

Czytaj też:

Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby